Yetişkinlerin de Beğeneceği 15 Animasyon Filmi

Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de izlemekten çok keyif alacağı, ayrı ayrı her birinin oldukça güzel alt metni bulunan bu animasyon filmler, siz okuyucularımız için tavsiye niteliğinde derlendi.

1) MEGAZEKA

Yapım Yılı: 2011

Tür: Komedi, Macera

Mega Zeka isimli uzaydan gelen mavi yaratık, yıllardır akla gelebilecek her türlü yolu deneyerek Metro City’ye hükmetmeye çalışsa da her girişimi, Metro Man olarak tanınan pelerinli süper kahraman yüzünden hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Fakat bir gün Megazeka’nın şeytani planlarından biriyle mücadele ederken yenilmez kahraman Metro Man, hayatını kaybeder. Bu olaydan sonra Megazeka’nın hayatta hiçbir amacı kalmaz. Süper kahramansız bir dünyada süper kötü kahraman olmanın da hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle kendine yeni bir rakip süper kahraman bulur. Bu yeni süper kahramanın ise kötü adam olmanın daha eğlenceli bir şey olduğunu düşünmeye başlaması uzun sürmez.

2) GNOMEO VE JULIET

Yapım Yılı: 2011

Tür: Komedi, Macera

William Shakespeare’in ünlü “Romeo ve Juliet” oyununun uyarlaması olan animasyonda, Gnomeo ve Juliet yan yana yaşayan ama aynı zamanda aileleri de birbirilerinin düşmanı olan sevimli bahçe cüceleridir. Gnomeo ve Juliet’in mutlu olmak için ünlü aşk masalındaki gibi pek çok engeli aşması gerekiyordur. Aileleri bir tarafa, plastik pembe flamingolar ve çim biçme makinesi ile yapılan yarışlar arasında birbirlerine kavuşmaları mümkün olacak mı?

3) BAYKUŞ KRALLIĞI EFSANESİ

 Yapım Yılı: 2010

Tür: Fantastik, Macera

Filmin ana kahramanı olan hevesli ve sevimli baykuş Soren, babasının kahramanlık hikayeleri ile büyümüştür. Ga’hoole Muhafızları’nın bambaşka hikayeleri ona görkemli destanlar olarak anlatılagelmiştir. Her dinlediği Muhafız öyküsü onu kendinden geçirir ve hülyalara daldırır. Bu genç baykuşa göre kahraman Ga’hoole Muhafızları, tüm baykuş ırkını kötü kalpli Safkan Olanlar’dan kurtarmak için büyük bir dirayet gösteren kanatlı savaşçılar ordusudur. Bir gün genç baykuş, ağaç tepesindeki yuvasından tam da Safkan Olanlar’ın pençelerinin dibine düşer. Muhafızlar, Safkan Olanlar’ı yenmek ve baykuş krallıklarını kurtarmak için Soren’in tek umududurlar.

4) FERDINAND

Yapım Yılı: 2017

Tür: Macera

Ferdinand, arenada dövüşmektense tarlalarda çiçek koklamayı tercih eden bir boğadır ancak sakin mizacına ve doğa sevgisine rağmen dış görünüşü sebebiyle vahşi bir canavar olarak algılanır. Tehlikeli bir canavarla karıştırıldıktan sonra yakalanıp evinden ayrı düşürülür. Kendini İspanya’da, boğa güreşlerinin tam ortasında bulan Ferdinand, evine dönmeye kararlıdır. Ancak bunun için yardıma ihtiyacı olacaktır.

5) 6 SÜPER KAHRAMAN

Yapım Yılı: 2015

Tür: Aile, Aksiyon

Oldukça zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada, kendisini bir anda bir suç örgütünün içinde bulur. Kötü adamların amacı yüksek teknolojili “San Fransokyo” kentini yerle bir etmektir. En yakın arkadaşı Baymax ‘ın yardımıyla Hiro, şehri kurtarmak için oluşturulan gönüllüler ordusuna katılır. Onları Hiro’nun diğer arkadaşları da yalnız bırakmaz:  Hiro gibi macera bağımlısı olan Gogo Tamaga, oldukça düzenli, sistemli ve sevimli Wasabi No-Ginger, kimya konusunda uzmanlaşmış Honey Lemon ve fanatik Fred.

6) KARMAKARIŞIK

Yapım Yılı: 2010

Tür: Aile

 Rapunzel isimli masalın yeniden yorumu olan animasyonda, hanedanlığın en çok aranan hırsızı Flynn Ride, bilinmeyen bir zamanda, bilinmeyen bir krallıkta ve bilinmeyen bir mekanda bulunan gizemli bir kulede saklanırken o kulede yaşayan, 20 metre uzunluğunda altın sarısı saçları olan Rapunzel tarafından esir alınır. Böylece ikilinin eğlence dolu macerası başlar.

7) COCO

Yapım Yılı: 2018

Tür: Fantastik, Aile

12 yaşındaki Miguel’in en büyük kahramanı, efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel’in onunla tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel, günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar.

