Özgüven Nedir? Nasıl özgüven sahibi olunur?

Özgüven, kişinin kendisine karşı olan güveni veya kendisinden, kendi benliğinden emin olmasıdır.

Özgüvene sahip olabilmiş insanlar kendileriyle barışık olabilmiş, kendi hayatlarını ilgilendiren kararlarda her zaman önceliği kendilerine ait olan düşüncelere vermişlerdir. Bu kibirli olmak ya da kendini beğenmek değil kendine değer vermektir. Hayatımızı istediğimiz gibi yönlendirmek için de ihtiyacımız olan şey budur.

Şimdi seni buraya getiren sorunun cevabını vermeye çalışayım. Bu özgüvene sahip olmak için ne yapmalıyız?

1)Dışarıdaki insanlar seni izlemiyor

Etrafındaki herkes sana bakıyor da en ufak yanlış hareketinde gündem sen olacakmışsın gibi düşünmemelisin. Dünya’da denizdeki bir kum tanesi kadar yerimiz yokken , insanların arasında kaybolmuşken kimse seni izlemez de onlara rezil olmazsın. Üstelik insan rezil olacağını düşünüp ona göre kendisini kontrol etmeye çalışırsa daha çok rezil olur. Dünya hiçbirimizin etrafında dönmüyor.

2)Kendi düşüncelerin

İnsanları umursama demiyorum, sadece sana ait olan düşüncelere önem vermen kendine önem veriyor olman demek. İnsanlar kendileriyle ilgili olmayan şeylerde sadece konuşmayı sever. Ne yaparsan yap kimseyi susturamazsın ve böyle bir şeye de gerek yok. Sen kendini dinle, en azından yolunu sen çizdiğin için mutlu ve kendine karşı güven duyuyor olacaksın.

3)Kontrollü sessizlik

Gerekmediği halde çok konuşman her düşünceni apaçık bir şekilde pazarlaman demek. Çok olan şeyin değeri her zaman az olur. Sözlerini az ve değerli kılabildiğin takdirde dışarıdan çok çabuk bir şekilde geri dönüt alacaksın. Bu da kendine olan güveninin artmasında yardımcı olacak. Üstelik az konuşmak söyleyeceklerini düşünmen için zaman kazanmanda işe yarayacak. Ama çok konuşan bir insan düşünmek için gerekli olan zamanı bulamayacak. Bu yüzdendir ki çok konuşup dolu konuşabilen insan sayısı oldukça azdır.

4)Giyim ve duruş

Bir diğeri ve şimdilik sonuncusu giyim ve duruş. Modern dünyada kıyafetin gücü artık yadsınamaz bir gerçek. Giydiğiniz kıyafetler her zaman için davranışlarınıza yansır. Eğer kıyafetleriniz temiz ve iyi görünümlü ise kendinizi beğenir ve kendinize karşı güven duymaya başlarsınız. Aynı şekilde duruşunuzun da kendinizden emin bir şekilde oluşu özgüveni kazanmanızda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Hayat sizin hayatınız, her zaman listenin başına kendi görüşlerinizi, fikir ve düşüncelerinizi koymaya çalışın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.