Brezilya Favelaları

Brezilya’da “favela” adı verilen gecekondu bölgeleri 19. yüzyılda şehirde yaşamaya gücü yetmeyen köleler tarafından kurulmaya başlanmıştır. Brezilya’nın Rio kentinde 1000 kadar irili ufaklı favela bulunmaktadır. En ünlü favela ise Rio favelalarıdır. Rio’da bulunan İsa heykelinin ön tarafında, şehrin önde gelen saygın zenginleri yaşamaktadır. İsa heykelinin arka tarafında ise Rio favelaları yer almaktadır. Bu favelalarda yaşayan insanlar, bu durumu İsa bile bize sırtını döndü olarak yorumlamaktadır. İnsanların hayata dair umut ve sığınaklarından biri olan tanrıya isyan etmekte ve bundan dolayı ümitsizliğe kapılmaktadırlar. Bu nedenle de tanrının bile kendilerine yardım etmeyeceğini düşünüp hayatta tek başlarına olduklarını hissetmektedirler. Bu favelaların büyük bir çoğunluğu çeteler tarafından kontrol edilmektedir. Bu çeteler genellikle uyuşturucu ticareti ve halktan topladıkları haraçlarla geçinirler.

İsa heykeli

Favelalar kendi içinde bir devlet gibidir. Kendi kurallarını kendileri koyar, adaletlerini kendileri sağlarlar. Favelalarda silahlanma da oldukça yaygındır. Sadece genç ve orta yaş grubunda değil çocuklarda da silahlanma bir hayli fazladır. Burada bulunan çeteler arasında sürekli bir çatışma hali vardır, bu nedenle de silahlanma kendi güvenliklerini sağlamak için doğal bir gereksinim olmuştur. Sadece favelalar kendi içlerinde çatışmamaktadır. İçlerine dışarıdan kimseyi almamaktadırlar. Suçun bu kadar yaygın olmasına karşın içeriye polis dahi girememektedir. Kaybedecek bir şeyleri olmayan favelalar da yaşayan çeteler canları pahasına polisle çatışmaktadır. Devletin de favelalarda yaşayan insanlara daha iyi bir imkân sağlayabilecek gücü olmadığı için favelalar Brezilya için geçmişten beri süregelen bir suç yuvası olmuştur. Hırsızlık, gasp, kaçak elektrik ve su kullanımı gibi durumlardan dolayı da devlete ekonomik bir yük olmaktadır. Bu nedenlerle yıllardır favelalar hakkında planlar yapılsa da bu planların hiçbiri etkili olmamış ve hayata geçirilememiştir.

brezilya favela

Siz, favelalarda yaşayan insanların daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürebilmesi ve diğer insanlarla bir arada yaşaması için ne gibi önerilerde bulunurdunuz?

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.