8) TENTEN’İN MACERALARI

Yapım Yılı: 2011

Tür: Macera, Aksiyon

Tenten ve köpeği Milu çıktıkları bir gezi esnasında maket bir gemi bulurlar ve beğenip alırlar. Ancak bu gemi, zannettikleri kadar sıradan değildir. Geminin Tenten’in evine gelmesiyle birlikte etraflarında bir sürü kötü adam belirmeye başlar. Bu kötü adamlar, geminin değil geminin içerisindeki notun peşindedirler. Tenten, geminin ve geminin getirdiklerinin sırrını çözmeye fazlasıyla kararlıdır.

9) BİR BÖCEĞİN YAŞAMI

Yapım Yılı: 1999

Tür: Komedi, Aile

Karınca Adası’nda yaşayan ve zor geçecek kışa hazırlanmanın telaşındaki karınca sürüsü, bütün gün birkaç ay sonra yüzleşecekleri ağır koşulları en aza indirgemenin arzusuyla yanıp tutuşmaktadırlar. Ancak Hooper isimli kötü kalpli bir çekirgenin önderlik ettiği çekirge sürüsü, bu karınca sürüsünden haraç kesmekte ve onların yiyeceklerinin bir kısmına el koymaktadır. Hiçbir zaman savaşmak istemeyen karınca halkı, yaşanan bu duruma karşı başkaldırmak zorunda kalacaktır.

10) BOLT

Yapım Yılı: 2008

Tür: Aile, Macera

Bolt isminde bir Alman Çoban Köpeği, o güne kadarki tüm yaşamını bir aksiyon TV şovu kahramanı olarak sürdürmüştür. Bolt, stüdyoda büyüğünden dolayı süper güçlere sahip olduğuna inanıyordur. Bir gün istemeden stüdyodan uzaklaşır ve Mr. Mittens adında bir kedi ve Rhino adındaki hamster ile karşılaşır. Bu üç arkadaşın yolculuğunda Bolt, süper güçlerinin aslında var olmadığını ve stüdyo dışındaki dünyanın çok daha farklı olduğunu anlar.

11) RANGO

Yapım Yılı: 2011

Tür: Macera

Rango, kendini birden gözüpek kanunsuzların ve eşkıyaların olduğu, sakinlerini çölün en üçkağıtçı ve sahtekar yaratıklarının oluşturduğu Toprak kasabasında bulur. Kasabanın yıllardır heyecanla beklediği umudu olarak sevinçle karşılanır. Kendini aksiyon dolu durumlarla, ürkütücü karakterlerle yüz yüze bulması ise pek uzun sürmez. İlk başlarda bir kahramanmış gibi rol yapan Rango, artık gerçek bir kahraman olmak zorundadır.

12) ARI FİLMİ

Yapım Yılı: 2007

Tür: Komedi

Arı Barry, üniversiteden mezun olduğunda hayatı boyunca yalnızca tek bir işinin olacağını görür ve bu durum karşısında şiddetli bir hayal kırıklığına uğrar. Bal getirmekten sorumlu olan ve ancak bu yolla dış dünyayı deneyimleyen arılar ekibine katılır. Bir gün şehir merkezindeki çiçekçi Vanessa, onun hayatını kurtarır. Arı Barry, arılar kanununu hiçe sayarak Vanessa ile arkadaş olur. Bu sırada insanların, ürettikleri balı satabilmek için arılardan faydalandıklarını keşfeder. O andan itibaren de insanlığı, doğaya zarar verdikleri gerekçesi ile dava etmeye karar kılar.

13) YUKARI BAK

Yapım Yılı: 2009

Tür: Aile, Fantastik

Yıllar önce yolları kesişen iki çocuk, uzun süren tatlı ve dokunaklı bir hikayenin başkahramanı olur. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir ve yaşlanır. Daha sonrasında ise ölüm Ellie’nin kapısını çalınca Carl, sevdiğinden kalan tek şeyi, bu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

14) EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN?

Yapım Yılı: 2014

Tür: Macera, Aile

Ejderhalar Berk Adası’nı kendilerine mesken seçmişlerdir. Senelerce yağmalanan adanın biçare yerlileri için hayvanlarını çalıp evlerini yakan bu ejderhaları öldürmek, en önemli görevdir. Yetişkinlik çağına erişen genç erkeklerin yapması gereken tek şey bir ejderhayı öldürmektir. Bir gün köyün şefinin tuhaf oğlu Hiccup, kendi icat ettiği silahı bir yaratığa doğrultarak onu öldürmeye yeltenir. Nadir bir türe ait olan bu ejderhayı bir türlü öldüremeyen Hiccup, onu ormana götürerek serbest bırakır. Sonrasında ise aralarında sadakat ve içtenlik barındıran bir arkadaşlık gelişir.

15) RIO

Yapım Yılı: 2011

Tür: Macera, Aile

Bir türlü uçmayı öğrenememiş evcil papağan Mavili , en yakın arkadaşı ve sahibi olan Linda ile rahat bir yaşam sürmektedir. Linda, uzun zamandır Mavili’nin nadir bulunan egzotik Makav kuşlarının son örneği olduğunu sanıyordur fakat sonraları bir kuşun daha var olduğunu öğrenir. İkili, Harika adındaki dişi makavın Rio de Janeiro’da yaşadığını keşfettiklerinde, bu çok uzaktaki egzotik ülkeye doğru yolculuğa çıkarlar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.