Oje Nasıl Ortaya Çıktı? (Ojenin Tarihi)

Bugün bir kozmetik ürünü olarak kullanılan ojenin nasıl ortaya çıktığını, geçmişte hangi amaçlarla kullanıldığını hiç merak ettiniz mi? Sorumun cevabı muhtemelen “Hayır” olacaktır ama ojenin tarihi hakkında birbirinden farklı birçok ilginç hikâye var. Hangisinin daha mantıklı ve olası olabileceğine birlikte bakmaya ne dersiniz?

İlk Kez Babil’de Savaşçılar ve Asiller Tarafından Kullanıldı

Babil savaşçıları, Milattan Önce 3200’lü yıllarda savaş öncesinde saatlerce hazırlık yapardı. Tırnaklarını da dudaklarıyla aynı renk boyayan askerler siyah ve yeşil rengi kullanıyorlardı. Renkler aynı zamanda sınıfsal ayrımı belli etme amaçlı kullanılıyordu. Aynı dönemde asillerin de altın aletlerle manikür pedikür yaptığı biliniyor.

Eski Mısır’da Bir Çiftçi Tarafından Keşfedildi

Bir rivayete göre Eski Mısır’da yaşayan bir çiftçi, Nil Nehri kıyısında bir ağaçtan akan reçineyi eline alır. Çiftçi bir süre sonra reçine sayesinde çapa yaparken ellerinin daha az yıprandığını fark eder. Eşi de yıpranan tırnaklarına reçineden sürer ve bu durum çevredeki kadınların da çok hoşuna gider. Daha sonra soylu sınıfı da bundan haberdar olur ve saraydaki simyacılara daha kalıcı bir tırnak koruyucu yaptırırlar. Böylelikle tırnak koruyucu zamanla ojeye ve soyluların bir sembolü haline gelmeye başlar.

Peki ya Helen Neuschaefer’in Akşam Yemeği

Misafirleri için midye toplayan Neuschaefer, tırnaklarının çizilmesi ve sararmasını kapatmak için boya yapıcısı olan eşinin boyalarıyla tırnaklarını boyamış ve bu görüntü misafirlerinin çok hoşuna gitmiş. Bu beğeniyi fırsata çeviren Neuschaefer, eşiyle birlikte ojeyi icat etmiş.

Yoksa Alish Ojex’in Pasaklılığı Sonucu mu Ortaya Çıkmış?

Alish Ojex; hijyeni önemsemeyen, temiz olmayan bir kadınmış. Tırnaklarının arasındaki pisliği kapatmak için çeşitli yollar denemiş fakat bunlar pek kalıcı olmamış. Uzun zaman tırnağından çıkmayacak bir boya arayan Ojex, dağlardan topladığı bazı bitkileri tinere benzer bir maddeyle karıştırıp kalıcı bir çözüme ulaşmış.

Peki ya rivayetleri bir kenara bırakıp bugün kullandığımız ojenin kökenine bakarsak?

1916 yılında ‘Cutex’ markası tarafından üretilen tırnak cilası döneme damgasını vurmuştur. Yani bugün bildiğimiz ilk oje 20. yüzyılda üretilmiştir. Otomobil boyasının formülünün oje yapımında da kullanılabileceği fikrini bulan Michelle Menard, bu fikri patronu Charles Revson ile paylaşmış. Ravson kardeşi ile birlikte ilk oje markası olan Revlon’u 1932 yılında kurmuş. Bu gelişmeler ojenin yalnızca üst tabakanın kullanabileceği bir ürün olmaktan çıkarmış ve uygun fiyatlı bir kozmetik ürünü haline getirmiş.

Günümüzde artık sanatı dahi yapılan ojenin geçmişi, tahmin edebileceğimizden de eskiye dayanıyormuş meğer. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynakça


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.