Su Ayıları Ölümsüz mü ? (Tardigrada)

Saygıdeğer okuyucularımız başlıktan anlayacağınız kadarıyla yazımız çok dayanıklı bir canlı olan su ayısı (tardigrada) ile alakalıdır. Ölümsüzlüğünü konuşmadan önce biliyor musunuz? Su ayısı (tardigrada) nedir ?

Su Ayısı (Tardigrada) nedir ?

Su ayılarısakal hayvancıklarıTardigradaYavaşadımlılar (Latince tardus yavaş; gradi adımlamak); ince segment ve kutikula bulunduran, 4 çift kısa bacağı olan omurgasız hayvanlar şubesidir. aynı zamanda mikroskobik canlılardır. Dünya’nın en küçük hayvanlarıdır. Tatlısularda ve nemli alanlarda yaşarlar. Vücutları genel görünüşüyle silindir şeklinde, karın tarafları düzdür. Koni şeklinde uç baş sayılır, ayrıca bir baş oluşumu görülmez. Solunum organları yoktur. Ayrı eşeylilerdir. Vücut hücreleri sabittir. Yaklaşık 1,150 türü bilinmektedir.

Olağanüstü ortam koşullarına aşırı dayanıklıdır. Genlerinin incelenmesi sonucu, önce tatlı suda ortaya çıkan tardigrade’in yüksek adaptasyon becerisiyle toprak üzerine de sıçradığı anlaşılmıştır. Uzayda yaşayabildiği de test edilip aynı zamanda keşfedilmiştir.

(Su ayıları, uzay ayıları, pudgy wudgies veya yosun yavruları olarak da bilinir) sekiz ayaklı, parçalı mikro hayvanlardır ] İlk kez Alman zoolog Johann August Ephraim Goeze tarafından 1773’de keşfedildi. Tardigrada adı (“yavaş adım” anlamına geliyordu) üç yıl sonra İtalyan biyolog lazzaro spallanzani  tarafından verildi. Tepelik yağmur ormanlarından Antarktika’ya, dağlık alanlardan derinliğe kadar her yerde bulunurlardı. [9]

Tardigratlar bilinen en dayanıklı hayvanlardan biridir: bilinen diğer yaşam biçimlerine hızla ölümcül olan aşırı koşullardan kurtulabilirler. 1 K (-458 °F ila -272 °C) ila yaklaşık 420 K (300 °F; 150 °C) arasında değişen sıcaklıklara dayanabilirler. Ki bu bahsedilen sıcaklıklar ve koşullar ne kadar uç noktalarda olsa dahi tardigrad ölümsüz değildir.

Bununla birlikte,

Genellikle, tardigratlar tamamen yetiştirildikleri zaman yaklaşık 0,5 mm (0,02 inç) uzunluğundadır. (0.8) Kısa boylu ve dört çift ayaklı, hepsi de “diskler” olarak bilinen dört ila sekiz pençeli tombullar. Dördüncü, gövde terminal segmentine yönlendirilir ve ilk olarak alt tabaka kavramak için kullanılır, ilk üç çift bacak yönlendirilir ve birincil lokomotif araçlardır. Tardigratlar yosunlarda ve likenlerde yaygındır ve bitki hücreleri, algler ve küçük omurgasız hayvanlar üzerinde beslenir. Yukarıdakilere ilaveten, öğrenciler ve amatör bilim insanları için erişilebilir hale getiren çok düşük güçlü bir mikroskop kullanmak mümkündür.

Tardigrades, Ecdysozoa süperfilitesinin bir parçası olan Tardigrada filumunu dönemde, 530 milyon yıl önce fosiller bulunan eski bir gruptur. [19] Tardigratlar dünya çapında, 22 (6.000 m’den (20.000 ft) üzerinde), derin deniz (4.000 m’nin (13.000 ft) altında) ve kutup bölgelerinden Ekvator’a kadar çeşitli bölgelerde yaşamaktadırlar.

Tardigradlar, genetik mühendisliğimize çok şeyler katabileceğini düşündüğüm bir hayvandır. Ama insan genetiği üzerine yapılan araştırmalar dünya sağlık örgütüsü vesilesiyle yasaklanmış ya da aşırı denetimle yapılmaya başlanmıştır. Önünde sonunda insan deneylerine bir gün başlanacaktır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.