Ramazan Arınmaktır

Bizim toplumumuzda ramazan temizliği ya da ramazan hazırlığı denilen bir şey var. Ramazan ayı yaklaşmadan önce evler dip köşe temizlenir, yufkalar, tatlılar yapılır istiflenir. Yapılan yemekler komşularla, akrabalarla paylaşır.

Ramazan ayına girmeden önce bu kadar hazırlık yapıyoruz peki ramazan ayında neden diğer aylar için hazırlık yapmıyoruz? Gelin biraz ramazan ayı nedir, bu ayı nasıl geçirmeliyiz bunun hakkında konuşalım.

Ramazan ayında ‘sakız çiğneme, dişlerini fırçalama’ gibi şeyler söylemeyeceğim. Bunları her kaynakta ya da her sitede bulabilirsiniz. Malumunuz her yıl istikrarlı olarak Google da arattırılan şeyler.

Ramazan Ayı ve Oruç Konuşulandar Fazlasıdır

Ramazan bir başlangıçtır. Sürekli ‘pazartesi gelsin spora başlayacağım, bu sınavım geçsin kuran okumaya başlayacağım, kafamdaki işler biraz azalsın yeni bir dil öğreneceğim’ diye planlarımızı erteleyip dururuz. Ramazan ayı aslında bu planların düzene sokulabileceği ve dünyalık işlerin azaltılıp ahirete yönelik hazırlıkların daha çok yapılabileceği ve hepsinden öte bunu alışkanlık haline getirip diğer 11 ayda da devam ettirebilmeyi öğreten bir ay. Ramazan ayı 11 ayın sultanıdır evet çünkü diğer 11 aya ışık tutar. Bu ayda kazandıklarımız diğer 11 ayı daha güzel geçirmek için bir vesiledir.

Ramazan kuranın diğer günlere nazaran daha çok okunduğu, fitre verildiği yani insanlara yardımların yapıldığı, toplum bilincinin oluştuğu yani toplu ibadetler ile birlikte ne kadar güzel göründüğümüzü gösteren bir aydır. ( Evet şu sıralar safta omuzlar birbirlerine değemiyor ama ‘her şerde bir hayır vardır’ ya da ‘karanlığın içindeki aydınlığı görmek’ tarafından bakacak olursak, eskiden çok normal gelen şeylerin aslında ne kadar kıymetli olduğunu anladık. ) Bu ay sadece saatlerce aç kaldığın sonra yemeğe kavuştuğun ve sonra biraz daha aç kaldığın diye tekrar eden bir ay değil. Ramazan ayı bu bahsettiğim üç örneğin ve bunların getirilerinin hayata kazandırıldığı bir ay.

‘Neden ramazan var?  Neden oruç tutarız?’ diye insanlara sorduklarında genelde aç insanları anlayabilmek, farkındalık kazanmak gibi şeyler duyabilirsiniz. Ama bu herkesin diline pelesenk olmuş, gerçekliği yok sayılamayacak ama asıl amacı da kapsamayacak bir cevaptır. Ramazan nefsini terbiye ettiğin bir aydır. İnsanın en büyük düşmanını yendiği, yenmeye çalıştığı ve sonunda onunla nasıl savaşması gerektiğini öğrendiği bir aydır. Ramazan ayı eğitim ayıdır. Ramazan ayı huzur ayıdır. Ramazan ayı oruç ayıdır. Tutulan oruç, faydalarını bilerek ve inanarak ama asıl amacının Allah’ın rızasını kazanmak olduğu bir oruçtur.

Ramazan kuran ayı olarak da anılır. Bu ay hatimlerin toplandığı diğer günlere nazaran insanların daha fazla kuran okuduğu ve ibadet ettiği bir aydır. Yani hayatımıza girmesi gereken ibadetlerin kazanıldığı ve devamını diğer 11 ayda da devam ettirmeye vesile olan bir aydır.

Paylaşmayı öğrenebileceğiniz, ‘emekli olduktan sonra yaşanılması düşünülen bir hayatı’ başlamanız gerektiği zamanda başlayabileceğiniz ve bir şeyleri fark etmenizin daha kolay olduğu bu ayı boş geçirmeyin.

Sadece ramazan ayına girmeden önceki yaptığımız hazırlıklarla kalmadığımız. Ramazan ayında da bunlara nefis terbiyesi ve hayatımıza daha önceden kazandırmamız gereken alışkanlıkları kazandırarak devam ettiğimiz ve kuranı okumakla kalmayıp onu yaşamaya başlamak için bir adım attığımız bir ay olması duasıyla.

HOŞ GELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN

HAYIRLI RAMAZANLAR

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.