Uzay Kazaları#1: Challenger

Şu ana kadar pek çok uzay görevini okumuşsunuz veya görmüşsünüzdür. Eğer uzay haberlerine bakacak olursanız “NASA Mars’a rover göndermeyi başardı” gibi haber başlıkları görmeniz çok olasıdır. Ancak geçmişten günümüze kadar gelen insanlığın uzayı keşfetme sürecinde kazalar olmadı mı ? Elbette oldu ve Challenger uzay mekiği kazası bu kazalardan biri ve bu yazımda uzay kazaları serisine challenger uzay mekiği kazası ile başlayacağım. Keyifli okumalar

Challenger

28 Ocak 1986 tarihinde fırlatılan Challenger uzay mekiğinde biri öğretmen Sharon Christa McAuliffe olmak üzere toplam 7 kişi bulunuyordu. Uzay mekiğinde bir öğretmenin bulunmasının sebebi ise NASA’nın bütçesine uygulanan kesintiler ve NASA’ya çoğu önemli şeyden daha çok bütçe ayrılması halkta “NASA bu kadar değerli ne yapıyor” tarzı soruların olmasına yol açmıştı. NASA’da halkın güvenini kazanmak ve bütçe kesintilerini ortadan kaldırmak için ilk defa bir sivili uzaya çıkararak bir nevi gözdağı vermeyi düşünüyordu ve bence bu olayı bu kadar önemli yapan ise güven kazanmak için yapılan uzay görevinde bir kaza olmasıdır. ,

Neden Başarılı Olamadı

Challenger uzay mekiği görevi hava şartlarından dolayı pek çok kez ertelendi.İlk planlanan tarih 22 Ocak tarihiydi ve 6 gün boyunca ertelendi. Kamuoyunda NASA’ya karşı bir tepki olduğundan dolayı bazı mühendislerin 28 Ocak tarihi için fırlatma uygun değildir demesine rağmen NASA yöneticileri fırlatmayı uygun gördü. 28 Ocak günü geldiğinde fırlatma rampasının etrafında soğuk hava şartlarından dolayı buzlanmalar olması sebebiyle fırlatma birkaç saat daha ertelendi. Ve nihayet fırlatma kontrolün onay vermesi ile geri sayım başladı.

Kazadan sonra yapılan araştırmalara göre kazanın sebebi itici roketteki 4 bölümü birbirine bağlayan yerlerdeki contaların soğuk hava şartlarından dolayı görevini yerine getirememesinden ötürü yakıtın dışarı sızmasıdır. Fırlatmadan 73 saniye sonra sızan yakıt mekiğin çevresinde kocaman bir alev topu oluşturdu. Alev topundan çıkan mekik aerodinamik kuvvetlere dayanamayıp parçalanıyor ve oksijen yetersizliğinden tüm mürettabatın öldüğü düşünülüyor. Ancak kazadan sonra yapılan incelemede astronot kıyafetinde bulunan acil durum oksijen tüplerinin 3 astronotun açtığı bulunmuş o 3 astronot mekik denize düşene kadar hayatta mıydı yoksa açabildiler fakat alevlerden ötürü kullanamadan hayatını kaybettiler mi kesin bir şey diyemiyorlar.

Uzay görevine bir öğretmenin de katılması sebebiyle ülke çapında pek çok kişi tarafından takip edilen olay aynı zamanda canlı olarak da yayınlanıyordu. Olayı bu kadar önemli yapan bir sebep de bu. Kaza anını mekiğin yere düşmesini çoğu vatandaş canlı olarak izliyordu. Elbette ki böyle bir kaza NASA için kendini tekrar sorgulamasına yol açmış ve belki de NASA’nın bugün bu kadar başarılı olmasının sebeblerinden biride öncesinde çok ağır bedeller ödemesi olabilir. Bir uzay meraklısı ve uzaya çıkma hedefi olan bir genç olarak huzurunuzda hayatını kaybeden 7 mürettabata kendi canlarını uzay için riske attıkları için teşekkür ediyorum ve saygıyla anıyorum.

Karşınızda 7 mürettabat:

challenger

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.