Bir Animasyon Efsanesi: Cars (Arabalar) #1

Hız, ben hızlıyım. Hızlıdan da hızlı, süratliden de süratliyim ben Şimşek’im.

2006 yılında vizyona giren ve bence animasyon tarihinin en iyi yapımlarından biri olan Cars 1 filmini birlikte inceleyelim:

Filmimiz toy bir yarış arabasının başına gelen olayları konu ediniyor. Genç ve kariyerinin zirvesine doğru emin adımlarla ilerleyen kırmızı arabamız kendini dünyanın merkezinde gören; kibirli, çokbilmiş ve saygısız bir arabadır. Filmde sezonun son yarışının (filmde gösterilen ilk yarış) aynı puanda olan 3 araba arasında çekişmeli bir yarış olması bekleniyor. Bu arabalar: Chick Hicks, son yarışına çıkacak olan Strip Weathers (Kral) ve adından sıkça bahsedeceğimiz 95 numaralı kırmızı arabamız Lightning McQueen

Lightning Mcqueen – Şimşek Mcqueen

Öngörülebilir Hata

Yarışta takımının ısrarlarına rağmen pitten lastik değiştirmeden sadece yakıt alarak çıkan Şimşek’in final turunun son virajında arka lastikleri patlar. 1 tur farkla yarış kazanması beklenen McQueen bu talihsiz ve öngörülebilir kaza sonrasında bitiş çizgisinden resmen dil payıyla Kral ve Chick Hicks ile aynı anda geçer. Bu, yarış tarihinde bir ilktir ve California’da 3 oyuncu arasında 1 hafta sonra galibi belirleyecek olan bir yarış yapılmasına karar verilir.

Yarış sonrasında Kral’ın Şimşek’e nasihatlerini sizinle paylaşmak istiyorum:

“Ahbap çok cesur bir yarışçısın sen. Senin bir vidanda bile çoğu arabanın tüm kaportasındakinden daha çok yetenek var. Ama aptalsın. Bu tek kişilik bir iş değil evlat. Aklını başına devşir ve kendine iyi bir ekip lideri ve ekip bul. Arkanda işlerini yapan iyi adamların olmadığı sürece kazanamazsın. Bırak da işlerini yapsınlar.”

Şimşek’in kafasında Dinoco hayalleri canlanmaya başlar. Amacı kupayı kazanmak ve Dinoco sponsorluğunda başarılarına başarı katmaktır artık. Sonrasında da eski ve paslı arabalarla işi kalmayacaktır artık. Sponsorları olan Rusteze markasından ve markanın sahipleri Rusty ve Dusty’den de kurtulacaktır. Chick’in McQueen’e: “Hey Çaylak, California’ya ilk varan Dinoco ile baş başa kalır.” Sözünden de anlaşılacağı üzere Chick de Dinoco hayalleri kuraktadır. Şimşek galibiyeti paylaşamamanın vermiş olduğu hırsla çekicisi Mack’e California’ya kadar durmama talimatı verir.

Radyatör Kasabası Kabusu

Radyatör Kasabası kendi halinde şirin bir kasaba. Sakinleri: Çekici Mater, Sally (Avukat ve Otel Sahibi), Doc Hudson (Hakim ve Doktor), Luigi ve Guido (Lastikçi), Fillmore, Sheriff (Polis), Çavuş, Ramone (Boyacı), Flo (Cafe İşletmecisi) Red (İtfaiye) ve ihtiyar Lizzie.

Radyatör Kasabası Sakinleri

Yolda yaşanan ufak bir kaza sebebiyle Şimşek’in yolu Karbüratör Bölgesi’ndeki Radyatör Kasabası’na düşer. Bu her iki taraf için de pek hoş bir karşılaşma değildir. Çünkü Şimşek kasabanın yolunu mahvetmiş ve kasaba sakinlerinin huzurunu bozmuştur. Kasaba mahkemesinde yargılanan arabamıza yolu onarma cezası verilmiştir.

