Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Diş Sıkma – Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Çenenizde, boynunuzda ağrılar hissediyorsanız, teşhis edilememiş kulak çınlamanız varsa, yüzünüzdeki kaslarda ağrılar hissediyorsanız ya da çenenizden kıtır kıtır sesler geliyorsa dişlerinizi sıkıyor olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Diş Sıkma veya Diş Gıcırdatma Nedir?

Genelde stres, öfke, anksiyete ve gerginlik gibi durumlarda kendini gösterir ve çenede kütürdemeye sebep olur. Özellikle geceleri yapılan diş sıkma gün boyu çözemediğimiz sorunları çözmeye çalışma mekanizmasıdır bir nevi. Mesela ekmek sırasındasınız, önünüze biri geçti ve siz ona cevap veremediniz, sinirlendiniz. Yatağa girdiğinizde günlük hayatta çözemediğiniz bu gibi sorunları dişlerinizi ve çenenizi sıkarak çözmeye çalışırsınız. Daha doğrusu kendiniz ile yüzleşmeye girersiniz ve olan dişlerinize olur.

Diş sıkma

Günlük hayatta da kendini gösterebilen diş sıkma, dişlerde aşınma, çatlama ve kırılmaya hatta bazı hastalarda ağzı güçlükle açmaya sebep olabilir. Çene kütürdemesi ile kendini gösterir ve kulak çınlaması, aşırı baş ağrısı, migren, boyun ve sırt ağrılarına da sebep olabilir. Genelde bir kulak doktoruna gittiğinizde sorun bulamadıysa sizi diş doktoruna yönlendirir çünkü yüz bölgesinde olan çoğu sorunun kaynağı diş sıkmaktır. Bu kadar sorun yazdım diye hepsi sizde olacak diye bir şey yok , hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber okuduğunuz şeyler bu rahatsızlığın genel belirtileridir.

Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Birçok yönetimi var ama öncelikli çözüm diş hekimine danışarak tavsiyeler almaktır. Sonra o tavsiyeleri ne şekilde uygulamaya karar vereceğiniz size kalmış. Diş sıkmayı önleyen çözümlerden bazıları gece plağı, masaj ve egzersiz, çene botoksu ve magnezyum desteğidir.

Bu yöntemlerden en çok kullanılanı gece plağıdır ve fayda durumu plak kullanan insandan insana değişmektedir. Bruksizm sorunun ortadan kaldırmayan bu çözüm dişlerin zarar görmesini engeller.

Bir diğer yöntem çene botoksu. Biz dişlerimizi, çenemizi sıktığımız zaman masseter adı verilen kasları sıkmış oluyoruz. Bu kasları ellerinizi yanağınıza koyup dişlerinizi sıkarak bulabilirsiniz. Daha çok gerilen nokta masseter kaslarının konumlandığı yerdir. Masseter kaslarına yapılan botoks görüntüde herhangi bir farklılık oluşturmaz ve geçici olarak fayda sağlar.  

Bir de masaj ve egzersiz var. Bu kısmı sadece çeneye yapılan masajla değil yoga ve meditasyonla birlikte anlatacağım. Alışkanlık haline gelmiş ya da kullandığınız bazı ilaçlardan kaynaklı çene sıkmaları olabilir. Bunu doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz ama genel olarak diş sıkmanın nedeni strestir ve stres sizin bütün organlarınızı, hayatınızı, çevrenizi her şeyinizi etkiler. Sadece diş sıkma bunlardan biridir .Bu yüzden benim önerim geçici çözümler yerine kalıcı çözümler denemeniz. Sabah uyandığınızda çenenize yapacağınız 3-4 dakikalık masajlar ya da akşam eve geldiğinizde ayıracağınız 15-20 dakikalık egzersizler ile  daha az stresle yaşamanız mümkün. 

Yoga ve meditasyon farkındalık kazanmayı öğretir ve anda kalabilmeyi sağlar. Yani siz diş sıkma sorununuz ile  başladığınız pratiklere, çoğu sorunu arkanızda bırakarak devam edebilirsiniz.  Bu YouTube’dan ücretsiz birçok kaynağa ulaşabileceğiniz gibi kendi kendinize de yapabileceğiniz bir şey. Sadece sorunun kaynağını bulmanız gerek ve bunu da vücudun sahibi sizden başkası yapamaz. Vücut hepimizde bir tane var ve kaybettiğimiz şeyleri geri almak hiç de kolay değil. Birçok sorun çözülemiyor, durdurulabiliyor bu yüzden  vücudumuza bakabileceğimiz en iyi şekilde bakmalıyız. Evet 21. yüzyılda stressiz hayat yaşayan yok denecek kadar az. Dışarı çıkıp 2 dk yürüdüğümüzde bile kafayı takacak bir çok sorun ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu sorunları zihinlerde bir yerlere atmak yerine fark edip çözmeliyiz.

Çeneye ve vücuda yapabileceğiniz bazı egzersizlerin faydasını görmeniz umuduyla aşağıya bırakıyorum.

Mutlu olmak çoğu sorunun üstesinden gelir, kendiniz mutlu eden şeyleri yaptığınız ve bu sayede hıncınızı bedeninizden çıkarmadığınız bir ömür geçirmeniz dileğiyle.

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.