Canlılar Geçidi : Civciv Bakımı

Burada yeni doğmuş civcivlerimizin baştan sona bakımlarını anlatıp birkaç tüyo vereceğim.

Öncelikle civciv ölümlerinin çoğu genelde soğukta kaldıkları için oluyor bu yüzden en temel maddemiz sıcak bir ortam hazırlayabilmek.

Çok fazla sıcak olup civcivleri boğmayacak bir şekilde bir ortam oluşturulması daha iyi. Yaklaşık 26.7 derece gibi bir sıcaklık olabilir. Bu sıcaklığın gece de aynı kalması gerekiyor.

Civciv Bakımı Evi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;

  • Bir kutu(koli vb.)
  • Ampul
  • Yemlik
  • Suluk

Civciv Bakım Evi Yapım Aşamaları

Öncelikle bir kutu alıyoruz herhangi bir kutu olabilir. Bizim için önemli olan içerideki civcivlerin üşümeyeceği bir sıcaklık olması.

Kuluçka makinesinde yaptığımız gibi bir duy yardımı ile ampul bağlıyoruz. Ampulü yukarıdan verebiliriz yere fazla yakın olmamasına dikkat edilmelidir.

Civcivleriniz ampulün yanında durarak sıcaklığı alacaktır. Bir önemli kısım da tasarruflu ampul kullanımı; tasarruflu ampul biraz daha az ısı verir fakat kullanılabilir. Ama kullanılmasını ben önermiyorum.
Tasarruflu ampulün araları açık olduğu için civcivlerin ayakları sıkışabiliyor bu nedenle kayıplarınız olabilir normal ampul kullanırsanız daha sağlıklı olacaktır.

Temel İşlemlerin Karşılanması

Yemlik için isterseniz çoğu yerde satılan yemliklerden veya suluklardan alabilirsiniz fakat kendim yapmak istiyorum derseniz onun için de bir çözümümüz var. Civcivlerin kolay yiyebilmeleri açısından yemlik için derinliği az olan herhangi bir kap kullanabilirsiniz.
Fakat suluk için dikkat etmeniz gereken bir şey var. Civcivler su içerken eğer koyduğunuz kap büyük ise içerisine girip boğulma tehlikeleri olabiliyor. Bunu önlemek için hem az su hem de derinliği az olan bir kap seçmeniz yararlı olacaktır.

Civcivlerin Yaşayabileceği koşulları elde ettiğimize göre şimdi de biraz yemlerinden bahsedelim.
Civcivler için el yapımı yemler kullanılması büyümesi açısından daha iyi olacaktır. Fakat civciv yemi temin edebiliyorsanız onlar da kullanılabilir.

Civcivleri Daha Çabuk Büyüten Yem Tarifi

Bu tarif için kullanılan malzemelerin sayısı civcivlerinizin sayısına göre farklılık gösterebilir.

1-Yumurta
2-Pekmez

Yumurta ve pekmez ile bir tarif hazırlayacağız. Öncelikle yumurtamızı haşlıyoruz, sonra yumurtamızın soğumasını bekleyip kesme tahtasında en ufak dilim olacak şekilde dilimliyoruz.
Dilimlediğimiz yumurtanın üzerine pekmezi döküyoruz ve güzelce karıştırıyoruz. Hazırladığımız yemi civcivlerimize uygun bir kap ile birlikte veriyoruz.

Bu verdiğim tarifi haftada 1 kere uygularsanız gelişimi siz de görebileceksiniz…

Not: Eğer uygun bir bahçeniz bulunuyorsa ve civcivleriniz 3 haftalık olduysa her gün dışarı çıkartarak güneş ışığında dolaşmaları iyi olacaktır. Her gün başlarında durarak üşümemelerine dikkat ederek dışarıda hava almalarına yardımcı olabilirsiniz.

Diğer yazılarımıza buradan, instagram hesabımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. […] yumurta verebilmeleri için öncelikle civciv döneminden geçmesi gerekiyor. Bu dönemi sizinle Canlılar Geçidi: Civciv Bakımı yazımda paylaştım. Buradan ulaşabilirsiniz. Düşünceleriniz ve fikirleriniz bizim için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.