Bu esnada Mack California’ya varmış ve McQueen’in yokluğunu ancak o zaman fark etmiştir. Tüm dünya Şimşek’in kayıp haberini konuşmaktadır. Şimşek’se Bessie adında bir asfalt yapım makinasına bağlı bir şekilde bozduğu yolu düzeltmektedir. Radyoda duyulan bir diğer haberse Chick’in California’ya varan ilk yarış arabası olduğudur. Bunu duyan McQueen hayalini kurduğu Dinoco sponsorluğunu Chick’e kaptırmak üzere olduğunu düşünerek yolu bir an evvel bitirme derdine düşer. Ve 1 saatte bitirir de. Ancak yolu o kadar kötü yapmıştır ki söküp tekrar yapmak zorundadır.

Hudson Hornet’den Şimşeğe Ders

Şimşek ise “Ben bir yarış arabasıyım, buldozer değil.” diyerek itiraz eder. Bunun sonucunda Doc, McQueen’e bir yarış teklif eder. Eğer Şimşek kazanırsa gitmekte özgürdür ve yolu Doc tamir edecektir ama kaybederse Şimşek yaptığı kötü yolu sökecek ve yerine daha iyisini yapacaktır. Kendine çok güvenen yarış arabamız karşısındaki aracı aşağılayarak teklifi kabul edecek ve sonucunda da tek turluk yarışta son virajı alamayarak kaktüsleri boylayacak yani yarışı kaybedecektir.

Lightning Mcqueen ve Hudson Hornet

Şimdi de kaktüsleri boylayan arabamıza Doc’un söylediklerine bir bakalım:

“Hey! Neydi? Cadillac gibi uçmak mıydı yoksa BMW gibi sokmak mıydı? Kafam karıştı da. Yol yaptığın gibi yarışıyorsun: REZİL… “

Söylene söylene asfaltı söken arabamızın artık aklında tek bir şey vardır: Alamadığı toprak viraj… Ertesi güne gıcır gıcır bir yol bırakan Şimşek soluğu Doc’la yarıştığı yerde alacak. Tüm denemelerine rağmen virajı alamayan McQueen’e Doc, toprak pistte hızlıyken sola gitmek için sağa kırmasını söyler. Kendini Doc’tan ve kasabanın diğer sakinlerinden üstün gören şımarık arabamız Doc’u yine aşağılar. Ama virajı almayı da kafasına takmışıtr. Doc’un söylediklerini uygulamaya çalışır ve sonucunda tekrar kaktüsleri boylar.

Yeni Yol Yeni Radyatör Kasabası

Öte yandan kasabadaki gelişmeler umut vericidir. Yapılan yeni yolla birlikte Luigi ve Guido lastik dükkanının camlarını temizleyip dışını boyarlar, Ramon da çitleri… Kasabada bir dönüşüm başlamaktadır ve sebebi de McQueen’in yaptığı yepyeni ve pürüzsüz asfalt yoldur. Luigi, Guido’yla birlikte teşekkür mahiyetinde Şimşek’e lastik bakımı yaparlar. Sally Red’ten (itfaiye aracı) McQueen’i yıkamasını ister ve McQueen’e polis otoparkı yerine Dost Koni’de kalabileceğini söyler. “Dost Koni’de kalmak istiyorsan temiz olmalısın.

Dost Koni Motel

O günün akşamı McQueen’den Mater sorumludur ve birlikte aksiyonlu bir akşam geçirirler. Günün sonunda Şimşek ve Mater arasında geçen diyaloğu aktarıyorum:


Şimşek: Bu inanılmazdı, nasıl yaptın bunu?

Mater: Dikiz aynalarıyla… Sana da taktırırız ve öğretirim.

Şimşek: Belki büyük yarışımda kullanırım.

Mater: Şu diline doladığın yarışı bu kadar önemli yapan ne?

Şimşek: Sadece bir yarış değil, Piston Kupası’ndan bahsediyoruz. Hayatım boyunca bunun hayalini kurdum. Tarihte bu kupayı kazanan ilk çaylak ben olacağım. Kazanınca da güçlü büyüük bir sponsorum olacak, özel helikopterler filan… Artık tampon yağı ve paslı eski arabalarla işim olmaz

Mater: Paslı eski arabaların nesi varmış?

Şimşek: Seni kastetmedim Mater. Diğer eski arabalar. Yani… seni seviyorum sen değil.

Mater: Sorun değil dostum. Günün birinde şu helikopterlere ben de binebilir miyim? Sence olur mu, ne dersin? Doğrusu kendimi bildim bileli hep şu helikopterlerden birine binmek istemişimdir.

Şimşek: Evet evet evet, tabi tabi…

Mater: Ciddi misin?

