Farklı Olmak Cesaret İster

Kimse bir uçurum kenarında açan menekşeyi alkışlamaz, kimse gökyüzündeki ayı çok güzel doğdu diye takdir etmez. Ne menekşenin ne de ayın onaylanmaya ihtiyacı vardır. Biz kırda açan çiçek, gökteki ay değiliz. Bizi mağaradan çıkaran, uzaya gönderen “İşini en iyi yap.” motivasyonu olamaz. Davut heykelini resmettiren, okyanusları aştıran, atomu parçalatan güç bilinme isteğidir.

Gizli Hazine

Herkes gizli bir hazinedir. Herkes bilinmek ister. Ve söz konusu bilinmesini istediğiniz şey otantik benliğinizse, bu etrafınızdakilerin hoşuna gitmemeye başlar. Eğer belirli bir imajı korumaya ve çevrenizdeki herkesi memnun etmeye çalışmazsanız, belirli bir kişi olma ihtiyacını kenara bırakmazsanız, gereksiz çabalar harcamadan sadece kendiniz olmaya çalışırsanız; etiketlenmeye başlarsınız. Yeterince güzel, yeterince zeki, yeterince fit, kadınsı, eğlenceli, terbiyeli, düşünceli olmazsınız. Çünkü düzene uymazsınız. “Düzene karşı gelmeyenlerin düzensizliğini kim düzeltecek? Ya da düzen karşıtı az olan şeylerin adı mı?” diye de soramazsınız. Sizi dinleyecek kimseyi bulamazsınız.

Yalnızlık

Bazen yalnız kalırsınız. İzlediğiniz yol kişiselleştikçe o yönde giden insanlarla azalırsınız. Yeteneklerinizi, amacınızı, bir fikrin hayatınıza nasıl uyduğunu bilirsiniz. Sürekli ve aktif olarak size sunulan iç görülere ve ilhamlara göre hareket edersiniz. Yeni bir fikir ortaya çıktığında, onu keşfedersiniz, yankı uyandıran şeyi alarak kendinize ait hale getirirsiniz. Çoğu şeyi sorgularsınız. Bir şeye çekilirsiniz. Neden sizi çağırdığını görmek için yakından bakarsınız. Hayatınıza uygulamanın benzersiz yollarını ararsınız. Nadiren bir şeyi bütünüyle alırsınız. Her zaman bazı sorular, bazı uyarlamalar, bazı istisnalar bulursunuz. Var olan şeyleri kendinize uydurursunuz. Kusurlarınızı ters çevirip onlara sahip olursunuz. Farklı olursunuz.

Kendinizi Kabul Edin

Birilerinin sizin hakkınızda fikirleri her zaman olacak. Tanımları, sıfatları, sözcükleri… Nasıl birisin, ne istiyorsun, neleri seversin, hayallerin nerede başlıyor, nerede bitiyor… Siz; birinin aşkı, annenizin kızı, babanızın oğlu, başarılı, ezik, yetenekli, sünepe, güzel, çalışkan, merhametli, acımasız, kıskanç ya da sinsi… Başkalarının sizin hakkınızda söylediklerini kendi gerçeğiniz sanabilirsiniz. Başkalarının hayallerini kendi hayalleriniz sandığınız gibi. Kendinizi ve hayallerinizi olduğu gibi kabul edin. Tuhaflıklarınızla kendinizi var edin.

Bana gelince;

Emin olun bütün tuhaflıklarımla kendimi gösteriyorum bu yüzden daha fazla dikkat çekiyorum. İyisini de kötüsünü de kabulleniyorum. İnsanların beni daha fazla tanımak istemesine neden oluyorum. Sadece kendim olarak başkaları üzerinde sonsuz bir izlenim bırakıyorum ve en önemlisi birilerini etkilemenin ve başkalarının beklentilerini karşılamanın ağırlığını taşımıyorum.

“Herkes düşünce sahibidir, hemde gerektiğinden fazla.” –Jean Baudrillard

YORUMLAR

  1. […] İki şansın var. Ya bu sınırı destekleyecek seçimli bilgi alışverişi ile oraya bir kazık çakacaksın, sabitleyeceksin ya da nereden biliyorum diye soracaksın, üzerine gideceksin. Kendin keşfetmediğini başkasının öğrettiğini fark edip bütün düşünceleri öteleyeceksin. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.