Telefonlar Takip Edilebilir mi?

21.yüzyılın dünyasında hepimiz bir veya bazen birden fazla cep telefonu kullanıyoruz. Cep telefonları ilk üretildiği günden beri insanların hatta devletlerin bile işini büyük ölçüde kolaylaştırdığını biliyoruz. Ancak her yeni bir gelişme her yeni icat da olduğu gibi telefon üzerinde de her daim birtakım şüpheler vardı. Özellikle Global Positioning System (GPS) teknolojisinin de gelişmesiyle insanların aklında cep telefonları için “Acaba bizi takip ediyorlar mı?” gibi şüpheler oluşmaya başladı. Sizlere bu yazımda geçtiğimiz günlerde duyurulan ve Güney Kaliforniya Üniversitesinin bir çalışması olan bu şüphelerin ortadan kalkmasını sağlayacak yeni bir teknolojiyi anlatacağım. 

GPS Nedir?

Önce GPS teknolojisinden ve bizi nasıl takip ettiklerinden bahsedelim. GPS temel olarak Dünya üzerindeki konumumuzu belirlemeye yarayan bir sistemdir. Bu sistem Dünya yüzeyinden yaklaşık 20.000 kilometre üzerindeki yörüngede bulunan en az 24 adet uydudan oluşur. Bu uydular Dünya üzerindeki bir GPS alıcısının nerede olursa olsun 4 uyduyu görebileceği şekilde yerleştirilmiştir. İlk olarak askeri alanda kullanılmak üzere ortaya çıkan teknoloji daha sonralarda sivil kullanıma da açılmıştır. Bu teknoloji harikası sistem Dünya üzerindeki konumumuzu 3 kısa adımda buluyor.

Bu adımlar:

-İlk olarak kullandığımız GPS alıcısı ile o an üzerinde bulunan uydularla radyo dalgaları kullanarak sinyal alışverişi yapıyor

-Ardından bu alışveriş sırasında geçen süre kullanılarak alıcının uydularla arasındaki mesafe belirleniyor.

-Son olarak bu veriler kullanılarak alıcının tam konumu belirleniyor ve işlem bitiyor.

Nasıl çalıştığını öğrendiğimiz GPS cep telefonlarında kapatılabiliyor ve GPS sayesinde bizi takip etmeleri olanaksız hale geliyor. Ancak cep telefonu kullanarak bir telefon çağrısı yapmak veya arkadaşımızdan telefon çağrısı almak için sürekli çevremizdeki baz istasyonlarına bağlıyız. Ve herhangi bir arama yapıldığında bilgilerimiz bu istasyonlar aracılığı ile taşınıyor. Ayrıca çevremizdeki baz istasyonlarına bağlandığımız için de konumumuzu yaklaşık olarak bilme imkanları var. Bu sebepten ötürü GPS kapalı olsa bile takip edilme ihtimalimiz var. Tam burada devreye yukarıda sözünü ettiğim yeni araştırma giriyor.

telefon

Yeni Teknoloji PGPP

Güney Kaliforniya Üniversitesi Viterbi Mühendislik Okulu ve Princeton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen sistem ilk olarak 11 Ağustos’ta USENİX güvenlik konferansında tanıtıldı. Geliştirilen sisteme göre kullanıcıların telefonu veri alıp veya gönderirken anonim olarak işlem yapacak. Kullanıcıların işlem yaparken anonim olması da sizi takip etmelerini veya bilgilerinizi öğrenmelerine fırsat tanımayacaktır. Bu teknolojiyi “Pretty Good Phone Privarcy (PGPP)” olarak adlandıran ekip, bunu üretirken yazılımlar sayesinde yeni bir mimari kullanarak bunu başarıyor.

Son olarak her ne kadar gizlilik üzerine yeni teknolojiler geliştirilip üretilse de günlük hayatta kullandığımız teknolojik cihazların ve neredeyse vazgeçilmez olan internet sayesinde gizliliğimizin mümkün olacağını pek düşünmemekteyim. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

Kaynakça:


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.