Hiç Büyümeyen Çocuk: Hanzala

1938 yılında Filistin’de dünyaya gelen ünlü karikatürist Naci-El Ali, işgalin ardından 10 yaşında bir çocuk iken ülkesinden ayrılmak zorunda kalarak Lübnan’daki mülteci kamplarından birisine yerleşir. İlerleyen süreçte ise Lübnan Sanat Akademisi’nde eğitim görmeye başlar ve çeşitli dergilerde karikatürleri yayınlanır. Ancak bu karikatürlerinden bir tanesi var ki hem ortaya çıktığı dönemde hem de günümüzde hala etkisini sürdürmeye devam eder: Hanzala.

Kıyafetleri eskimiş, üstü başı toz içerisinde kalmış ve elleri, Naci-El Ali’nin ifadesiyle bir “reddediş”i simgelemek amacıyla arkasında bağlı şekilde duran bu karikatür, yayınlandığı zamandan itibaren Filistin direnişinin de sembolü haline geldi. Yüzünü hiçbir çizimde göremediğimiz Hanzala, Filistin halkının dünyaya olan küskünlüğünü ifade ederek okuruna adeta sırtını dönmekteydi.

Çizeri Naci El- Ali’nin vatanından ayrıldığı yaşla aynı yaşta olan Hanzala karakteri, yıllar geçse de hiç büyümemektedir. Naci-El Ali ise bu durumdan şöyle bahsetmekte:

“10 yaşında doğdu ve her zaman 10 yaşında olacak. Vatanına döndüğünde de 10 yaşında olup büyümeye başlayacak. Doğanın kanunları ona işlemeyecek. Her şey vatanına döndükten sonra normalleşmeye başlayacak. Onu yoksul ve acının sembolü olarak resmettim ve adını Hanzala koydum. Basit fakat sert bir çocuk. İşte bu nedenle insanlar onu sahiplendi ve kendi duygularını temsil ettiğini hissetti.”

Hanzala, yıllarca afişlerde,dergilerde ve gazetelerde Ortadoğu halkının acılarının sembolü olarak kalırken karikatüristi Naci-El Ali, 22 Temmuz 1987’de Londra’da çalıştığı gazetenin ofisine giderken silahlı saldırıya uğradı. Saldırıdan 38 gün sonra ise vefat etti. Hayatı boyunca kırk binin üzerinde çizime imza attı. Ölümünden sonra Dünya Gazete Yayıncıları Birliğince “Golden Pen of Freedom” ( Özgürlüğün Altın Kalemi) ödülü verildi.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.