Işınlama Mümkün Mü?

İzlediğimiz filmlerde veya dizilerde illa ki bir ışınlanma sahnesi görmüşsünüzdür. Benim için bu sahnelerin en iyisi Star Trek’teki “Işınla beni Scotty” sahneleridir. En sevdiğim film serilerinden biri olan Star Trek’i izlerken acaba ışınlanma bir gün gerçek olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Bu yazımda ise sizlere ışınlanmaya en yakın bir olayı anlatacağım. Bu olayın ismi Kuantum dolanıklığı.

Kuantum dünyasında olan bir olgu olan kuantum dolanıklığı basitçe iki parçacığın birbirinden ne kadar uzak olursa olsun birbirlerini etkileyebileceği öne süren bir görüştür. Örneğin elimizde A ve B adında iki parçacık olsun ve bunlar birbirinden oldukça uzaklar. Eğer biz A parçacığının bir özelliğini ölçüp öğrenirsek örneğin dönme yönü saat yönünde gibi B parçacığını da incelediğimizde o da saat yönünde dönüyor olacaktır. Buna dolanıklılık veya dolaşıklık denmesinin sebebi de bu iki parçacığın birbirine dolanmış gibi birlikte hareket etmeleri birbirlerine ne kadar uzak olsalar bile. Bu olay da acaba bilgi ışık hızından hızlı taşınabilir mi sorusunu akla getiriyor. A parçacığın bilgisi çok hızlı bir şekilde B parçacığına gidiyor olabilir mi? Bunlar henüz kesin sonuçlar değil hala araştırmalar devam etmekte. Ancak kesin olmasa da bu olay ışınlanmanın mümkün olabileceğini düşündürttü. Eğer bilgiyi çok hızlı bir şekilde taşıyabiliyorsanız bir insanın bütün atomlarının bilgisini çok hızlı gönderip onu başka yere ışınlamak mümkün olabilir mi?

ışınlama

Işınlama              

Işınlama bugüne kadar yaşandı mı? Evet,oldu geçtiğimiz senelerde bir foton Çinli bilim insanları tarafından ışınlandı. Ancak insanı ışınlamak fotondan daha zor çünkü insanın çok karmaşık bir yapısı var ve bu yapıyı analiz edip tüm atomların bilgisini başka bir yere gönderip orda insanın bir kopyasını yaratmak şu an için imkansız. Çünkü bazı meçhul şeyler var. Örneğin kopya oluştuktan sonra gerçek insana ne olacak veya kopya olanın zihni gerçeği ile aynı olacak mı? Önceden çok iyi birisi iken ışınlandıktan sonra kötü biri olarak çıkma ihtimali var çünkü zihnin aynı kalıp kalmayacağını bilmiyoruz. Veya bu işlemi gerçekleştirmek için gereken enerji çok büyük bir enerji olduğu için bu enerjiyi bulmak zor.

Kuantum dolanıklığı ışınlanmayı mümkün kılması şu an için belirsiz olsa da kuantum dolanıklığının bize sağlayacağı bazı şeyler var. Eğer tamamıyla bu olayı anlayıp kendimiz için kullanmayı başarabilirsek örneğin oyunlarda karşılaştığımız gecikme sorunu ortadan kalkabilir. Bilgiyi çok hızlı bir şekilde transfer ettiğimiz için örneğin bir maçta olan bir olay gecikme olmadan televizyondan görülebilir. Işınlanma, gecikme ve daha bir çok sebep için kuantum dolanıklığı olayının tamamı ile anlaşılması büyük bir önem arz ediyor. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bir gün filmlerdeki gibi “ışınla beni” diyebilicekmiyiz?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.