İnsanlar Neden Yalnız Kalıyor?

Yalnızlık, tercih olduğu zaman mükemmel bir haz verir ve kişiyi olduğundan güçlü kılabilir. Bu, konunun en masum ve kulağa hoş gelen kısmı. 

Ama senin buraya geliş sebebin bu değil. Sen buraya tercihle değil zorunlulukla sahip olduğun yalnızlığını sonlandırmak için bir çözüm bulmaya geldin. 

Yalnız kalmış olmanın sayılamayacak kadar fazla sebebi var. Ben sadece temel olan, kendini yalnız hissedenlerin çoğunda görülme ihtimali yüksek olan 3 ana maddeden bahsetmeye çalışacağım. 

1) İlişki ve iletişim kurmakta zorlanmak 

Kişinin karakteri 0-7 yaş arasında temel olarak şekillenir. Bu 7 yılda sahip olabildiği veriler hayatının geri kalanına yön verir. Klişe görülen ama genelde işe yarayan psikologların hastanın çocukluğuna dönme kavramı bu sebepledir. 

Eğer sen de çocukluğunda gerekli özgüvene sahip olamamışsan, yeteri kadar konuşmana fırsat verilmemişse ya da burada yazmadığım çok farklı şeyler yaşamışsan bunlar senin diğer insanlarla iletişimine büyük ölçüde yansımış ve kendine karşı güvensizlik sahibi olmuş olabilirsin. 

Bunun için kendine karşı olan özgüveni tekrar kazanmaya çalışmalı, gerekirse yardım almalısın. 

2) Temiz duyguların kirli sonuçları 

Bahsedeceğim sorun genelde gençlerde gözüküyor. Ne peki bu sorun? 

Kişinin hayattan edindiği tecrübenin az olduğu zamanlar ki bu gençlik dönemi oluyor. Kişi insanlara karşı daha saf, derin ve savunmasız duygular besleyebiliyor. Bazı anlarda gereğinden fazla fedakarlık yapıp kendisini ikinci plana koyabiliyor. 

Böylesine önem verdiği kişi hayatından çıktığı anda tüm zamanını tek bir kişiye harcadığını fark ediyor ve kendisini derin bir boşluğun içinde buluyor. 

Eğer böyle bir durumdaysan zorunlu bir yalnızlık içinde bulunduğunu anlayıp artık kendine yatırım yapmaya ve kendin için zaman harcamaya başlamalısın.

Unutma ki hayatımıza sürekli insanlar girip çıkıyor olacak. Eğer her giden ya da gelen seni gereğinden fazla etkilerse hayatın içinden çıkılmaz bir hal almaya başlayabilir.

3) Doğuştan gelen bağlanma ihtiyacı 

Her insanın yalnız kaldığı, kalacağı bir dönem vardır. Bazı insanlar içgüdüsel bir şekilde bu dönemleri yaşamaktan korkar, o cesareti kendilerinde bulamazlar. Bu yüzden sürekli yanlarında bağlanabildikleri insanlar olsun isterler. Yanlarında kimse yoksa yetersiz olacaklarını düşünürler. Ne kadar korksalar da ve o dönemi yaşamamak için uğraşsalar da o dönemi yaşayacaklar. 

İşte sorun burada başlıyor. 

Diğer insanlar bu dönemi olması gerektiği gibi atlatabilirken onlar kendilerini yalnızlık kuyusunun en dibine atıp yine birisinin kendisini oradan kurtarmasını bekliyor. Tahmin edersin ki bu da çok uzun sürüyor. 

Ve tabii ki sürekli yanında birinin olması gerektiği düşüncesinden vazgeçmedikçe bu sorun düzelmeyecektir. 

Daha az sayıda daha yakın ilişkiler kurabilirsen yalnız kalan veya yalnızlıktan korkan birisi olmaktan kendini koruyabilirsin. 

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.