Ejderhalar Prensi Çizgi Dizi İncelemesi

İnsanoğlu, ejderhalar ve elflerin bir arada yaşadıkları fantastik bir dünyada; insanlar tarafından öldürüldüğü düşünülen Ejderha Prensin öcünü almak ve insan kralı öldürmek için gönderilen Ay Işığı Elfi suikastçi birliğinin bir üyesi olan Rayla‘nın aslında durumun hiç de sanıldığı gibi olmadığını öğrenmesi ile başlayan The Dragon Prince (Ejderhalar Prensi) , Netflix’den aynı anda 4 sezon onayı birden almasıyla son zamanlarda radarıma takılan bir çizgi diziydi. Gelin bu diziye hep beraber göz atalım;

İnsanoğlu dışındaki bütün varlıkların büyü gücüne sahip olduğu bir dünyada, asıl hikayemiz dizide anlatılan zaman diliminden yüzyıllar öncesine dayanıyor. Doğadaki büyü gücünü sadece Gökyüzü, Yıldızlar, Güneş, Ay, Yeryüzü ve Okyanus ile bağlantılı olarak doğan canlıların kullanabilmesini hazmedemeyen ilk insan büyücüsünün Kara Büyü’yü keşfetmesi ile başlayan hikayemiz; Kara Büyü’nün diğer canlıların içerisindeki yaşam ve büyü enerjisinin kullanılarak ortaya çıktığı öğrenilince tüm insanlığın bereketli topraklardan sürgün edilmesi ile devam ediyor.

Soldan Sağa : Üvey Prens Callum, Prens Ezran, Ejderhalar Prensi Azymondias, Parlak Kurbağa Bait ve Ay Işığı Elfi Rayla

İnsanoğlu her ne kadar yüzyıllar boyunca kovulduğu topraklara geri dönme mücadelesi versede sınırı koruyan Ejderhalar Kralı’nı bir türlü geçemiyor ve yüzyıllar süren bu savaşta sayısız insan katlediliyor. İnsanların yaşadığı topraklarda çıkan kıtlığı kara büyü ile düzeltebileceğine inanan Lord Viren‘ın da desteği ile kovuldukları topraklara doğru canavar avlamak için yola çıkan Kral Harrow‘un beklenmedik bir anda Ejderhalar Kralı’nı öldürmesi ve Ejderhalar Prensi’nin de öldürüldüğünün düşünülmesi ile ejderhalar ve elfler; insanlardan intikam almak için bir suikastçi birliği görevlendiriyor.

Hikayemizin ana karakterlerinden birisi olan Rayla, her ne kadar bu birliğin bir üyesi olsa da; aslında ortada savaşın devam etmesini sağlayan tek nedenin bir yanlış anlaşılma olduğunu öğrenince; üvey prens, kardeşi ve küçük evcil hayvanları Bait ile ejderha yumurtasını annesine götürmek üzere bir yolculuğa çıkıyor.

İnsanların da Kara Büyü olmadan diğer varlıklar gibi büyü kullanabildiğinin keşfedildiği bu yolculukta; farkedebiliyoruz ki insanlar öldürmekten ve yok etmekten başka bir yol aramadıkları için Kara Büyü gibi kötülüklerin elinde çürüyorlar.

Ejderhalar Prensi’nin annesine doğru yola çıktığı, en büyük beş insan krallığından birisi olan Katolis başta olmak üzere tüm uluslar tarafından duyulunca; büyüdüğü takdirde en güçlü varlık olacak ejderha yavrusunu katletmek için büyük bir ordu hazırlanıyor ve insanlar kovuldukları topraklara son bir kez tüm güçleri ile savaşarak girmeyi deniyorlar. Ve ne yazık ki hikayenin en güzel yerinde 3. sezonu bitirmiş oluyorsunuz. Ancak endişelenmeyin çünkü Ejderhalar Prensi; muhtemelen aşağıdaki karakterler ile devam edecek olan dört sezonun daha onayını Netflix’den aldı bile. Şahsen Netflix’den dört sezon onayını birden aldığına denk geldiğim ilk dizi olsa da bu durumu hakettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Soldan Sağa: Muhafız Soren, Rayla, Büyücü Claudia, Ejderha Zym, Prens Callum ve Ezran’ın Yanında Bait

Tüm bunların yanında her çizgi dizi de olduğu gibi bir kaç ufak hata bizleri karşılasa da bunlardan en belirgin olanı dublaj problemi. Malesef ki seslendirildiği tüm dillerde; seslendirme karakterlere o kadar uymuyor ki bu güzelim diziyi izlerken bir tarafınız eksik kalmış gibi hissediyorsunuz. Tüm seçenekleri inceledikten sonra söyleyebilirim ki en uygun seslendirme seçeneği Türkçe gibi duruyor.

Ayrıca Ejderhalar Prensi çizgi dizisinin de Netflixlenmiş olması oldukça üzücü. Yüksek ihtimalle Netflix’in içerisinde eşcinsel karakter olmayan veya Amerika’nın dünyayı kurtarmadığı; dizi ve filmleri bünyesine kabul etmediği gerekçesi ile dizi içerisine yapımcı firma tarafından eklenen eşcinsel karakterler ve gereksiz sevgi gösterileri sahneleri atladığınız sürece sizin için bir rahatsızlık oluşturmasa da; benim gibi sahne atlamakla hikayeyi kaçırmak arasında bir fark görmeyen izleyiciler için oldukça rahatsız edici bir durum oluşturuyor. Çizgi dizilerin bile insanlara fikir aşılamak için kullanılabildiği bu günlerde Netflix’in ıslah olmasını dilemekten başka bir şey elimden gelmiyor malesef.

İnsanlar ile seçilmiş dünya varlıkları arasındaki savaşın ilk safhasının tamamlandığı üç sezonluk seyir zevkinden sonra gelecek olan 4 sezonluk devam bölümlerini sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Dünya genelinde pandemi günlerinin yaşandığı bu dönemde türü ne olursa olsun dizi ve filmlerin hazırlanması konusundaki zorluklara rağmen bizlere güzel işler üretmek için çalışan sinema ve tiyatro sanatçılarına teşekkür ederek, sonraki içeriklerde görüşmek üzere…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.