Türkiye’nin İlk Görme Engelli Robotik Takımı

İlk Görme Engelli Robotik Takımı

Görme Engelli” ifadesi, diğer engellilik çeşitleriyle aynı kaderi paylaşarak, bizde her ne kadar olumsuz çağrışım yapsa da birileri bu “engel”leri günbegün aşmaya, kafamıza yerleşmiş kalıpları yıkmaya çalışıyor. İşte karşınızda onlardan yalnızca bir örnek: Electric Heroes takımı!

Electric Heroes Nedir?

Electric Heroes, yani Elektrik Kahramanları, aslında dört kişiden oluşan bir robotik takım. Bu ekibi diğerlerinden ayıran en önemli fark ise üyelerinin hepsinin görme engelli olması. Kadıköy Anadolu Lisesi Robotik Kulübü’nün kurulmasına öncülük ettiği ve yine aynı okulun öğrencilerinden Atilla Ata ARKUN ve Doruk ÖRS‘ün gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında mentorluk sağladığı takımdaki isimler, Türkan Sabancı Görme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinden Emel Henedi, Eyüp Küpşi, Kağan Yılmaz ve Yusuf Henedi olarak karşımıza çıkıyor.

Robotik Takım Sahada

Türkiye’nin ilk görme engelli robotik takımı Electric Heroes, bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Bilim Kahramanları Buluşuyor” isimli proje geliştirme yarışmasına katıldı. Dünya genelinden 100 ülkenin iştirak ettiği ve ortaokul seviyesindeki en prestijli robot yarışmasının Türkiye ayağı olan FIRST LEGO League Challenge‘a uzun zamandır hepimizin şikayetçi olduğu bu zorlu pandemi koşullarında hazırladıkları robotla dahil oldular.

İki etaptan meydana gelen yarışmada birinci görev tabii ki bir robot yapmaktı. Bu aşamanın amacını yaptığınız robotun verilen görevleri yerine getirmesi şeklinde ifade edebiliriz. Nihayetinde tamamlanan her görev için puan alınıyor. Electric Heroes takımının yaptığı robot ekibe verilen toplam 15 görevin 8 tanesi başarıyla yerine getirmiş oldu.

Yarışmanın ikinci etabıysa çocukların kendi bulduğu bir inovasyon projesiydi. Takımımız bir gözlük tasarladı. Gözlüğün üzerindeki sensörler sayesinde görme engelli bir birey bir cisme çarpmadan önce uyarılarak durabilecek ve bu şekilde de daha hızlı yürüyebilecek hatta koşabilecekti. Buradaki hedef görme engelli arkadaşların hayatlarını kolaylaştırmaktı.

Elde Ettikleri Başarı

Turnuvada yarışan 28 ekip arasından toplamda 285 puan alarak 12. sıraya yükselen Electric Heroes takımının asıl amacı kendilerini geliştirip uluslararası yarışmalarda boy göstermek. Mühendislik unvanına sahip koçlar tarafından çalıştırılarak yarışmada yer alan takımlara karşı, henüz kendileri de lise öğrencisi olan mentorlarla katıldıkları bu müsabakada aldıkları bu derece bence kesinlikle takdire şayan.

Electric Heroes Kendisiyle Gurur Duyuyor!

Yarışmanın ardından robotik takımımızın üyeleri şu cümleleri sarf ederek hem kendi isteklerinden bahsetti hem de bizlere hazırlık süreci hakkında bilgi verdi:

Yusuf Henedi: Bu işin bizlere hem katkı sağlayacağını hem de mesleğimiz için kafi olacağını düşünüp katılmaya karar verdik. Müsabakada 285 puan aldık ve bence başlangıç için epey kafi. Seneye daha fazlaca puan alıp birinci 10’a girmek istiyoruz. Birinci görme engelli robotik ekibi biziz ve görenlerle yarıştık. O yüzden kendimizle de gurur duyuyoruz.

Eyüp Küpşi: Talip Hocamız bizlere robotik kulübünden bahsetti ve tamamımız katıldık. Vinç şeklinde küpleri taşımayı elde eden bir robot yaptık. Benim takımdaki vazifem robotun mekanik dizaynıydı. Vazifelerde de robotun tuşlarına basarak hareket ettirdim. Bundan sonrasında da ülkeler ortası yarışlara katılmak isterim.

Kağan Yılmaz: Benim yazılım kısmında misyon aldım. Oldukça efor gösterdik ve bu türlü bir robot çıktı ortaya. Ayrıyeten bir tane de gözlük buluş ettik. O da görme engelliler için kolaylık sağlayacak. Kendimizi geliştirip bu müsabakalara katılmaya devam etmek istiyoruz. İleride de avukat olmak isterim.

Emel Henedi: Ben mekanik alanda çalıştım. Onun haricinde Kağan arkadaşımla beraber gözlük üstünde çalıştık. Görme engellilerin koşabilmesini sağlayacak bir gözlük oldu. İleride öğretmen olmak isterim.

Eğer süreçten daha detaylı haberdar olmak isterseniz buraya tıklayarak mentorluk yapan Atilla Ata ARKUN‘un ve Doruk ÖRS‘ün söylediklerini de okuyabilirsiniz.

Kaynakça


YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.