Kuşlardan Esinlenilmiş Uçak Parçası : Flapler

Kuşlardan Esinlenilmiş Uçak Parçası : Flapler

Şu sıralar dört duvar arasında sıkışmış olmak bize unutturmuş olsa da hepimiz doğanın içinden geldiğimizi ve onunla birlikte kolektif bir hazne kurduğumuzu biliyoruz. Buluşlarımız, savaşlarımız, duygularımız, yalanlar ve doğrular ile bilim, felsefe gibi birçok meselemiz ve atalarımızın hepsi dünya denilen bu madde parçasının doğasından çıktı. Evimizin prensiplerine göre geliştik, çevremizi inceleyip doyumsuz biçimde yeniliklerin peşinden sürüklendik ve bugün değineceğim gibi ondan yoğun şekilde esinlendik.

Uçaklar ve Doğa

Bu esinlenme uçakları tasarlarken kuşlar için geçerliydi. Rüyalarımızı süsleyen uçma fikrine ulaşabilmek için elbette göğe baktık ve tatlı dostlarımızın anatomik yapılarından, biyolojik prensiplerinden faydalandık. Bugün sizlere uçaklarda önemli bir yer edinen flap kavramından ve bunun kuşlar ile olan benzerliğinden bahsedeceğim.

Basit şekilde anlatmak gerekirse uçaklar uçmak için thrust (itki) sağlayacak bir motor gücüne ve akışkan hareketini yönlendirerek irtifa kazandıracak bir kanat yapısına (airfoil) ihtiyaç duyarlar. Uçağın hız aldıkça üzerine etki eden akışkan hacmi artar ve daha da yükselir. Havadayken kaldırma kuvvetinin uçağın ağırlığını dengelemesi ile irtifa sabit kalır bu sayede de uçak belli yükseklikte menzil alır.

flapler

Kalkış ve inişlerde ise bu iş o kadar da kolay değil. Uçak istenilen hıza bir anda ulaşamıyor fakat düşük hızlarda da yükselebilmesi yani havada kalması gerekiyor bu yüzden flaplere ihtiyaç var. Eğer uçakta kanatların göründüğü koltuğa oturduysanız kanat yüzeyinin tekil yapısının olmadığını ve farklı parçaların bir toplamı olduğunu fark etmişsinizdir. Başta gördüğünüz hareketli parçalar flaplerdir. İşte kanatların yüzey alanı bu flapler sayesinde arttırılarak temas eden akışkan miktarı arttırılır ve uçak istenilen hıza ulaşana kadar bir nevi zaman kazanılır.

Kuşlarla İlgisi

İşte kuşlarla olan benzerlik de burada devreye girmekte, Gözünüzde canlandırırsanız eğer bir kuş kalkış yaparken kanatlarını olabildiğince geniş şekilde açar ve kendisini havayla birlikte yukarı fırlatarak hız kazanır. Havada ise kuş o kadar da geniş bir kanat alanına ihtiyaç duymaz ve düz bir kanat şekli ile süzülerek yüksekliğini koruyabilir.

İki farklı yapı da olsa amaç uçmak olunca prensipler değişmiyor düşük hızlarda istenilen işleri yapabilmek için flaplere, kuşlar için konuşacak olursak da geniş yüzey alanlı kanatlara ihtiyaç duyuluyor.

Pilotlar kalkış yaparken flapleri istenilen derece veya seviyelerde açarak düşük hızda yükselme sağlarlar ve istedikleri irtifaya ulaşınca flapleri kapatırlar çünkü flapler uçağın düşük hızlarda işine yarasa da yüksek hızlarda kesit alanını arttırdığı için hız kaybetmesine ve negatif etkide bulunmasına sebep olur.

Bu iniş yaparken de geçerli tabii. Uçak hızını azaltırken yere hafif şekilde sarsılmadan inmeli bu yüzden havada asılı kalırken hızını azaltmalıdır. İşte flapler iniş yaparken de açılır ve istenilen işler gerçekleştirilir. Kuşların bir yere konarkenki hareketini gözünüzde canlandırırsanız yine aradaki benzerleği kolayca kavrayabilirsiniz.

 

Aradaki olay tamamen aynı. Havanın etki alanını arttırmak ve bu sayede düşük hızlarda asılı kalmak. Doğanın aslında sonradan yaptığımız birçok makinedeki yansımalarını rahatça görebiliyoruz. Bu gerçeklik insana varolan ve olacak şeyler arasında bir fark olmadığını hayatın aslında iç içe geçtiğini anlatıyor.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.