NFT Nedir : Tweetler Neden Bu Kadar Değerli?

NFT Nedir? : Tweetler Neden Bu Kadar Değerli

Gündemdeki Satışlar

İçeriğimizin Konuları;

Twitter’ın kurucu ortaklarından Jack Dorsey’nin 21 Mart 2006’da attığı tarihteki ilk tweet açık arttırma ile 2.5 milyon dolara alıcı buldu. Elon Musk, Kamala Harris, Cüneyt Özdemir gibi yakından tanıdığımız birçok isim de paylaştığı tweetleri NFT formatında açık arttırmaya koyarak bu yeni sektöre ilk adımlarını attı. Konuyu yeni duymuş olanlar bu satışların yalnızca tweetler ile ilgili olduğunu sanabilir fakat NFT temelli satışlar aslında çok geniş çaplı ve belirli bir geçmişe sahip.

18 Şubat 2021’de hepimizin yakından bildiği, internetin en popüler ‘’meme’’lerinden olan Nyan Cat Gif’i Foundation platformunda 10.yıldönümü şerefine yaratıcısı Chris Torres tarafından satışa sunuldu ve 300 ETH’ye (ETHEREUM) alıcı buldu. Yaklaşık 600.000 dolar değerindeki bu satış Türk parası ile 4 milyon TL değerinde.

Nyan Cat

Örnekler bitmiyor, dünyaca ünlü rock müzik grubu ‘’Kings of Leon’’ yeni albümleri ’’When You See Yourself’’i Blockchain temelli bir müzik platformu olan, etkinlik ve konser biletlerinin satışı amacıyla kurulmuş YellowHeart’ta satışa çıkaracaklarını duyurmuştu. İlk olarak yeni albüme ulaşamayacaklarını sanan hayranlarından tepki gören grup, albümün Apple Music, Spotify gibi platformlarda zaten yer alacağını bunun yanında NFT olarak bir ‘’Collected Edition’’ tadında YellowHeart üzerinden de satışının gerçekleştirileceğini belirtti.

Ortalığı büyük ölçüde sarsan başka bir olay ise dijital sanatçı olarak çalışan ve ‘’Beeple’’ lakabı ile bilinen Mike Winkelmann’ın “Everydays – The First 5000 Days” isimli eserini NFT biçiminde 69 milyon dolara satması ile oldu. Eserin arkasındaki olay ise şu şekilde: Winkelmann 14 yıldır her gün dijital bir eser ortaya koyup bunu internette paylaşıyordu, 5000 günlük çalışmasını birleştirdi ve bu eseri ortaya çıkardı. İlk bakışta çoğumuza bir şey ifade etmeyen bu eser ve önceden bahsettiğimiz örnekler sanatın geleceğini şekillendirmekte ve belki de tarihsel bir devrimin öncüleri olma niteliğini taşımakta.

NFT
“Everydays – The First 5000 Days”

Gündemi sarsan tüm bu yenilikler ve değişimler ışığında kafalarda ortak bir soru var: Zaten internet üzerinden bedavaya ulaşılabilecek tasarımlara, içeriklere insanlar neden bu kadar yüksek ücretler ödüyor, arkasında bir bit yeniği mi var?

Eskiden beri düşünülen bir şeydir bu, çoğunlukla anlamsız ve saçma işlere neden bunca para verilir? Hatırlarsınız bir dönem gündemde duvara bantlanmış bir muz vardı ve sanat kisvesi altında 120 bin dolara satılmıştı. Bunun gibi birçok farklı örnekle daha karşılaştık. İnsanların anlamsız görünen işlere bunca para vermesi bir çok kişiye gereksiz gelmişti. Tabii burada bazı zenginlerin sanat eserlerini yatırım olarak gördüğünü belirtmekte fayda var çünkü değeri kişilerce belirlenen ürünler bunlar ve aldığı değer sorgulanmıyor bu yüzden vergi kaçırma işleriyle de oldukça ilintililer.

NFT’lerin yaptığı şey aslında çok da farklı değil. Alıcıya yalnızca ‘’sahiplik/övünme hakkı’’ veriyor. Bunun dışında bir getirisi yok fakat sanatla beraber düşünüldüğünde iyi bir dönüşüme öncü olma olasılığı da var.

NFT NEDİR?

Non Fungible Token (bölünemez/değiştirilemez token) olarak bilinen NFT’ler dijital olarak tanımlanmış ürünleri, işleri ifade ediyor. Bir kişi sahip olduğu paylaşımı belirli platformlar üzerinden kodlayarak aslında o işe dijital bir kimlik atıyor ve bunu satışı gerçekleşebilecek bir ürün haline getiriyor. NFT’ler Bitcoin veya Altcoinler gibi bir coin değil, aslında blockchain temelli yazılımlarda satışı gerçekleşebilecek ürünlere verilen bir kimlik. Bu bir tweet, gif, albüm, video olabilir hatta şu anda popüler olmasa da fiziki bir nesne de olabilir, sadece dijital olarak kodlanması, dönüştürülmesi gerekiyor.

Henüz yeni tanıştığımız için bir çılgınlıkla yüzleşiyor olduğumuz doğru, uzmanlar şu anda insanların bilinçsizce hareket ettiklerinden veya piyasayı hareketlendirmek için uçuk ücretler ödediklerinden bahsediyor. Burada birazcık sanat için öneminden bahsetmek gerekiyor.

NFT ve Sanat İlişkisi

Müzik piyasası için konuşacak olursak yeni dönemde albüm, kaset satışları neredeyse kalmadı. İnsanlar Spotify tarzı müzik dinleme platformlarına aylık ücretler ödeyerek istedikleri müziğe istedikleri zaman ulaşabiliyor. Dinleyiciler için bu oldukça mantıklı bir yol olabilir fakat sanatçılar için durum pek de öyle değil. Müziklerin koyulduğu platformlar (Apple Music, Spotify, Youtube vb.) gelirlerin küçük bir kısmını üretici ile paylaşıyor. En büyük gelir kapıları olan konserleri de pandemi dönemiyle rafa kalkmış olan sanatçılar için bu durum oldukça vahim. Şu anki yapı platformları ön plana çıkarırken sanatçıyı yani işi yapan kişiyi değersizleştiriyor ve büyük tartışmalara yol açıyor.

NFT temelli satışların gelecekte bu durumu değiştireceği ve sanatçının değerini arttıracağı düşünülüyor. Özellikle dijital sanatçılar için yeni umutlar doğuran sistem bize kendisini yakında daha net şekilde gösterecek gibi duruyor.

Uzmanlara göre şu andaki çılgınlık geçici. Bir zaman sonra insanların hangi NFT’nin değerli olup olmadığını daha net şekilde anlayacağı ve dijital sanatın dönüşümünün daha mantıklı bir zemine oturacağı düşünülüyor. Yani ileride bir tweete milyon dolarlar vermenin bir esprisi kalmayacak. Asıl amacın daha sanat odaklı olacağı düşünülüyor.

Her ne olursa olsun artık yeni bir değişim ve dönüşüme girmiş bulunmaktayız para ile ilgili algılarımızdan sonra sanat gibi ince mevzuların da ileride yeni anlamlar kazanacağını öngörmek pek de zor değil. Yeni teknolojilerin kompleks yapılarını anlamak zorluklar barındırsa da bizler bu yeniliklerin ilk tanıklarıyız ve yaşayacağımız yeni çağın ilk ayak seslerini şimdiden duyuyoruz, bu treni kaçırmamak ve olabildiğince anlamak araştırmak gerekiyor.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.