Müziğin Ruha Etkisi

Müzik dinlemesi zevklidir ama sadece zevkli ve eğlenceli değil terapi gibidir de. Socrates’in de dediği gibi: Müzik ruhun gıdasıdır. Özellikle de kalbe dokunan müzikler. Kendimi kötü hissettiğimde ruh halime uygun şarkılar dinliyorum ve o şarkıların sözleriyle, söyleyenin o hisleri geçirmesiyle, benimle benzer hisleri yaşayıp bunu şarkıya döken insanların varlığıyla yalnız olmadığımı düşünüp, bir nebze rahatlamış hissediyorum. Bazen müziklerin rahatlatmayıp seni daha çok o depresif duyguların içine doğru sürüklediği de olur; içyüzüne ayna tutan, acılarını, dertlerini daha da hatırlatan ve kendinle yüzleşmene yardımcı olan. Ama aslında o zaman, yaşadığın duyguların derinliklerine inip dibi görmeni ve artık daha fazla acı çekecek gücün kalmayıncaya dek hislerini boşaltmış olursun. Hayata daha başka yönlerden bakmanı sağlar ve tarifi olmayan hislerine tercüman olur müzikler. İlham verir ve yaratıcılığını arttırır.

Müzik üretmenin, enstrüman çalmanın, şarkı söylemenin zevkiyse çok daha ayrıdır. Dünyadan soyutlanır, sen ve müziğinle faklı bir alemde; acılarından, dertlerinden uzaklaşır, iç huzuru yakalamaya yaklaşırsın. Bir şeyler üretmenin heyecanıyla ürettiklerini paylaşmak, o dünyana başkalarını da konuk etmek istersin. Müziğinin beğenilmesi, yüzlerde tebessüm bırakması muhteşem bir mutluluk verir sana.

Hayatın bazı sahnelerinde farklı melodiler gelir kulağımıza, bir tek bizim duyabildiğimiz aslında ne bir enstrümanla çalınmış ne bir sesle söylenmiş olur. Yaşadıklarımızla, bize özel anlarla oluşmuş duygularımızın melodisi. Kendi melodimizin farkına varmalıyız. Melodimizi duymalı, melodimizi hissetmeli, melodimizi söylemeyi öğrenmeliyiz. Kendi melodimizden zevk almalıyız. Zevk sadece insanı mutlu eden şeyler değildir, insan hüzünlenmekten de zevk alabilir. Hüzünlenmekten korkmamalı, insan olduğumuzu hatırlatan duyguları sevmeliyiz. Onlar melodimizi özgün yapan şeyler, onları anne kucağı şefkatiyle sarmalı diğer mutlu anlardan ayırmamalıyız.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.