Yeni Çağın Yeni Karmaşası – Metaverse

Metaverse

Teknolojiyle insan zekasının birleşimi ve oluşturduğu sonuçlar , teknoloji çağında doğmuş olmamıza rağmen bizi bile şaşırtıyor. Mesela METAVERSE gibi. Hani şu büyük şirketlerin meta kavramı geliştiğinden beri diğer rakiplerinden geri kalmamak için birbiri ile tabiri caizse yarış yaptığı metaverse. Peki “Metaverse nedir?” ve “Bu teknolojiyi önemli kılan özellikler nelerdir?” birlikte sorgulayalım.

Metaverse Nedir?

Metaverse, kelime anlamı olarak evrenin ötesi anlamına geliyor. Bütün bilinen evrenin yüksek gerçekçi bir sanal kopyasını oluşturup orada yaşayabileceğiniz bir dünya. Diğer bir söyleyişle sanalda fiziki olarak bulunabilmek. Böyle söyleyince size aşırı uçuk ve ulaşılması zor bir hayal gibi geliyor olabilir. Ama aslında o sanal dünyada yaşamaya başladık bile desem ne dersiniz ?

Örneğin kripto paralar ile sanal dünyada oluşturulmuş para birimlerini kullanarak alım-satım yapabiliyoruz. Bunun yanında dijital avatarınız ile katılabildiğiniz sanat merkezi, konserler gibi bir çok etkinlik günümüzde düzenlenebiliyor. Metaverse, gelecekte hayatımızda daha fazla yer edinecek bir kavrama benziyor. Kim bilir belki de gelecekte okullara gitmeyeceğiz ve sanal avatarımızla eğitim göreceğiz.

metaverse

Metaverse Projeleri

Birçok ünlü iş insanı, bu kavramın ne kadar hayatımızda olduğunu ve gelecekte de önemli bir noktada olacağını fark etti. Örneğin Instagram , WhatsApp gibi uygulamaların sahibi olan Facebook şirketi ; Meta adında yeni bir şirket kurdu ve Facebook artık meta şirketinin bir alt şirketi haline geldi. Ayrıca, instagram veya WhatsApp uygulamalarını açarken daha önce “from Facebook” yazısı ile karşılaşırken artık “from Meta” yazıyor. Bu hareketleri ile aslında tüm dünyaya “Meta dünyasında artık bizde varız” mesajı verdiler. Facebook tarafından gelen bu hareket, Metaverse için şirketler tarafından yürütülen çalışmalardan sadece bir tanesi.

Peki bu konuya birazda teknolojik olarak bakalım. Önceden ilkokulda hepimiz yapmışızdır, kağıtlara birbiri ile uyumlu resimler çizip arka arkaya koyup sayfaları hızlı hızlı çevirdiğimizde hareket ediyor gibi görürdük.

Bu yaptığımız hareketli figürler , yapay zeka ve insan zekasının birleşimi ile öyle bir gelişti ki artık yüksek gerçekçi olan hatta sanki birinin fotoğrafını çekmişsiniz gibi hareketli çizimler yapılabiliyor. Bu teknolojik gelişme ise meta dünyasında oldukça etkili bir şekilde kullanılacağa benziyor.

Örneğin yukarıdaki resimdeki kişi aslında hiç yaşamamış. Bunu yapay zeka üretti. “This Person Does Not Exist” isimli websitesine giderseniz sayfayı her yenilediğinizde yapay zekanın oluşturduğu ve aslında var olmayan insanları göreceksiniz. Açıkçası o kadar gerçekçi resimler ki var olmadıklarına insan inanamıyor.

Kısacası insan zekası ve yapay zekanın birlikte hareket etmesinin, bizi daha çok şaşırtacağı şüphesiz. Bakalım gelecekte bizi daha neler bekliyor. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler. Umarım keyif almışsınızdır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.