Şimşek: Evet, ııı dediklerin olur.

Mater: Biliyordum. İyi bir tercih olduğunu biliyordum.

Şimşek: Ne tercihi?

Mater: En iyi dost…


Ertesi gün kırmızı arabamız kendini şans eseri Doc’un garajında bulur. Garajda 1951,1952 ve 1953 yıllarına ait 3 adet Piston Kupası gören McQueen hayretler içerisinde kalır. Doc Hudson aslında Piston Kupası yarışlarının efsanelerinden biri olan Hudson Hornet‘tir. Bunu kasaba sakinleriyle paylaşır ancak kimse onu ciddiye almaz. Doc’un saatte 40 kilometreden hızlı gittiğini gören olmamıştır çünkü.

Bir Zamanlar Kasaba

Sally Şimşek’in deposunu doldurur ve ufak bir gezintiye davet eder. Birlikte çıktıkları bu gezintide Sally, kasabanın çok daha güzel bir yer olduğu zamanları, arabaların yolu zamandan kazanmak için değil iyi zaman geçirmek için kullandığı zamanlar, kasabanın altın günlerini anlatır. Eyalet otoyolunun yapılmasıyla kasaba unutulmuş, haritadan silinmişti..

Sally ve Şimşek Mcqueen

Bir Efsanenin Bilinmeyen Öyküsü

Kasabaya döndüklerine McQueen yine tesadüfen Doc’un pistte toprak pistte görür. Onu pistte yarışırken izleyebilme şansını tesadüfen de olsa kazanmıştır. Bir türlü alamadığı virajı Doc’un tek seferde kusursuz bir şekilde alışını da. Muhteşem Hudson Hornet belki de yıllar sonra ilk defa piste çıkmıştır. O yine de efsanedir, onda hala iş vardır.

Doc’un 1954 sezonunda yaptığı kaza yüzünden pistlerden uzak kaldığını, kaza sonrası kendini toparlayıp geri döndüğünde ekibinin onun yerine bir başkasıyla yola devam ettiğini öğreniyoruz. Ona artık tarih olduğunu söyleyip geri çevirmişler. Doc da tutkularından uzak kalmanın verdiği üzüntüyle bir daha pistlere dönmemeye yemin etmiş adeta. Anladığımız kadarıyla McQueen’e olan öfkesi de buradan geliyor.

McQueen nihayet yolu tamamlamıştır ve gitmeye hazırdır. Ancak gitmeden önce ona göre; Guido’nun dükkanında lastiklerini değiştirmesi, Çavuş’un İhtiyaç Fazlası Mağazası’na ve ihtiyar Lizzie’nin hediyelik eşya dükkanına uğraması, Fillmore’dan organik yakıt tüketmesi ve Ramon tarafından boyanması gerekmektedir. Neredeyse kasabadaki herkese yardım etmiştir. Bir kişi hariç: Sally…

Kasabadaki herkes dükkanlarını ve tabelalarını onarmış, Sally’e sürpriz yapmak için havanın kararmasını beklemektedirler. Havanın kararmasıyla bir anda The Chords grubunun “Sh-Boom” şarkısı eşliğinde kasaba adeta eski günlerine geri döner. Arabalar bu yeni yolda birlikte eğlenirler. Herkes mutludur ta ki gazeteci ordusu gelene kadar.

Biri McQueen’in yerini ihbar etmiştir ve gecenin tüm eğlencesi bir anda bölünmüştür. Bir anda her yer gazeteci kaynıyor ve Mack’in de gelişiyle Şimşek California’ya gitmek zorunda kalıyor. Kasabaya geldiği ilk günden beri bir an evvel gitmek istediği California’ya artık neredeyse gitmek istememektedir. Sally’e yarım yamalak bir vedanın ardından yola koyulurlar. Dostu Mater kendisine veda bile edememiştir. Şimşek’i Doc ihbar etmiştir ve Sally Doc’u bencillikle suçlamaktadır. Şimşek’in gidişiyle kasaba tüm ihtişamını kaybetmiş, kötü olan eski halini almıştır.

