Uçak Motorları Bozulursa İşimiz Biter mi? – Hudson Mucizesi

Motorlar Arızalanırsa Ne Olur?

Yakıt bitmesi, kuş çarpması, sistem arızası, yanlış bakım yapılması gibi çeşitli sebepler yüzünden motor arızaları ortaya çıkabilir. İki motorlu uçaklar için konuşacak olursak bu sebepten uçaklar tek motor ulaşım için yeterli olacak şekilde tasarlanır ve kullanılır.

Bir nevi ikinci motor yedek motordur böylelikle tek motordaki arızalanma sonucu korkulacak bir şey olmaz ve uçak rahat biçimde istediği noktaya inişini gerçekleştirebilir. Her ikisinin de arızalanması aslında günümüz motor teknolojisinde oldukça ender rastlanacak bir durum olsa da Hudson Mucizesi gibi olaylar da karşımıza çıkabilir. Bu durumda uçak, kanatlarının aerodinamik yapısı (airfoil) sayesinde havada süzülür. Motorların Thrust (İtki) Kuvveti üretme yetisi kaybolsa da hız sıfırlanmadığı için belirli bir lift (kaldırma) kuvveti varlığını korur.

Örneğin bir uçağın 3 bin 49 metre irtifada iki motoru da arızalanırsa 46 km yatayda yol alabilir, 9 bin 756 metre irtifada 150 km yol alabilir, yani her 1 km yükseklik kaybında yaklaşık 15 km yatayda yol alınabilir bu yüzden böyle bir durum gerçekleştiğinde kule ile irtibata geçilir ve en yakın havalimanına iniş için haber gönderilir, iniş yapılacak pist acilen trafikten arındırılır ve uygun hale getirilir ardından pilot ve kule, irtifa – menzil arası oranı dikkate alarak güvenli bir iniş gerçekleştirmeye çalışır. Yolcular bu durumdan çok ürkse de gecikmeler ve iniş noktasının değişmesi dışında bir değişiklik olmaz hatta bazen yolcular bu arızayı pilot anonsu dışında farkedemez.

Airbus A320 Uçağı

Hudson Mucizesi

US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Airbus A320-214 Mürettebatı ve Yolcuları

15 Ocak 2009 tarihinde ise US Airways’in 1549 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren Airbus A320-214, kalkıştan üç buçuk dakika sonra her iki motorunun da kuş çarpması ile arızalanması sonucu Hudson Nehri’ne acil iniş yaptı (Hudson Mucizesi). Uçaktaki 150 yolcu ve 5 mürettebatın tamamının sağ salim karaya döndüğü ve Tom Hanks’in başrolde olduğu Sully isimli filme konu olan bu olay havacılık tarihine damga vurmuştur.

Sully‘nin Ardındaki İnsan Faktörü

Hudson Mucizesi’nin pilotu Chesley Sullenberger’in kullandığı A320 ise her iki motorunun kalkıştan üç buçuk dakika gibi kısa bir süre sonra arızalanması sonucu bir piste inememiş, pilotun inisiyatifi ile Hudson Nehri’ne iniş yapmıştır.

Filmde görüldüğü üzere olay sonrası yapılan kaza simülasyonlarında başka pilotlar aslında diğer pistlere rahatça iniş yapabiliyor ve olaydan sonra kamuoyu nezdinde kahraman ilan edilen kaptan pilot ‘’Sully’’ arkaplanda yargı tarafından sahtekar ve hatalı olarak suçlanıyor. Kendisi de bir süre şüphelenen ve yaşlandığını, artık eskisi gibi bir pilot olmadığını düşünen Sully kendi iç kargaşasıyla yüzleşiyor.

Bu kısa süreli karışıklıktan sonra çocukluğundan beri aşık olduğu işten yine de emin olan tecrübeli pilot sonunda verdiği kararın doğru olduğunu ve simülasyon pilotlarının önceden kazayı biliyormuşcasına hareket ettiklerini gözler önüne serip ‘’İnsan’’ faktörünün önemini vurguluyor. Bizlerin makine olmadığını, mantığımıza ne kadar gerek duysak da duygularımızın da baskın olduğunu anlatıyor. Bu tip olaylara meraklıysanız ve havacılık ile ilgileniyorsanız Tom Hanks’in kaptan Sully’i canlandırdığı 2016 yapımı bu güzel filmi izleyebilirsiniz.

Sully Film Görseli

YORUMLAR

  1. […] diğer taşıtlara bakıldığında ölüm oranı ve kaza oranı çok nadir olan araçlardır hatta uçak motorları bozulsa dahi yolcuların kurtulma olasılıkları yüksektir. Yine de hayatın hiçbir yerinde olmadığı gibi burada da ihtimaller sıfırlanmaz ve bu tarz […]

  2. […] Uçak motorlarının bozulması durumunda halinizin ne olabileceğini sizlere daha önce anlatmıştık artık göklerin hakimiyken yakıt boşaltma işlemine rastlarsanız korkmamanız gerektiğini de biliyorsunuz. Bilinçsiz yolcuları uyararak caka satabilir ve çayınızı yudumlamaya devam edebilirsiniz 😉 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.