Yale Üniversitesinde Tarihe Geçti: Bayan Galal

Dünyaca tanınan Yale Üniversitesini aranızda duymayan umuyorum ki yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski üçüncü üniversitesi konumunda olan bu okul, 1701 senesinde kurulmuş olup 320 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ve geçtiğimiz günlerde tarihinde bir ilk yaşandı!

İlk Müslüman Öğrenci Birliği Başkanı

Yirmi üç yaşındaki moleküler biyoloji ve küresel ilişkiler öğrencisi Bayan Galal, bu kadar sene içerisinde seçilen ilk Müslüman öğrenci birliği başkanı oldu. Daha sağlıklı bir Yale inşa etmek için yürüttüğü kampanya ile Sarmaşık Ligi (Ivy League)’nde yer alan sekiz üniversitedeki (Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale, Columbia ve Pensilvanya Üniversiteleri) tüm oyların %56’sını garantileyen Galal, WFSB’ye başarısını onu ve onun gibileri savunanlara borçlu olduğunu söyledi ve ekledi: “Hiç şüphesiz, rol almaktan dolayı çok mutluyum ve çok heyecanlıyım!”

Kaynak: Yale Daily News

Healthier Yale

Peki böyle prestijli bir üniversitede kendisine seçimleri kazandıran “Healthier Yale” (Daha Sağlıklı Yale) kampanyasını incelemeye ne dersiniz?

Öncelikle platformları beş ilkeye odaklandı: Üniversitenin fiziksel, zihinsel, toplumsal, mali ve kurumsal sağlığı.

Fiziksel Sağlık

Bu ilkedeki hedeflerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Diş ve optiği de içerisine alacak şekilde Yale sağlık kapsamını genişletmek, Yale Health ve Yale New Haven Hastanesi’ne ücretsiz ulaşım sağlamak için Saferide’ı yeniden tanıtmak ve genişletmek, öğrenci sağlık sigortasının son kayıt tarihlerini uzatmak ve eşit şekilde bölünmüş (dengeli, orantılı) sağlık sigortası oranları sunmak, tek kullanımlık menstrual ürünleri tüm kampüs binalarına genişletmek…

Zihinsel Sağlık

Zihinsel sağlık ilkesi bünyesinde, ruh sağlığı koalisyonları için geniş bir ağ oluşturmak, öğrencileri takip etmeyen yahut sorunlu davranışları olan danışmanlar için gizli ve bağımsız bir raporlama sistemi oluşturmak, gereksiz ve külfetli adımları ortadan kaldırarak tıbbi izin sürecini basitleştirmek, öğrenci ihtiyaçlarına uygun düzenli programlama kurmak için uzmanlar arasında bağlantı kurmak gibi başlıkları barındırıyor.

Toplumsal Sağlık

İlkelerden üçüncüsü olan toplumsal sağlıkta, bir kültür evi ve akran irtibat programı kurulması adına Orta Doğu ve Kuzey Afrika Topluluğu’nu desteklemek, gösteri düzenleyen öğrenciler için ücretsiz yasal tavsiye oluşturmak adına Yale Hukuk Fakültesi ile ortak olmak, Yale Polis Departmanı’nı silahsızlandırmak için siyahi öğrencileri desteklemek, Asya-Amerikan araştırmaları ve etnik köken, ırk ve göç sertifikalarının oluşturulmasını savunmak gibi konular için çaba sarf edilecek.

Mali Sağlık

Malî sağlık başlığında karşımıza çıkan amaçlardan birkaçı şöyle: Sübvansiyonlu ulaşım için Lyft ve Uber ile ortalık, yaz ve tatillerde sübvansiyonlu depolama, malî yardım şeffaflığını artırmak, dijital transkript ücretlerini azaltmak, kurs para çekme ücretini düşürmek, birinci sınıf öğrencileri için ders kitabı maliyetlerini malî yardıma dahil etmek, acil elektronik arıza durumunda sübvansiyonlu dizüstü bilgisayarlar veya diğer elektronik cihazlar tedarik etmek…

Kurumsal Sağlık

Son maddeye geldik bile. Kurumsal sağlık kapsamında, sertifika programlarının seçimini genişletmek, etnik köken, ırk ve göç programını desteklemek, öğretim elemanlarının işe alım sürecinde öğrenci girdisini savunmak, her stem departmanı için akran danışmanlığı sağlamak, Yale Corporation’da bir öğrenci temsilciliği kurmak, kampüs çapında daha fazla mentroluk ve kariyer girişimini kolaylaştırmak için Yalewomen organizasyonun ile iş birliği yapmak gibi başlıklar göze çarpıyor.

Emellerini tane tane açıklamış ve bileğinin hakkıyla kazanmış Bayan Galal için yazdığım kısa sayılabilecek bu yazımın ardından kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz meramını öğrencilere anlatmak üzere kurmuş oldukları internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sizin bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum, sizce Bayan Galal’ın öğrenci birliği başkanı seçilmesi Yale Üniversitesi açısından gerçekten tarihe geçecek bir olay mı? Yorumlarda benimle fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Kaynakça


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.