Kronikleşen Problemimiz: Baş Ağrısı

    1. BAŞ AĞRISI BİZİ NASIL ETKİLER?

 Baş ağrısı günlük hayatta birçok insanın yaşadığı bir durumdur. Sadece başımızın ağrımasına rağmen bütün bedenimiz bundan etkilenir. Zamanımızı verimli geçirmemize engel olur. Fiziksel ve psikolojik olarak da bizi zorlar. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle hangi nedenden dolayı baş ağrısı yaşandığının bilincinde olmak gerekir. Kimi zaman çok basit bir nedendir fakat kimi zaman daha büyük hastalıkların belirtisi olabilir.

  2.  BAŞ AĞRISININ ÇEŞİTLERİ, NEDENLERİ VE AĞRI BÖLGELERİ

 Baş ağrısının çok fazla çeşidi vardır ve bireysel de olabilir. Yaygın görülen çeşitleri şunlardır:

2A. MİGREN

Migren, başın derinlerinden gelen sonrasında yayılarak şiddetlenen zonklatıcı bir ağrıdır. Baş ağrısıyla beraber mide bulantısı da görülebilir. Migren başlamadan 5-10 dk önce “Aura” denilen yanıp sönen ışıklar, titreyen ışıklar, girintili-çıkıntılı çizgiler, yıldızlar, kör noktalar, kar tanesi görme ve baş dönmesi gibi semptomlar görülebilir. Migrende ışığa ve sese karşı duyarlılık oluşur. Bu yüzden migren sırasında karanlık ve sessiz ortama geçmek kişiyi rahatlatır.

Psikolojik sorunlar, uykusuzluk, rüzgar, beslenme şekli, açlık vb. gibi sebepler migreni tetikleyebilir veya ortaya çıkmasına sebep olur.

2B. TANSİYONA BAĞLI BAŞ AĞRISI

Tansiyonun yükselmesi ve stres bu tip baş ağrısının sebebidir. Uyuşuk, donuk ve genelde enseden hissedilen bir ağrıdır.

2C. KÜME TİPİ (HİSTAMİN) BAŞ AĞRISI

Göz çevresi ve gözün arkasında şiddetli yanma, kızarıklık, terleme, kabarıklık meydana gelir. Ağrı, kişiye özel bazı dönemlerde hatta aynı günlerde tekrarlanır. Sürekli değildir. İlaçlar bu tip ağrıya çok fazla etki göstermez.

2D. GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISI

Günlük hayatta belki de en çok karşılaşılan ağrıdır. Yorgunluk, iş hayatı, uzun süre ders çalışma, masa başında kalma, bigisayarla saatler geçirme ve tabiki stres bu tip baş ağrısının nedenleridir. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilir.

2E. ALERJİYE BAĞLI (SİNÜZAL) BAŞ AĞRISI

Sinüzal baş ağrısı migrenle çok karıştırılır. Alerjiye bağlı olarak ortaya çıkar. Baş ağrısı başın önündeki sinüs bölgesinde daha yoğundur. Sinüzit, mevsimse bağlı alerjiler sonucu ortaya çıkar.

2F. KAFEİNE BAĞLI BAŞ AĞRISI

Kafein beynin kimyasını değiştirir, beyne giden kan akışını etkiler. Fazla kafein almak ve kafeini birden bırakmak baş ağrısına sebep olur. Kafeini sabit düzeyde tüketmek veya hiç kullanmamak bu tip baş ağrısını azaltabilir.

Bunların dışında; yorgunluğa  bağlı, aşırı ilaç kullanımına bağlı, hormonlara bağlı vb. birçok baş ağrısı çeşidi vardır.

 3. BAŞ AĞRISINI AZALTMAK İÇİN GEREKEN ÇÖZÜMLER NELERDİR?

Çözümleri uygulamak için önce nedenini bilmek gerekir. Hangi çeşit baş ağrısı varsa ona göre çözüm aranır.

Baş ağrısı çeşitlerinde “Stres” hepsinin ortak nedenidir. Stressiz bir dünya mümkün değildir fakat azaltmak mümkündür.  Stresin kişiye göre çözümleri vardır (Müzik dinlemek, konuşmak, yazmak, spor yapmak…).

Dengeli beslenmek, bol su içmek sadece baş ağrısı değil sağlıklı bir hayat için çok önemlidir. Susuz kalmış bir vücut ağrı yapabilir.

Temiz hava almak da oldukça faydalıdır. Dışarıda yürüyüş veya herhangi bir etkinlik kişiye iyi gelecektir.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar da baş ağrısına sebep olur bu yüzden kullanmamak ağrıyı geçirebilir.

Baş çevresine, enseye masaj yapılması da azaltabilir. Aynı şekilde bu bölgelere de soğuk bir aparat uygulanması ağrıyı azaltabilir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.