Çerçeve İçi / Çerçeve Dışı: 2.Yeditepe Bienali

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 7 Ocak’ta sanatseverleri ağırlamaya başlayan Yeditepe Bienali, İstanbul’un dört farklı mekanında sergilenmeye devam ediyor. Gelin, dünyanın çeşitli yerlerinden 282 esere ev sahipliği yapan Yeditepe Bienali’ne yakından bakalım.

Fatih Belediyesi ile Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın birlikte düzenlediği bienal, Hat Sanatı’ndan Minyatür Sanatı’na kadar birçok geleneksel sanatın adeta neoklasik yorumu olarak adlandırabileceğimiz sanat eserleriyle göze çarpıyor.

ÇERÇEVE İÇİ / ÇERÇEVE DIŞI

İlk kez 2018 yılında “Ehl-i Hiref” teması ile yola çıkan Yeditepe Bienali, bu yıl “Çerçeve İçi / Çerçeve Dışı” temasıyla ikinci kez sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Bienalin küratörü Berkan Karpat, söz konusu tema ile bienalin buluştuğu nokta için şu ifadeyi kullanıyor:

“İçeride kaybettiğimizi dışarıda aramanın sonuçlarına ilişkin bazı sorular”

Muhakkak meşhur bir örneğine şahit olduğumuz bu geleneksel sanatların bir nevi sürgüne terk edildikleri sınırdan kurtularak özgürlüklerine kavuştuğunu gördüğümüz sergide her bir eser, varlığı itibariyle bir öze dönüş yolculuğunu hedefliyor.

Ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden katılım sağlayan 226 sanatçıya ait eserler, Süleymaniye Külliyesi İmareti Darüzziyafe’de 31 Ocak; Nuruosmaniye Mahzen, Fatih Cam Küp Galeri ve Yedikule Hisarı’nda ise 7 Mart tarihine kadar ziyarete açık halde. Aynı zamanda bienalin internet sitesinde bulunan katalogtan da serginin tamamına ulaşmak mümkün.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.