İnsanlar Üzerindeki Etkimizi Nasıl Arttırırız?

Savaş Metaforu

Çoğumuz kafamızda bilinçsiz bir “savaş metaforu” ile sohbete başlıyoruz. Biri kazanır, biri kaybeder. Sonuç, sıfır. Bu davranış biçimi nadiren insanları herhangi bir konuda ikna etmenizi sağlar. Çünkü derinlemesine tutulan değerler üzerinde pozisyon değiştirmek zaman alır. Her şeyi doğru yapsanız dahi büyük olasılıkla karşınızdakini ikna edemezsiniz. İnsanlar kendilerine verilen fikirleri reddederler ve kendi ürettikleri  fikirlere göre hareket ederler. Bu yüzden yapılması gereken en önemli şey yavaş yavaş kendilerini ikna etmelerini sağlamaktır.

İlk İzlenim

Öncelikle karşınızdakinin konumunu net, canlı ve adil bir şekilde yeniden ifade etmeye çalışmalısınız. Herhangi bir ortak nokta ya da uzlaşabileceğiniz bir konu bulup bunun üzerinden devam etmeli ve iyi bir ilk izlenim bırakmalısınız çünkü ilk izlenimler hem kalıtımsal hem de semantik düzeyde çifte bir sorgulamanın kökenini oluşturur.

Kolektif Monolog

Fakat unutulmaması gereken bir şey var. Sürekli konuşmaya çalışmak yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. Doğru ve etkili bir şekilde dinlemeyi de bilmeniz gerekiyor. Çünkü insanlar anlamak için dinlemiyorlar. Cevap vemek için dinliyorlar. Kolektif monolog. Herkes konuşuyor. Kimse dinlemiyor. İşte bu yüzden arada sessiz olmak ve insanların fikirlerini ve duygularını paylaşmalarına izin vermek, tahmin edilenden çok daha güçlü bir eylemdir.

Bazen diğerlerinin ego oyunları oynamasına ve kendileri hakkında konuşmalarına izin verin ama tüm bunlar olurken kafanızın içinde herhangi birinin sizin hakkınızda ne düşünebileceği ile ilgili fikirlerle fazla uğraşmayın. Odadaki en iyi dinleyici olmaya odaklanın ama ilgi çekmeyi de asla bırakmayın. Sabırlı olun.

Çekici insanların belli bir ilkel manyetizması vardır. Çekicilik denilen şey fiziksel güzelliğin ötesinde bir farkındalığı tetikler. Güzel bir yüz veya yontulmuş bir beden kafaları döndürebilir ama nasıl davrandığın, kendini nasıl taşıdığın ilk inflamasyon patlamasından çok sonra insanları çeker.

Ve en önemlisi. İyi hissettirin. Her şey perspektif meselesidir. İyi olmaya ne kadar odaklanırsanız o kadar iyi algılarsınız ve algılanırsınız.

“İnsanlar söylediklerinizi unutabilirler ama onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmayacaklar.” – Carl Wilhelm Büchner

YORUMLAR

  1. […] İnsanlar Üzerindeki Etkimizi Nasıl Arttırırız? […]

  2. […] çok benzer bir yazımı okumak isterseniz buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.