Coronavirüs’ün Son Pandemisi : Covid-19

CORONAVİRÜS ASLINDA NEDİR?

Coronavirüs; hayvanlarda bulunan, diğer canlılara bulaşan ve salgın hastalığa sebep olan bir virüstür.

Coronavirüsü birçok insan yeni duymuş olsa da aslında uzun zamandır biliniyor. Özellikle bilim insanları ve veterinerler bu konuya hakimler. Coronavirüs tarihte de kendini defalarca göstermiştir (MERS, SARS, INFLUENZA H1N1… ). Şimdiki pandemisinin adı Covid-19 dur. Ortak yönleri grip tabanlı ve bulaşıcı olmalarıdır. Dünya bu pandemilerde oldukça kayıp vermiş ve maalesef hala kayıp vermeye devam etmektedir.

Hayvanlarda henüz insanlara bulaşmamış coronavirüslerin olduğu düşünülmektedir. İnsanların bağışıklık sistemi daha önce bu virüslerle karşılaşmadığı için hayvanlardan geçen virüsler ölümcül olabiliyor.

Coronavirüsün bazı hastalıkları hafif olmuş olsa da dünyayı etkileyen ve insanlarda ölüme kadar ilerleyen hastalıkları da olmuştur. Basite alınacak bir konu değildir.

COVİD-19 İSİMLENDİRMESİ

“co” ve “vi” coronavirüsten, “d” İngilizcedeki hastalık  kelimesinin baş harfi ve 19 da 2019 yılında ortaya çıkmasından dolayı isimlendirilmiştir.

SARS pandemisiyle oldukça benzerlik gösterdiği için bu virüse SARS-COV-2 adı verilmiştir. Hastalığının adı da COVİD-19 olarak kayıtlara alınmıştır.

coronavirus

2019’DAN GÜNÜMÜZE CORONAVİRÜS

Covid-19 ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde 29 Aralık 2019’da ortaya çıkmıştır. Çin’de bulunan hayvan pazarında rastlanmıştır. Ardından hızla yayılmasından ve ölümcül olması yüzünden dünyada korku yaratmıştır. Ülkeler tedbirleri sıkılaştırmıştır. Tam kapanmalar, yarı kapanmalar uygulanmıştır. Dünyada işler yavaşlamıştır. Covid-19 günümüze kadar dünyada toplam 6 milyona yakın (kaydedilen) can almıştır.

Covid-19 mutasyonlara uğrayarak günümüze kadar geldi. İyi huylu mutasyonların virüsü bitirebileceği düşünülüyor!

CORONAVİRÜS HAKKINDA BİRTAKIM DÜŞÜNCELER

İlk başlarda kimi insanlar inanmamış. Biyolojik savaş olduğu, uydurma olduğu, insanları katletmek için yapıldığı, dünyanın sonu olduğu, kıyametin alametleri gibi şeyler düşünülmüştür. Virüsün hiç bitmeyeceği düşüncesi de oldukça yayılmıştır.

 Bilim, hayvanların (özellikle yarasa) tüketilmesiyle insanlara bulaştığını söylemektedir. Hayvanların pişmemiş tüketilmesi ve eti zararlı olan hayvanların yenilmesi elbette hastalıklara yol açmıştır ve açacaktır. Bu açıklama da birçok düşünceyi çürütmektedir.

COVİD-19 NASIL BULAŞIR?

Artık virüsün nasıl bulaştığı hakkında mutlaka herkesin bilgisi vardır. Covid-19 solunum yoluyla yani hava aracılığıyla bulaşır. Virüslü kişinin konuşması, öksürmesi, hapşırması vb. durumlarda ağızdan çıkan mikrobun ortamdaki kişiler tarafından solunması durumunda hastalık yayılır. Virüsün bulaştığı bir cisme dokunulduğunda ellerimizi yüzümüzde gezdirmemizle de bulaşabilir.

MASKE – MESAFE – TEMİZLİK + AŞI

Virüsten korunmak için bu 4 kurala uymalıyız. En önemlisi insanlarla mesafe kurabilmek çünkü hava yoluyla bulaşan bir hastalık. Yaşlı insanlarda daha ciddi hastalık yapsa da gençlerde de can kayıpları vardır. Bu yüzden sadece yaşlı kesimin değil herkesin kurallara uyması gerekir. Toplum olarak ne kadar bilinçli olursak o kadar hızlı bu hastalığı yok edebiliriz.

Aşıya güven konusunda sorunlar yaşanıyor. Verilere göre aşı yaptırmak hastalığın şiddetini azaltıyor. Kaç doz olunacağı, hangi aşının daha iyi olduğu, ilerde sıkıntı oluşturabileceği de tartışılan konular arasında.

Maske, mesafe ve temizliğin de zararları var. Uzun süre maske takmak ilerde solunumla ilgili hastalıklara yol  açacaktır. Temizlik ürünlerinin sık kullanılması hem solunum açısından zararlı hem de deride tahrişe sebep olur. İnsanlarla araya mesafe koymak psikolojik olarak etkilenebileceğimiz bir konu. Kötü veya iyi günlerde sevdiklerimizle birlikte olamamak da oldukça üzücü. Covid-19 ne kadar uzun sürerse bu zararlar da o kadar artacaktır. Virüs birçok konuda insanlığa zarar vermeye devam ediyor.

CORONAVİRÜS NEDEN İNSANLARA BULAŞTI?

Hiç düşündük mü salgın hastalık neden var?

İnsanların doğaya müdahale etmesi dengeyi bozuyor. Vahşi hayvan habitatının kaybı, vahşi hayvan eti tüketimi, küresel ısınma… Doğa bizi verdiğimiz zararlar yüzünden cezalandırıyor.

KAYNAKÇA

https://covid19.saglik.gov.tr/

https://www.dw.com/tr/korona-mutasyonu-iyile%C5%9Fen-ve-a%C5%9F%C4%B1lananlar-yeniden-hastalanabilir-mi/a-56323769

https://unsplash.com/s/photos/korona

https://covid19.tubitak.gov.tr/

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.