Telefonunuzun Şarjı 9 Dakikada Dolacak

«

OPPO, Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2022) yeni hızlı şarj teknolojilerini tanıttı. Battery Health Engine’e sahip 150W SUPERVOOC teknolojisi 15 dakikada, 240W SUPERVOOC teknolojisi ise 9 dakikada cihazı yüzde 100 şarj doluluk oranına ulaştırabiliyor.

oppo telefon

Battery Health Engine’e sahip 150W SUPERVOOC Hızlı Şarj 20V/7.5A’ya kadar şarjı destekleyebilen iki şarj pompası bulunan doğrudan şarj teknolojisini kullanıyor. Buna ek olarak 150W SUPERVOOC için kullanılan şarj adaptörü, galyum nitrat (GaN) materyalinin sağladığı kaldıraç etkisiyle bir önceki nesil olan, 58x57x30mm ölçülerinde, ağırlığı ise 172 gram ağırlığa sahip 65W SUPERVOOC adaptörünün boyutuna indirdi.

Doğrudan şarj teknolojisi ve şarj pompalarını kullanarak yapılan 150W SUPERVOOC Hızlı Şarj, 4500 mAh pili yüzde 50 oranında 5 dakikada şarj ediyor ve yüzde 100 şarj seviyesine sadece 15 dakikada ulaşıyor.

150W SUPERVOOC, şarj deneyimini iyileştirmek için, OPPO’nun özelleştirilmiş pil yönetim yongasıyla çalışan, Akıllı Pil Sağlığı Algoritması ve Pil İyileştirme Teknolojisi olmak üzere iki anahtar teknoloji içeren Battery Health Engine özelliğini getiriyor.

Verilen bilgiye göre Akıllı Pil Sağlığı Algoritması, pilin içindeki eksi elektrotlar boyunca gerçek zamanlı elektrik potansiyelini takip edebiliyor. Şarj akımını makul bir aralık içinde dinamik olarak ayarlayarak, ölü lityumun ortaya çıkmasını etkin bir şekilde en aza indiriyor ve en yüksek şarj akımını devam ettiriyor. Böylece pil ömrünün uzun olmasını ve daha yüksek şarj hızlarını sağlıyor.

240W SUPERVOOC Hızlı Şarj teknolojisi 4500mAh kapasiteli bir pili yüzde 1’den yüzde 100’e yaklaşık 9 dakikada şarj edebiliyor.

C-Tip arayüz üzerinde 24V/10A teknolojisi kullanılarak tasarlanan 240W SUPERVOOC hızlı şarjın üç şarj pompası bulunuyor ve sağlanan elektrik 10V/24A’ya dönüştürülebiliyor.

240W SUPERVOOC beş güvenlik koruma önleminin yanı sıra güvenli bir şarj çözümü sağlamak için voltaj, akım ve ısıyı kontrol eden, özel olarak uyarlanmış bir akıllı kontrol yongası barındırıyor.

Özelleştirilmiş bir pil güvenliği izleme yongası, cep telefonundaki pilin kullanım esnasında dış etkiler nedeniyle hasar görüp görmediğini denetliyor. Isıdan koruma, telefonun içine monte edilmiş 13 ısı algılayıcısı ile güçlendirilerek, aşırı ısınma ihtimalini azaltıyor.

Peki bu teknolojileri ne zaman ve hangi telefonlarda kullanacağız? Oppo’nun yaptığı açıklamaya bakılırsa 150W’lık şarj teknolojisi 2022’nin ikinci çeyreğinde yani Nisan Mayıs Haziran döneminde satışa çıkacak yeni nesil One Plus modelinde olacak. Realme ise GT NEO3 isimli telefonunda 150W’lık supervooc teknolojisini kullanacak. 240W’lık supervooc için henüz belirli bir telefon yok.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.