Türkiye’nin İlk Atom Mühendisi: Ahmet Yüksel Özemre

26 Nisan 1986 tarihinde, Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen ve birçok ülkeyi etkisi altına alan nükleer faciayı çoğumuz biliyoruzdur. Fakat bu dönemde TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)’in başkanlığını da yapmış olan ilk türk atom mühendisi Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre’yi ne kadar tanıyoruz?

16 Ocak 1993 / TAEK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yüksel Özemre, “Nükleer Enerji ve Radyasyon” konulu konferansta konuşurken

3 Nisan 1935 yılında İstanbul/Üsküdar’da dünyaya gelen Özemre, sırasıyla Galatasaray Lisesi’nden, İstanbul Üniversitesi Matematik-Fizik bölümünden ve Fransa Nükleer Bilimler ve Teknoloji Millî Enstitüsü Atom Mühendisliği’nden mezun oldu. Türkiye’yi NATO Bilim Komitesi’nde, OECD Nükleer Enerji Ajansı yönetim kurulunda, CERN konseyinde ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bünyesinde temsil etti.

Pozitif bilimlerden dini ilimlere kadar birçok konuda yüzlerce makalesi ve üniversitelerin Fizik bölümünde halen kullanılmakta olan ders kitapları bulunan Özemre’nin edebi türde de vermiş olduğu eserlere rastlamaktayız. Bu eserlerinden özellikle Üsküdar’da Bir Attar Dükkânı isimli hatıratı dikkat çekmektedir.

Üsküdar’da içine doğduğu ve içinde yetiştiği çevre, ebru sanatının son büyük hocalarından biri Mustafa Düzgünman’dan meşhur hattat ve gül yetiştiricisi Necmeddin Okyay’a kadar kültür dünyasına ait birçok ismi de beraberinde barındırmaktadır. Bu dönemde Mustafa Düzgünman’ın sahibi olduğu attar dükkanına (bugünkü adıyla aktar) uğrayan birçok önemli şahsiyet, Özemre’nin zihnî gelişiminde büyük yere sahip olmuştur.

İlerleyen zamanda Çernobil nükleer kazasının yaşandığı dönemde Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun başındaki isim ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin ihalesi döneminde danışman olarak kritik görevlerde yer almıştır. Fransızca, İngilizce,İtalyanca,Almanca ve İspanyolca olmak üzere beş dil bilmektedir. 25 Haziran 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir ve kabri Üsküdar’dadır.

Prof Dr. Ahmet Yüksel Özemre hakkındaki tüm detaylara ve bütün eserlerine www.ozemre.com internet adresinden ulaşmak mümkün. Atom mühendisliği konusunu ve Çernobil kazası döneminde Türkiye’de yaşananları merak edenler, bu internet adresinden ücretsiz olarak “Ah Şu Atom’dan Neler Çektim!” ve  “Çernobil Komplosu” kitaplarını indirerek göz atabilirler.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.