Renault Logosunun Serüveni

Logo serüvenimize kaldığımız yerden başka bir marka ile devam ediyoruz. Yine çoğumuzun bildiği Renault markası ile bugün sizlerleyiz. Renault, 1900 yılında başladığı bu serüvene 2021 yılı itibariyle yüksek bir hızla devam ederken logo seçimini de aynı hızda yeniliyor. Renault markasının ilk kullandığı logodan itibaren bugüne kadar kullandığı ve 2022 yılında göreceğimiz yeni logosunu bu yazımızda birlikte inceleyeceğiz. Birazdan konuşacağımız Renault markasını her şeyden önce kısaca bir tanıyalım.

Renault Kimdir?

Zengin bir yün tüccarının oğlu olan LOUİS RENAULT tarafından kurulan Renault markası aslında bir merakla başlıyor. Louis çocukluğundan beri makinelere ilgilidir. Küçükken kendi harçlıklarından biriktirdiği parayla aldığı “De Dion Bouton” marka aracı parçalarına ayırarak inceler fakat motorun ve aracın yetersiz olduğunu fark eder. Kardeşi Marchel ve Ferdinad ile birlikte bu aracı incelerler, parçalara ayırırlar ve yeniden inşa etmeye başlarlar böylelikle ilk Renault otomobili “Voiturette” ortaya çıkar.

Şimdi sizlerle birlikte Renault otomobil markasının günümüze gelene kadar gördüğümüz 13 logoyu en başından birlikte inceleyelim.

Renault 1900

yılında logosunu aşağıdaki fotoğrafta gördüğümüz logo olarak açıklamıştır.

 

Renault markası, bu yıllarda yukarıdaki fotoğraftaki araç ile gündemde idi.

Marka/Model: Renault Type C

Renault 1906

Marka/Model: 1906 Renault Limousine

Renault 1919

Marka/Model: Renault Type EU

Renault 1923

Marka/Model: Renault KZ

Renault 1925

Marka/Model: Renault 40cv Tourer

Renault 1930

Marka/Model: Renault Reinastella

Renault 1946

Marka/Model: Renault 4cv

Renault 1959

Marka/Model: Renault Dauphine 1960

Renault 1972

Marka/Model: Renault 12

Renault 1992

Marka/Model: Renault 9 Broadway

Renault 2004

Renault

Marka/Model: Renault Megane Sport

Renault 2007

Marka/Model: Renault Symbol

Renault 2021

Ve günümüzde kullanılmaya başlanıcak olan Renault logosu;

Gördüğümüz kadarıyla eskiye dönen bir logo olduğunu söyleyebiliriz. Renault 1972 yılında kullandığı logoya çok benzer bir tasarım seçerek elmas şeklini bozmadan ilerliyor.

Renault’nun logo değişimi kademeli olarak ilerleyen bir süreç olacak. İlk olarak yeni ZOE gibi modellerin reklam kampanyalarında , şirketin sosyal medya hesaplarında yeni logoyu görebileceğiz. Renault, yeni logosunu taşıyan ilk modeli 2022’de gözler önüne çıkaracak. Üzerinden 2 sene geçtikten sonra yani 2024 yılına gelindiğinde tüm Renault modellerinde markasının yeni logosunu göreceğiz.

Renault’nun yeni logosunu geçtiğimiz aylarda tanıtılan elektrikli Renault 5 modeli üzerinde görmüştük;

Renault markasının başlangıcından günümüze gelene kadar kullandığı özgün tasarımdaki logolarını inceledik. Eski logolarından da esinlendiğini söyleyebiliriz. Açıkca söylemek isterim ki Renault markasının yeni logosu otomobiline daha sade ve daha hoş bir hava katmış.

Peki Renault markasının yeni logo tasarımı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

  1. Diğer markaları da merakla bekliyoruz.

    1. Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Yorumunuzu dikkate alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.