Venüs

“Venüs Nedir?” diye sorulduğunda genel olarak vereceğimiz cevap “Güneş sistemindeki Merkür’den sonraki ikinci gezegendir” cümlesi olacaktır. Ancak gezegeninin bunun haricinde onu özel yapan pek çok özelliği vardır. Bu özelliklerden bahsederek sizlere gezegeni anlatayım.

Tarihçe

Gezegen hakkında ilk bilgiler MÖ 1700-1400 yılları arasında Babillerin yaptıkları gözlemlerin tableter sayesinde günümüze taşınmıştır. Eski tarihlerde gezegeni sabah hali ve Güneş battıktan sonraki hali olmak üzere iki farklı cisim olarak biliniyordu. Ancak gözlemler sonrasında bu iki cismin aslında aynı olduğu anlaşıldı ve ardından Heraklit ilk kez Venüs’ün Güneş etrafında döndüğünü ileri sürmesi ile Güneş merkezli yapıyı öğrenmiş olduk.

Gezegen geçmişten beri gökyüzünde parlak bir cisim olduğu için insanların ilgisini çekmiştir. Gezegen bu kadar parlak olması nedeniyle insanlar arasında güzellik sembolü olarak kullanılmıştır. Aynı sebepten ötürü de ismini de Roma mitolojisinde Aşk ve Güzellik Tanrıçası Venüs’ten almıştır. Halk arasında Çoban Yıldızı ve Zühre gibi isimler ile de anılmaktadır.

Venüs
Kaynak:allure.com

Fiziksel Özellikleri

Venüs, Güneş sistemimizin ikinci gezegenidir. Dünya üzerinden Ay ve Güneş gibi çıplak gözle görülmesi mümkün olan bir gezegendir. Merkür’den sonra ikinci sırada olmasına rağmen yüzey sıcaklığı ondan fazladır. Bunun sebebi ise gezegenin atmosferi Güneş ışınlarının yansıyıp atmosferden çıkmasına izin vermemektedir. Bu sebepten ötürü gezegen boyunca güneş ışınlarının fazla alınmasından dolayı yüzey sıcaklığı ortalama olarak 464 °C olmaktadır.

Ayrıca sahip olduğu fiziksel özelliklerden dolayı Dünya’nın ikizi de denmektedir. Bunun sebebi ise çap, kütle ve boyut bakımından Dünya ile çok benzerdir. Güneş sistemindeki tüm gezegenlerin aksine ters yönde dönmektedir ve Güneş etrafındaki bir turunu 225 Dünya gününde tamamlar. Venüs’te bir gün ise 243 Dünya günü sürer. kendi etrafında yavaş dönmesi sebebiyle Dünya’dan daha çok küre şekline benzer.

Kaynak:wallpapercave.com

Dünya’ya yakın olması nedeniyle hep astronomların ilgisini çekmiştir. Bu sebepten ötürü çok sayıda uzay aracı gönderilmiş ve inceleme yapılmıştır. İlk başarılı olan görevi ise 27 Ağustos 1962’de fırlatılan Mariner 2 sondasıdır. Mariner 2 gezegenin yaklaşık 35.000 kilometre yakınından geçerek gezegen hakkında pek çok bilgi topladı. Günümüzde ise 2018 yılında Merkür gezegenini gözlemlemek için yola çıkan BepiColombo adlı uzay aracı geçtiğimiz günlerde Venüs’ün yakınından geçti ve fotoğraflar gönderdi. Bu fotoğrafları ve geçişin animasyon videosunun Avrupa Uzay Ajansı bizlerle paylaştı. Çekilen fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Animasyon : https://www.youtube.com/watch?v=fUDYGRzmW7Y&t=38s

Kaynakça:

https://www.nasa.gov/audience/forstudents/5-8/features/F_The_Planet_Venus_5-8.html

https://solarsystem.nasa.gov/planets/venus/overview/

https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/BepiColombo

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.