İnsanları Etkilemek İçin 10 Hile

İnsanların istediğiniz anda sizi dinlemelerini, size uymalarını, sizinle anlaşmalarını ; söylediklerinizi daha iyi hatırlamalarını ve sizi sevmelerini sağlayabilmek için 10 tane ipucu sıraladım.

1.  Aynalama Yap.

Aynalama ( Mirroring ), karşımızdakinin hareketlerini ona belli etmeden taklit etmektir. Kişinin size güvenmesini sağlamak için onun davranışlarını taklit etmeye başlayın fakat bahsettiğim şey birebir taklit değil. 30 ya da 60 saniye aralıklarla ara vererek karşınızdakinin davranışlarını aynı şekilde yapmaya çalışın.

Yapılan bazı araştırmalarda karşılıklı olarak iyi anlaşabilen insanların istemsizce birbirlerinin davranışlarını taklit ettikleri görüldü. O yüzden bu durumu ters mantıkla kullanarak karşımızdakinin davranışlarını kopyalayarak onu etkileyebiliriz. Bu bir şekilde onun bilinç altına ” Aslında ben de seninle aynı fikirdeyim.” demek.

2. Konuşurken duraksamak.

Daha karizmatik, daha ikna edici, karşı tarafa daha büyüleyici konuşmalar yapmak istiyorsanız konuşma esnasında 5 ya da 10 saniye duraksayın. Özellikle göz kontağını bozmayın. Aynı zamanda vurgu yapmanın en güzel yollarından biri de duraksamaktır.

3.Ya birinci olun ya sonucu olun

Buna “Primacy Or Recency Effect” denir. Bir şeyin önceliği ve sonralığı daha fazla hatırlanabilir hale geliyor.

Bir mülakata gireceksiniz ve sıraya girmeniz gerekiyor. Fırsatınız varsa ilk başta girin ya da en sonda. Çünkü ilk ve son girenler mülakatı yapan kişiler için daha hatırlanabilir olacaktır. Ya da derste anlatılan bir konunun başında ve sonunda bahsedilenler daha akılda kalıcıdır.

4.Çünkü kelimesini kullan.

Konuşmalarda sebep-sonuç ilişkisi belirteceği zaman çünkü kelimesi kullanıldığında karşı tarafın daha çok ikna olduğu görülüyor.

Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümü profesörlerinden Ellen Langer çünkü kelimesinin gücünü öğrenmek için ufak bir deney yapıyor

Fotokopi sırasına giren öğrencilerden birinin öne geçmek için sunduğu sebepleri inceliyor.

1.gruptaki öğrenci, özür dileyip 5 tane çıktı alması gerektiğini söylüyor.

2.gruptaki öğrenci , acelesi olduğunu belirtiyor.

3.gruptaki öğrenci, oldukça boş bir sebep sunarak fakat ” çünkü” kelimesini kullanarak ” Fotokopi makinesini kullanmak isteidğini çünkü fotokopi çektirmesi gerektiğini söylüyor.

Sebep ne olursa olsun insanların % 93′ ünün çünkü kelimesi kullanıldıktan sonra rica eden insanlara izin verdiği gözlemleniyor.

5.Sessiz Kalın.

İnsanlardan daha fazla bilgi almak istiyorsanız sessiz kalın. Örneğin bir konuşma esnasında karşı tarafla herhangi bir konu konuşuyorsunuz. Sanki anlamamış gibi tepki vermeden sessiz kalırsanız kişi sizin gerçekten anlamadığınızı ya da daha fazla duymak istediğinizi anlattığı şeyi daha fazla açıklama ihtiyacı hissedecek. Yine göz kontağını unutmayın.

6.Size karşıysa yanına oturun.

Size sürekli muhalefet olan biri ile çok çaba sarf etmeden iyi anlaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey fiziksel olarak ona daha yakın olmak. Uzakta olan birini eleştirmek her zaman kolaydır. Ya da dedikodu denilen şeyi bile insanların arkasından yaparız. Kişiye daha yakın olarak var olan eleştirileri daha fazla minimize edersiniz.

7.Size karşı olumsuz düşünen birinden yardım isteyin.

Yardım eden herhangi biri iyi hissedeceği için ve iyi hissetme sebebi de siz olduğunuz için sizi de sevmeye başlayacaktır. Yani insanların size olan davranışları algılarını da değiştirecektir.

8.Zıt olandan başlayın.

Birinden bir şey isteyecekseniz, önce çok büyük bir şey isteyin. Daha sonra küçük bir şey isteyin.

Bunu her şeyde deneyebilirsiniz. Hatta tam tersi de işe yarıyor. Bunun ile alakalı sosyal psikolojide meşhur bir deney vardır.

2 tane sokağa reklamcılar girer. 1. sokağı ev ev dolaşıp bir yardım derneğinin reklam panosunu kapılarına asmak için izin isterler. Çoğu ev sahibi panolar büyük olduğu için izin vermezler. 2.sokaktaki ev sahiplerinden zillerinin üstüne küçük reklam etiketleri yapıştırmak için izin isterler. Ev sahipleri etiketler küçük olduğu için izin verirler.

2.sokağa 1 hafta sonra tekrar gidip büyük panoları asmak için izin isterler. Ve ikinci sokaktaki çoğu insan büyük panoyu da kabul ediyor.

9.Kafa Sallayın

Bunu çok fazla yapmayın. Önemli olduğunu düşündüğünüz yerlerde kullanın. İkili ilişkilerde vücut dili sanıldığından çok daha önemlidir.

10.Gözünüzle üçgen çizin.

Biri ile konuşurken sıkıldığınızı belli etmenin en kolay yollarından birisi karşı tarafa bakarak gözünüzle üçgen çizmektir. Önce sağ gözüne bakın sonra sol gözüne bakın daha sonra alnına bakın ve ara ara tekrarlayın.

Eğer çok benzer bir yazımı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça


Aynalama Tekniği Nedir?

https://www.verywellmind.com/understanding-the-primacy-effect-4685243

YORUMLAR

  1. […] onay verdiğinizi belirtmelisiniz ,gülümsemelisiniz. Mimiklerini tekrarlamalısınız. Gerekirse aynalama yapmalısınız. Karşınızdaki öne doğru eğildiyse siz de öne doğru eğilmelisiniz. Daha […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.