Türkiye’nin Savunma Sanayisi

Günümüzde savunma sanayinin bir devlet için en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Devletler savunma sanayi araçlarını hem güç gösterisi yapmak hem de olası bir savaş durumuna hazırlık olması için üretiyor veya satın alıyor. Devletler için bu kadar önemli olan araçları satın almanın kolay olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü hem önemli oldukları için pahalılar hem de sizin satın alacak paranız olsa bile üretici devlet ile aranız iyi değilse size vermeyebilir. Ben de bugün sizlere Türkiye Cumhuriyeti’nin üretmiş olduğu çok önemli bazı araçlardan bahsedeceğim.

İnsansız Hava Aracı: TB2

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözünden de anlaşılacağı üzere havada kendini savunabilmek devletimiz için çok önemlidir. Bu ilke ile üretilen Bayraktar TB2 insansız hava aracı hava savunma araçları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Taşıyabildiği akıllı mühimmatlar sayesinde sadece gözlem değil aynı zamanda Türk ordusuna ateş gücü de kazandırıyor. Yapıldığı zaman havada kalma ve yüksek irtifa rekorlarını kıran TB2, şu ana kadar 300 bin saatten fazla göklerde kalmıştır. Aralarında Ukrayna ve Katar’ın da dahil olduğu pek çok ülkeye ihraç edilen TB2, en son Azerbaycan ve Ermenistan arasında çıkan savaşta büyük rol oynamıştı. Ayrıca Netflix’te yayınlanan “Casusluk Sanatı” adlı belgeselin ilk bölümünde Türk bayraklı bir TB2 yer alıyor.

TB2

Yeni Nesil Uçaklar

Savunma Sanayi

Hava Harp pilotlarının eğitimlerinde kullandıkları eğitim uçakları artık eski sayılabilecek konuma geldiklerinden dolayı yeni bir eğitim uçağı ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla Türk Havacılık ve Uzay Sanayi(TUSAŞ) tarafından geliştirilen Hürkuş eğitim uçağı, ilk uçuşunu 2013 yılında yapıp gereken testleri geçtikten sonra 2018 yılında envanterde yerini almıştır. Hürkuş A,B ve C olmak üzere 3 farklı modele sahiptir. A modeli daha çok geleneksel uçak tasarımı baz alınarak yapılmış ve başlangıç seviyesindeki pilotları eğitmektedir. B modeli ise yeni nesil uçaklardaki kokpit sistemi ile daha ileri düzey pilotlara hizmet vermektedir. B modelinin silahlı versiyonu olarak da tanımladığımız C modeli ise kara birliklerine hava desteği sağlamak amacıyla üretilmiştir.

Gelecek Olan Savunma Sanayi Projeleri: Hürjet

TUSAŞ tarafından jet motorlu eğitim uçağı olarak tasarlanan Hürjet’in ilk uçuşunu 2022 yılında yapması hedefleniyor. Eski nesil eğitim uçaklarına olan güvenin azalması ve F-35 gibi yeni nesil jetlere benzemesi nedeniyle pilotların eğitimi konusunda önemli bir konuma sahip olması hedefleniyor. Ayrıca Türk Yıldızları gösteri takımı F-5 jet uçaklarını gösteri yapmak için kullanıyor. Eğer Hürjet gerekli testleri geçip üretilirse Türk Yıldızları’nı artık Hürjet ile görebiliriz.

Milli Muharip Uçak

TFX

Ana yüklenicinin TUSAŞ olduğu ASELSAN ve ROKETSAN gibi şirketlerin destek verdiği milli muharip uçak projesi havacılık sanayisinde en önemli projelerden biridir. Milli muharip uçak ya da TF-X 2019’da Paris’te düzenlenen şovda maket olarak karşımıza çıktı. Tasarımıyla beğeni toplayan TF-X, gelecekte üretilirse Türkiye; ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5.nesil bir muharip uçak üreten ülkeler arasında yer alacak.

T-629

Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan helikopter teslimi sırasında görücüye çıkan T-629 helikopterinin yakın zamanda ilk uçuşunu yapması bekleniyor. Elektrikli ve insansız olduğu söylenen T-629 helikopteri Türkiye’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamakla birlikte yeni nesil sistemleri ile de ilgi çekiyor. Elektrikli ve insansız olacağının söylentisi ile gündeme oturan helikopterin en net detaylarını ileriki günlerde öğrenebileceğimizi düşünüyorum. Bu yazımda Türkiye’nin havadaki savunma araçlarından bahsettim. Sizin bu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.