Dünyanın Sevgili İnsanları- Charlie’nin Çikolata Fabrikası İnceleme

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası, yönetmenliğini Tim Burton’un üstlendiği Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanan 2005 yapımlı içinde çokça hayat tavsiyesi barındıran filmdir. Ve bugün sizlerle bu filme göz atacağız.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası
Charlie’nin Çikolata Fabrikası Karakterleri

Konusu

Dünyanın en iyi çikolatalarını üreten Willy Wonka’nın fabrikası herkesin merak ettiği ama kimsenin içerisine uzun yıllardır girmediği bir yerdir. Bu fabrikayı merak eden çocuklardan biri de Charlie’dir. Charlie yoksul bir ailenin tek çocuğudur. Evde annesi, babası, 2 dedesi ve 2 büyükannesi ile kıt kanaat geçinerek yaşarlar. Bir gün Willy Wonka ürettiği çikolataların içine 5 bilet yerleştirdiğini ve bu biletin çıktığı 5 şanslı çocuğun fabrikada bir gün geçireceğini ve fabrikadan armağanlarla ayrılacaklarını duyurur. Herkesin altın bilet bulma telaşı içinde yoksul Charlie’ye biletin çıkma ihtimali çok düşüktür. Ama imkansız değildir.

5 çocuk üzerinden hatta Willy Wonka’nın çocukluğunu da eklersek altı çocuk üzerinden nasıl çocuk yetiştirmeliyiz, nasıl ebeveyn olmalıyız ve aile nedir vurgusu yapan film her yaştan izleyiciye hitap ediyor.

Karakterler

Charlie Bucket

Charlie mutlu bir ailede büyümenin ne olduğunu gösteren özel bir çocuk. Yoksul ve kalabalık bir ailede büyüyen Charlie doğum gününde olmak üzere yılda bir kez çikolata yiyebilen ve elindekilerle yetinmeyi bilen biridir. Sempatik tavırları ile herkesin film boyunca sonunda çok mutlu olmasını beklediği Charlie olgun düşünceleri ile izleyenlerin kalbini kazanan bir karakter.

Charlie Bucket – Freddie Highmore

Willy Wonka

Çikolata fabrikasının sahibi. İşini büyük bir tutkuyla yapan çikolatacı. Komik bir karakter aynı zamanda içinde dram barındıran da bir karakter. İzlerken, çok gülen insanların içlerindeki hüznü bastırdıkları için çok güldükleri pasajı geldi aklıma. Wonka içinde çatışmalar barındıran ve tek varlığı fabrikasına vasi arayan, aile kavramına çok da hakim olmayan izleyenlerin hayran kalmamasına imkan olmayan bir karakter.

Willy Wonka – Johnny Depp

Augustus Gloop

Günde onlarca çikolata yiyen ve açgözlü bir çocuk. Ailesi tarafından yanlış yetiştirilen çocuklardan biri. Bize yetiştirilmemesi gereken çocuk profili sunan Gloop açgözlülüğün başımıza neler getirebileceğini anlatıyor.

Augustus Gloop – Philip Wiegratz

Violet Beauregarde

Sakız delisi ve ailesi tarafından her zaman birinci, gözde ve şampiyon olmak üzerine yetiştirilmiş hırslı bir kız. Yanlış yetiştirilen çocuklardan biri olan Violet çocukları kazanmaya, yarışmaya zorlamanın ne gibi sorunlar doğuracağını gösteriyor.

Violet Beauregarde – AnnaSophia Robb

Veruca Salt

Zengin bir ailenin kızı olan Veruca istediği her şeye sahip olmuş, şımarık yetiştirilmiş ve Hayır lafına aşina olmayan bir çocuktur. Her istediğinin olmayacağını biraz kokulu yollarla öğrenir.

Veruca Salt – Julia Winter

Mike Teavee

Aşırı zeki ama sürekli televizyon başında vakit geçiren ve kibirli bir çocuktur. Kibri ailesine çevresine hatta bütün evrenedir. Televizyonların bizi kütükleştirdiğinin resmini çizer.

Mike Teavee – Jordan Fry

Umpa-Lumpalar

Willy Wonka’ nın fabrikasında çalışan küçük insanlar. Kakao çekirdeği yemek için fabrikada çalışan ve maaş olarak çikolata yiyen Umpa Lumpalar Willy Wonka’nın bir keşfi sırasında karşılaştığı şirin insanlardır. Herkes ve her şey olabilen Umpa Lumpalar kıyafetleri ve girdiği karakterler ile en çok yüzünüzü güldüren karakterlerden biridİr.

