Mansplaining Nedir?

Mansplaining, İngilizce man (erkek) ve explain (açıklamak) kelimelerinin birleştirilmiş şekli. Bu cümle bile başlı başına konuyu açıklık getirebilir nitelikte fakat gelin biz bunu detaylarıyla ele alalım!

Türkçeye “açükleme, açüklama, erkekleme” olarak çevrilen Mansplaining, bir kadının zaten bildiği bir şeyin, bir erkek tarafından küçümser bir tavırla açıklanması durumunda kullanılan bir terim. Bu durum ataerkil toplumlarda kadınların hiçbir konuda kendilerinden “daha iyi” olmasını istemeyen erkek kompleksi yüzünden meydana geliyor.

Feminist Yazar Rebecca Solnit, 2008 yılında yazdığı bir makalede Mansplaining’e örnek olarak verilebilecek en iyi olaylardan birini şu şekilde anlatıyor;

Solnit, katıldığı bir partide, o akşam tanıştığı bir adamın kendisine neyle ilgili yazdığını sorduğunu anlatıyor. Bu soru üzerine Solnit, en son yazdığı kitabın adını söylemeye ve bu kitabından bahsetmeye yelteniyor ama adam onu kesip son dönemlerde bu konuyla ilgili yazılmış çok önemli bir kitaptan bahsetmeye başlıyor. Bir süre sonra fark ediyorlar ki bahsettiği kitap zaten Solnit’in yazdığı kitap. Burada da açıkça gördüğümüz üzere kitabı, bizzat yazarından dahi iyi bildiğine inanan bir erkek var karşımızda.

Peki Nedir Bu Mansplaining’in Sebebi?

Sosyolojik ve psikolojik olarak iki açıdan ele alalım bu konuyu:

Toplumsal yönüyle bakıldığında yukarıda bahsettiğim gibi ataerkil düzene sahip toplum yapılarında sıkça görülen kadını aşağılama, küçümseme gibi tavırların yol açtığı, kadınların daha az bilgili olduğunu düşünen erkeklerin yaptığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor Mansplaining. Toplumsal cinsiyet rollerinin de bir getirisi olan -belki götürüsü demem daha doğru olacaktır-  bu durum, kadınların erkeklerden hep bir adım geri durmasını bekliyor. Komik değil mi?

Psikolojik yönüyle ise yetiştirilmeye bağlı yani çocukluktan gelen birtakım kompleksler, çocukları büyüdüklerinde öz değeri düşük bireylere dönüştürüyor. Belki çok şımartılıp yüceltilmekten belki fazla aşağılanıp hor görülmekten meydana gelen bu durumlar, bireyin zamanla aşağılık kompleksli biri olmasını tetikleyebiliyor.

Kadınlara olan saygısızlığın had safhada olduğu sıcak ülke gündeminde, basit bir diyalogda bile aşağılanan, hor görülen kadınları inanın susturamayacaksınız. Komplekslerinizin farkına varıp onları aşmaya çalışacağınız güne dek hoşça kalın!

Kaynakça


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.