Yasaklanan Bir Tedavi Yöntemi: LÖKOTOMİ ( Lobotomi )

İnsan beynine bir çivi saplanması onu tedavi edebilir mi? Bu garip ve ürpertici soru size ütopik geliyor olabilir. Ama bu fikir denenmiş ve bilim tarihine geçmiştir. Gelin beraber bu konuyu işleyelim.

Lökotomi Nedir ?

Lobotomi olarak da bilinen bu yöntem kelime anlamı olarak “beynin iki lobunu ayırmak suretiyle yapılan bir ameliyat” anlamına gelir. Daha tıbbi bir anlatımla beyindeki ön lobların uç taraflarında bulunan prefrontal korteks bağlantılarının kesilmesi işlemidir. Prefrontal korteks , beynin sizi diğer insanlardan ayıran özelliklerinizi, kişiliğinizi, toplum içinde nasıl davranacağınızı kontrol eder.  Bu cerrahi işlem; stres, endişe, kronikleşmiş ağrılar, uykusuzluk, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla uygulanır.

Keşfedilmesi

Gerek dönem şartları gerek kişisel nedenler toplumda psikolojik rahatsızlıkları yaygınlaştırdı. Özellikle 1. Dünya Savaşı, psikolojik olarak insanları çok etkilemişti. Gün geçtikçe daha çok kişide görülmeye başlanan bu rahatsızlıklara cevap verebilecek etkili tedavi yöntemlerinin az olması nedeniyle 1935 yılında bu yöntem keşfedildi. Keşfeden kişinin kim olduğu hakkında kesin ve net bir kaynak yoktur ancak Friederich Golz veya John Fulton olduğu düşünülüyor.

Nasıl Yapılır?

 Lökotomi , beynin içine girip prefrontal korteks bağlantılarını koparıp beynin diğer bölümlerine zarar vermeden yapılması gereken çok dikkat gerektiren bir işlemdir ve oraya ulaşmak kolay olmadığı için kesici ve delici olan sert cisimlerle cerrahi işlem uygulanır. İki farklı uygulanış biçimi vardır. Biri göz yuvasına buz kıracağı yerleştirerek gözün üstünden veya içerisinden beyne ulaşılarak, diğeri de direk kafatasının bir kısmını kırarak direk beyne ulaşmaktır.

İlk olarak Dr. James Watts ve Dr. Walter Freeman tarafından 63 yaşındaki Alice Hood isimli gönüllü bir hastaya uygulanmıştır ancak sonucu hakkında net bir bilgi yoktur.

Yasaklanmasının Nedeni

İlk olarak lökotomi için buz kıracağı kullanılmıştır ve toplumun lobotomiye tepki göstermesin ve yasaklanmasının nedenlerinden biri budur. Bir diğer yasaklanma sebebi ise deneklerde Dr.Freeman’ın acının lobotomiye olan etkisini görebilmek için hastayı anestezi etmeden canlı bir şekilde beyne çekiç vurarak işlemi gerçekleştirmesidir. Ve maalesef Dr.Freeman bu yöntemi yaklaşık 3000 kişiye uygulamış ve çoğunun ölümüne neden olmuştur.

Sonuç olarak bu yöntemi yaptıran insanların birçoğu hayatını kaybetti. Yaşayan insanlarda ise tedavinin işe yaramadığı , hatta hastaların artık kendilerini daha kötü hissettiği saptandı. 1950 yılında ülkemizde yasaklanan bu yöntem, hâlâ dünyanın bazı yerlerinde  yapılmaya devam ediyor.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lobotomi

https://www.acikbeyin.com/prefrontal-korteks-nedir/

https://turkcenedemek.com/kelime/lobotomi/

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.