Zaman Yönetimi İle İlgili 8 İpucu

Zaman yönetimi özellikle bu pandemi döneminde 7’den 70’e hepimizin problemi oldu desek yalan olmaz. Bu konuda hepimizin uygulayabileceği 8 adet ipucu vereceğim. Uygulama da sıkıntı çekseniz bile en azından kafanızda belli bir yöntem oturtacağıma eminim.

1) Kendine göre olan programı seçmek

Kendine göre olan programı seçmek ilk ve en önemli basamağımız diyebiliriz. Burada bahsedeceğimiz en önemli husus biz programımızı aylık haftalık ya da mevsimlik mi yapacağız? Bu soruyu kendimize sorduğumuz zaman aklımızda öğrenciysek ders, sınav düzeni ; çalışıyorsak da bayramları, tatilleri veya seyahat planlarımıza kadar sürecin uzunluğunun ne kadar olacağını sormalıyız.

2) Ne istediğini bilmek

Bu basamakta sizden isteklerinizi bir kağıda aklınıza geldiğince yazmanızı istiyorum. Bu isteklerin içinde ulaşmak istediğiniz hedefler, ulaşılması zor veya imkansıza yakın olanlarda olursa daha iyi olur. Aynı zamanda İstekleriniz içine gün içerisinde geleceğiniz için yapmanız gereken sorumlulukları da eklemenizi rica ediyorum. Bu havuz ne kadar büyük olursa kendi yaşantınızı daha da kolaylaştıracağınızı unutmayın.

3) İsteklerini önem sırasına koymak

Önem sırasına koyarken isteklerinizi sorumluluklarınız ile geleceğe dönük isteklerinizi ayrı iki liste şeklinde yazarsanız eğer 24 saatin ya da 30 günün ( artık hangi aralığı kullanırsanız ) içinde zamanımızı istediğimiz gibi kullanacağız.

4) İsteklerinin arasında eleme yapmak

Bir şiir yazarken benim en zorlandığım yer o şiiri son bakışta şekillendirmeye çalışırken içinden belli başlı şeyleri çıkarmaktır. Çok zorlanacağınızı bilsem de sizden sorumluluk ve isteklerinizin listesinde elemeler yapmanızı istiyorum. Sorumluluklar da ana fikrimiz “BEN BUNU YAPMASAM OLMAZ MI” düşüncesiyle eleyeceğiz. İsteklerimizde ise boyut çok daha farklı yapacağınız programın süresi içerisinde gerçekleşebilecekler dışında tüm isteklerinizi silmenizi istiyorum. Sadece bir adet bu programı size ait yapacak hayalinizi çıkarmayacaksınız. Burada yapmaya çalıştığım şey size “sır” kullanmayı öğretmek.

5) Sürekli programa göz atmak

Programınız ya sürekli gözünüzün önünde olacak ya da siz gün içerisinde programa bakmadan karar vermeyeceksiniz. Gözünüzün önünde durması için tavsiyelerim çalışma masanız ya da mantar tablonuz varsa odanız da mükemmel olur. Eğer çalışan bir bireyseniz buzdolabına magnet yardımıyla tutturmak daha pratik bir çözüm olur.

6) Programda hata payı bırakmak

En nihayetinde hepimiz insanız ve hata yapan canlılar olduğumuz için programdaki ufak aksilikleri kafaya takmamamız lazım. Bu konuda da sizi yapmayınca en rahatsız edecek şeyleri renklerle sınıflandırabilirsiniz. Şuan ki ülkede ki risk tablosu gibi kırmızı riskli, sarı düşük riskli, mavi de risksiz yani isteğe bağlı şeklinde boyanabilir. Önceliklerinizi görmenizde de dikkatinizi daha çok toplamanıza yardımcı olacaktır.

7) Belli aralıklarla programı yenilemek

Genel olarak insanoğlu rutinden sıkılma eğilimindedir. Bu nedenle programınızı belli aralıklarda yenilemenizi öneririm. Yenileceğiniz zamanı da sarı işaretli isteklerinizi tamamen yapamadığınızı gördüğünüz zamanda hiç beklemeden yenilemelisiniz. Aksi takdirde zamanın kölesi oluruz.

8) Programın içinde sürekli bir hedefin olması

Dikkatimizi daha uzun vadede bu zaman yönetim programında tutmamız için o dönemde en çok istediğimiz eşya, kişi veya kariyer hedefimizi programımızın baş köşesinde tutmalıyız. Eğer ki bu hayalimiz değişirse programdaki hayalimizde değişmek zorunda eş zamanlı bir şekilde daha mutlu zamanlarda olmanız dileğiyle yazımı okuduğunuz için de saygıdeğer okurlarımıza teşekkürü bir borç bilirim

confused businessman checking time on wristwatch

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.