Çılgın Şirket: Spacex

Geçtiğimiz günlerde “Elon Musk’ın roketi SN9 patladı.” şeklinde başlayan haberleri duymuşsunuzdur. Her ne kadar haberin ilgi çekiciliğini arttırmak amacıyla böyle yazsalar da roketin patlama ihtimali çok yüksekti çünkü bu bir testti. Çok sayıda test yapmak ve her testten sonra o hataları giderip tekrar teste tabi tutmak, Elon Musk’ın ve şirketi Spacex’in bu kadar adından söz ettirmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Gelin bu çılgın şirketin başarılarından birkaçına bakalım;

Starship

Spacex’in bu zamanlar yüksek irtifa testlerini yaptığı bu roketin SN8 ve SN9 roketleri testlerde dikey inişi tam olarak başaramasa da Starship şirket için büyük bir öneme sahip. Testleri geçtiği taktirde çok yüksek taşıma kapasitesi ile Dünya’nın şu ana kadar geliştirilmiş en güçlü roketi olacak olan Starship, tamamen yeniden kullanılabilir olmasından dolayı Ay veya gelecekte Mars görevlerinde maliyetleri düşürerek şirketin elini kolaylaştıracak. Şirketin iddiasına göre, Starship Mars atmosferine birden fazla kez dayanabilen bir gövdeye sahiptir. Sahip olduğu aerodinamik tasarımı ile atmosfer içinde adeta dans eden bu roketin Mars’a iniş simülasyonu da bulunmaktadır. Aşağıdaki linkten bu simülasyonu inceleyebilirsiniz.

Starship’in Mars’a iniş simulasyonu

SN9

 

Birden Fazla Kullanılabilen Roketler

Geçmişten günümüze pek çok kuruluş uzaya roket gönderdi ancak bu görevler çok maliyetliydi çünkü kullanılan roketler yakıtı bitip ana gövdeden ayrıldıklarında denize veya kırsal bölgelere düşüp parçalanıyorlardı. Bu yüzden de NASA dahil birçok kuruluş çok uzun aralıklarla roket gönderiyor ve ayrıca bu roketlerin maliyeti bir hayli pahalıydı. Elon Musk’ın kurucu olduğu şirket Spacex roketlerin içinde yakıt bırakıp belirli yüzeylere tekrar dik bir şekilde indirerek yere düşüp parçalanmasını önledi. Bu sayede her defasında roket üretmek zorunda kalmadı. Birkaç düzeltme ve yakıt takviyesinden sonra aynı roket pek çok kez kullanılabiliyordu. Uzay görevlerinin masraflarını büyük ölçüde düşüren bu olayın arka planında ise Elon Musk ve Spacex’in bitmeyen azmi ve kararlığı yatıyor çünkü ilk başlarda dikey inmeyi denerken o kadar çok roket patladı ki, bu kadar kötü sonuçlara ve patlamaya rağmen denemelere devam eden bu şirketin başarısının en büyük sebebi bu bence.

Dragon Kapsülü ve İlk Uçuş

8 Aralık 2010 tarihinde ilk yörüngesel uçuşunu yapan Spacex’in geliştirdiği Dragon kapsülü, ticari olarak işletilen ilk uzay aracı olmuştur. 2012’den sonra NASA ile sözleşme imzalayıp düzenli bir şekilde uluslararası uzay istasyonuna kargo taşıyan Dragon kapsülünün 2. Versiyonun Ay’a gittikten sonra tekrar Dünya atmosferine girecek kadar dayanıklı bir ısı kalkanı olduğu iddia edilmiştir. Maksimum 7 kişi taşıyabilen Dragon V2, 16 Kasım 2020’de iki astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürerek bu alanda da Spacex uzay istasyonuna insanlı uçuş yapan ilk özel şirket olmuştur. Her alanda ilkleri yakalamayı başaran Spacex şirketi bu görevde NASA ile iş birliği yapsa da astronotları mekiğe götüren araçtan roketlere kadar hepsi tamamen Spacex’e aitti.

Dragon Kapsülü

 Uzaydan İnternet: Starlink

Elon Musk’ın çılgın projelerinden biri olan uydu interneti projesi, internet altyapısının kötü durumda olan bizlere “millet neler yapıyor, bizim halimize bak” dedirttirse de bu proje gerçekten vadettiği şeyleri her kesime sunabilirse tarihe geçecek bir proje olabilir. Projenin amacı ise en basit şekilde uzaya gönderilen binlerce uydu sayesinde Dünya’nın her tarafına hızlı bir internet sağlamak. Falcon 9 roketleri ile tek seferde 60 starlink uydusu gönderen Spacex’in şu an itibariyle 1000’i geçmiş durumda ve toplam uydu sayısının 42.000 olması hedefleniyor. Vadettiği gibi hızlı internet çok çekici olsa da gök bilimcilerin ve astronomların bu durumdan pek hoşnut olduğu söylenemez. Çünkü uzayda bu kadar çok uydu bulunması onların uzay gözlemlerini etkileyebileceğini düşünüyorlar. Şu anda kendi sitesi üzerinden 99 dolarlık bir fiyata ön kayıt oluşturabiliyorsunuz ve ayrıca Spacex bir sorun durumunda bu ücreti geri vereceğiz demektedir. 2021 yılı sonlarına doğru sistemin aktif hale gelmesi planlanıyor. Belki aranızdan denemek isteyen çıkar.

SPACEX ve Başarısı

Anlattığımız ve daha birçok başarısı ve ilklerinden dolayı bence Spacex ve kurucusu Elon Musk başarılı bir durumdalar ve ayrıca Elon Musk’ın aklında bu gibi daha birçok yenilik olduğunu tahmin edebiliriz. Sizce nasıl bu kadar başarılı oldular veya sizce gerçekten başarılı bir şirket mi Spacex?

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  1. […] Rover veya Uluslararası Uzay İstasyonu’na insan gönderebiliyoruz. Örnek verecek olursak, Spacex’in kullandığı Falcon 9 roketi ile geçtiğimiz aylarda iki astronotu uzaya çıkarmayı […]

  2. […] roket fırlatma olaylarını duyduğumuzda aklımıza Spacex geliyor bu günlerde çünkü starlink projesi kapsamında çok kısa aralıklarla uzaya roket […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.