Büyük Yarış

Yarış öncesi McQueen’in kafasını toplaması ve yarışa odaklanması gerekmektedir. Ancak bu pek de mümkün değildir. Tek kişilik gösteri olan aracımızın bir pit ekibi yoktur ve bu görev Mack’e kalmıştır. Yarış boyunca Şimşek’in aklında sürekli; Radyatör Kasabası, orada yaşadıkları ve Sally gelmektedir. Ta ki pitten şu ses yükselene kadar:

“Onca yolu pes ettiğini görmek için gelmedim.”

Ses Doc’a aittir ve pitte Şimşek’e ekip liderliği yapmaktadır. Yakıt işi Çavuş ve Fillmore’da; lastiklerse Luigi ve Guido’dadır. McQueen’in bir pit ekibi vardır artık: “Radiator Springs Racing Team…

Radyatör Kasabası Yarış Ekibi

Doc’un Şimşek’e verdiği ilk taktikse bence çok manidar.

“Tamam, yolu tamir ettiğin gibi yarışırsan bu yarışı gözün kapalı bile kazanırsın. Şimdi derhal piste çık!”

Hız! Ben Hızım

McQueen’in özgüveni yerine gelmiş ve artık tamamen yarışa odaklanabilmektedir. İşte şimdi yarış yeniden başlamıştır… Chick McQueen’in dengesini bozar ve spin atmasına sebep olur. Ancak Şimşek hızlıca geri geri sürerek Chickin önüne geçer. Mater’a söylediği gibi bunu büyük yarışında kullanmış olur. Yarışta çekişme de devam eder. Tabi Chick’in sürtüşmeleri de… Bu sürtüşmelerden birinde Şimşek’in lastiği patlar. Acilen pite girmeli ve zaman kaybetmeden lastiklerini değiştirip pitten çıkmalıdır. Aksi halde diğerleri ona tur bindirir ve yarışı kazanmak artık Şimşek için bir hayal olur. Her şey Guido’ya bağlıdır ve Guido 3 saniyede 4 lastiğin 4’ünü de değiştirerek hünerini ortaya koymuştur. McQueen hala yarıştadır ve kazanma şansı da yüksektir.

Son tura girildiğinde Chick yine rahat durmaz ve hem Kral’a hem de Şimşek’e çarpar. Chick ve Kral pistte Şimşek ise pistin dışındaki toprak alandadır. Herkes onun yarış dışı kaldığını düşünürken o Doc’un sola dönmek için sağa kır taktiğini uygulayarak piste sorunsuz çıkıp diğerlerinin önüne geçer. Doc bu çaylakta neredeyse kendini görmektedir.

McQuuen liderdir ve 2. sırada Kral ve hemen ardından Chick takip etmektedir. Chick, yarışı sonuncu bitirmemek için Kral’a çarpar ve kaza yapmasına sebep olur. Kral pistin dışında taklalar atmış ve perişan haldedir. Son hızla ilerleyen McQueen Kral’ı görür ve aklına Doc’un 1954 sezonunda yaptığı kaza gelir. Bitiş çizgisine çok az bir mesafe kala durur ve Kral’a destek olmak için geri döner.

Şimşek’le Kral arasında geçen diyalog:


Kral: Ne yapıyorsun evlat?

McQuuen: Bence Kral son yarışını bitirebilmeli.

Kral: Az önce Piston Kupası’nı kaybettin, farkında mısın?

McQueen: Tanıdığım mızmız, yaşlı bir yarış arabası bana şöyle demişti: “Kupa dediğin boş bir kasedir.”


Şimşek yarışı kaybetmiştir ama milyonların gönlünü kazanmıştır. Dinoco’nun sahibi Tex, Şimşek’e Dinoco sponsorluğu teklif eder. Şimşek de yarışı kazanamamasına rağmen böyle bir teklif gelmesine şaşırır. Tex, Şimşek’e: “Şimşek, yarışmak sadece kazanmak değildir.” diyerek teklifini yeniler. Şimşek, büyük çıkışını Rusteze ekibiyle yaptığını belirterek onlarla devam etmek istediğini söyler. Tex bu karara saygı duyar ve Şimşek için yapabileceği bir şey olursa söylemesinin yeterli olduğunu söyler.

Şimşek de Mater için küçük bir helikopter gezisi ister. Guido’nun dükkanına hayranı olduğu Ferrari gelir. McQueen kasabaya yarış merkezi kurar ve Radyatör Kasabası artık haritalardadır. Eski mutlu günler artık yeni ve çok daha mutlu günler olmuştur…

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.