Umpa Lumpa – Deep Roy

Bayan Bucket=  Charli’nin annesidir. Yokluk zamanlarında sabretmenin ve aile olmanın mesajlarını birkaç repliği ve birkaç bakışı ile anlatmıştır.

Bay Bucket= Charli’nin babasıdır. Evini geçindirmek için diş macunu fabrikasında çalışan babası makinelerin yerini alması ile işsiz kalmış ama daha sonra hayatta kalmak için daha yüksek maaşlı başka bir iş bulmuştur.

Büyükbaba Joe= Zamanında Willy Wonka ile çalışma imkanı bulmuş, Charlie’ye fabrika turunda eşlik eden Bucket ailesi dedesidir.

Büyükanne Josephine, Büyükanne Gerogina ve Büyükbaba George= Charlie ile birlikte yaşayan diğer aile büyükleridir.

Editörün Yorumu – Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Abartılı karakterleri, abartılı olaylarla izlediğimiz masal gibi bir film. Öğretmeyi amaç edinmiş filmimiz yanlış karakterlerin sonunda ders verilerek doğrunun gösterildiği bir senaryoya sahip. Bu şekilde tanımlayınca ne kadar da klasik bir film konusu gibi geliyor değil mi. Ama karakterlerin aşırılıkları senaryodaki büyülü dünya ve hepsinin Tim Burton yönetmenliği ile birleşmesi ile sıradışı bir keyif sunuyor.

Adeta görsel şölen olan filmimizin mekan tasarımları oldukça başarılı. Tabi başarılı ile anlatmak istediğimiz ne? Renkler olsun, sahne tasarımının senaryoya hizmet etmesi olsun, sürekli hatırlayacağın herkesin hatırladığı birkaç eşyaya sahip olması olsun (altın bilet) hep sizi izlerken tatmin edecek şeyler.

Umpa Lumpalar Film Kesiti

Oyunculuklar da senaryo ve yönetmenlik kadar başarılı. Johnny Depp Willy Wonka rolünü oynamamış da sanki yaşamış gibi. Mimikleri olsun tavırları olsun karakteri bu kadar muazzamlaştıran şeyin Johnny Depp elinden geçmiş olması olduğunu düşünüyorum. Johnny Depp bir kere daha oyuncunun her rolü oynayabilecek kişi olması gerektiğini, oyuncunun oynayabileceği rol kavramının olmadığını bize bu filmde gösteriyor.

Film içinde birçok vurguyu barındırıyor. Ama bunlardan en büyüğü bence sevgi. Birbirini seven ailelerin nasıl zorlukları atlatabileceğini, yokluğun sevgi varken çok da dayanılmaz olmadığını ve sevilen çocukların bir de güzel şekilde yetiştirilince hayatta kazanan olduklarını anlatıyor.

Fabrika içindeki her oda bir çocuk için sınavdı. Açgözlülük, başarı takıntısı, şımarıklık, kibir sınavlarını veremeyen ailesi tarafından kötü yetiştirilmiş çocukların, ailenin,sevginin kıymetini bilen ve bunu hiçbir şeye değişmeyen Charlie’nin ve  ailesi tarafından desteklenmek yerine engellenmiş Willy Wonka’nın hikayesine tanık olmadıysanız en yakın zamanda izlemenizi tavsiye ederim.

Roald Dahl – Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitap Kapağı

Ayrıca filmin yanında kitabı da önermek istiyorum. Aynı isimli kitap Can Çocuk Yayınları  tarafından basılıyor ve yazarımız Roald Dahl’ın kitaplarından elde edilen gelirin yüzde onu Roald Dahl yardım kurumlarına bağışlanıyor. Bu yardımın  yanı sıra okumak izlemekten iyidir. Hele masalsı bir dünya hayal edebileceğiniz bir kitapsa.

O zaman incelememize yine filmde geçen ve filmin hayranlarının en heyecanlandığı sahnelerden birinde geçen replikle son veriyoruz.

Dünyanın Sevgili İnsanları,

Ben Willy Wonka. Bu yıl 5 çocuğun fabrikamı ziyaret etmesine izin verme kararı aldım. Ayrıca Bu çocuklardan bir tanesi hayallerinin ötesinde bir özel ödül alacak.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.