Swot Analizi: Kişiliğinize Ayna Tutun

Her insanın kendini tanıyarak hayatında yol alması daha sağlam ve güvenilir adımlar atmasını sağlayacaktır. Kendini tanımayan kişi bir şeye karar vermekte zorlanır ve aldığı kararların sonuçlarından memnun kalmayabilir. Bunun için kişinin kendisini analiz ederek güçlü ve zayıf yanlarıyla çevresindeki fırsatların ve tehditlerin farkına varması ve ona göre hareket etmesi gerekir. Bu amaçlar doğrultusunda SWOT analizi uygun yöntemlerden biridir. Peki nedir bu SWOT analizi ve nasıl yapılır?

SWOT Analizi Nedir?

swot analizi

İsmi; Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Oppurtunities (fırsatlar) ve Threats (tehditler) kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. 1965’te Harvard Üniversitesi’nin profesörleri olan Learned, Christensen, Andrews ve Guth tarafından geliştirilen bu yöntemin asıl amacı bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin ismini de oluşturan 4 ana kategoride güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri hedeflerini saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir. Daha çok işletmelerin gelecekte daha başarılı olmak ve doğru adımlar atmak için kendi işetmelerine ve rakiplerine uygulayarak diğer işletmelerin önüne geçecek stratejiler geliştirmelerini sağlamak için kullanılır.

Kişilerin şirketler gibi kendi hayatlarında hedeflediği şeylere ulaşmada doğrucu stratejiler geliştirmeleri için SWOT analizi çıkarmaları bir nevi ayna görevi görecektir. Bu analiz sayesinde bir bütün olarak avantajların ve dezavantajlarının ele alınmasıyla kişi objektif olarak kendini görme şansı elde etmiş olacaktır. Kendini tanıyan ve farkına varan kişi belirsizliklerden bir nebze uzaklaşır ve ne yapacağını daha iyi bilir. Şimdi, gelin bu faydalı tekniğin nasıl yapılabileceğine bakalım.

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Swot analizi çıkartmak için 4 ana başlığı ister x ve y ekseninin birbirini kestiği bir analitik düzlem oluşturarak ister 4 sütun oluşturarak kısaltmadaki harflerin açılımını başlık olarak 4 farklı alana yazıp bir bütün halinde analiz yapabilirsiniz. Her 4 ana başlık için kendinize farklı sorular sorarak iyice düşünüp cevaplamanız gerekir. Örneğin şu soruları sorabilirsiniz;

Güçlü yönleriniz için:

 • Kendimde sevdiğim özellikler neler?
 • Beni başkalarından ayıran özgün kılan olumlu özelliklerim neler?
 • Yetenekli olduğum şeyler ne?

Zayıf yönleriniz için:

 • Kendimde beğenmediğim özelliklerim neler?
 • Beni başarısızlığa iten özelliklerim neler?
 • Beceremediğimi düşündüğüm şeyler ne?

Fırsatlar için:

 • Çevremdeki kişilerin bana kattığı olumlu şeyler neler?
 • Ülkemin, okulumun, iş ortamımın bana sunduğu iyi şeyler var mı?
 • Sahip olduğum kaynaklar neler?

Tehditler için:

 • Bana zarar veren kişiler, ortamlar var mı?(baskıcı aile, kötü arkadaşlar vs.)
 • Elimde olmayan benden bağımsız gelişen beni kötü etkileyen şeyler neler? (ekonomi, hastalık vs.)

Kendinize sorduğunuz sorular ve cevaplar için herhangi bir sınırlama yok. Hatta başkalarının zayıf bulacağı yönlerinizi güçlü ya da tehditleri fırsat görebilirsiniz bu tamamen size kalmış. Verdiğiniz cevaplarla; tehditleri güçlü yönlerinizle savuşturmayı, zayıf yönlerinizin oluşturacağı olumsuzluklardan korunmayı ve fırsatları yakalayabilmek için uygun stratejiler oluşturabilirsiniz.

Kaynakça:

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.