Body Positivity (Beden Olumlama) Nedir?

Body Positivity yani Beden Olumlama kavramı ve bunun ardından süregelen hareket, sosyal medyanın günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla artış gösteren “beden memnuniyetsizliği” karşısında ortaya çıkmış bir tepkidir diyebiliriz. Eğer siz de denk geldiğiniz her kişinin son raddede pürüzsüz bir cilde sahip olmasından yahut hepsinin vücut proporsiyonlarının “mükemmel” olduğundan rahatsızsanız bu yazımız eminim tam size göre.

Beden Memnuniyetsizliği

Ana mevzumuz olan Body Positivity’den bahsetmeden evvel bunun altında yatan asıl nedenle alakalı birkaç cümle söylememiz gerektiğini düşünüyorum ki olay daha rahat anlaşılsın.

Beden memnuniyetsizliği, adı üzerinde kişinin mevcut vücudundan hoşnut olmama, onu kabul etmeme durumudur. Maalesef bu vaziyet birçok şekilde ortaya çıkabilmektedir. Yapılan çalışmalarla bunlardan derlenmiş bir hâlde üç başlık çıkarılabilmiştir: Çarpıtılmış beden ölçüsü tahmini, İdeal ve algılanan gerçeklik arasındaki çelişki ve Beden ile ilgili olumsuz duygular.

Ayrıca beden memnuniyetsizliğinin son yıllarda sıklıkla görülür bir sorun olmasından yola çıkılarak ortaya konan, “sadece klinik olarak tanımlanmış yeme bozukluğu olan birkaç kişiyle sınırlı kalınmadığı” görüşü karşısında çalışmalarını hızlandırarak daha geniş çevrelere yayan araştırmacılar, insanlar üzerinde elzem sıkıntılar yaratan bu durumu cinsellik, cinsiyet, yaş, etnik grup ve kültürel farklılıkları içeren çok sayıda kategoride inceleme fırsatı yakaladı. İşte onlardan benim en çok ilgimi çeken faktör: Cinsiyet

Kadınlardaki Yaygınlığı

Şöyle bir göz atıldığında bile kilo ve şekille ilgili kaygıların geleneksel olarak kadınlarla ilişkili olduğu sizce de aşikâr değil mi? Yine de bilimsellikten gitmekte ve verileri incelemekte fayda var.

227 kız öğrenciyle yürütülen bir araştırma kadınların olduklarını düşündüklerinden daha zayıf olmak istediklerini gösterdi. Yine 52 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmada aynı bulgulara ulaşıldı, kadınlardaki beden memnuniyetsizliğinin had safhada olduğu görüldü. Kadınların hangi bölümlerinden hoşnutsuzluk duydukları da buna benzer şekilde incelendi. En çok uylukları, kalçaları ve basenlerinden memnun olmadıkları bildirildi. Ayrıca kadınların göğüslerinin daha geniş olmasını ve bacakları, karınları, kalçaları ve genel vücut şekillerinin daha küçük olmasını tercih ettikleri neticesi ortaya çıktı.

Erkeklerdeki Yaygınlığı

Kadınlarla karşılaştırıldığında erkeklerin beden memnuniyetsizliği daha düşük görünüyor. Ancak bu onların da bundan muzdarip olmadıkları anlamına gelmesin. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre erkelerin %34’ü görünümlerinden, %41’i ise kilolarından memnun değil. Ek olarak yine aynı araştırmayla kendilerinin genel öz saygılarının kilo, kaslı olma, uzun boy gibi özellikleriyle ilgili memnuniyetleriyle alakalı olduğunun sonucuna varıldı. Kullanılan gerçek fotoğraflarla birlikte araştırmada başvurulan erkeklerin kollarının, göğüslerinin ve omuzlarının daha geniş olmasını tercih ettikleri bildirildi.

Body Positivity Bunun Neresinde?

İşte Body Positivity yani Beden Olumlama aslında tam da burada. Yani olayların içerisinde, merkezinde. Asıl amacı bizlere o veya bu yolla dayatılan “ideal” vücut tiplemelerini, “güzellik” algılarını bir kenara bırakmamızı sağlamak olan bu hareket, bir zamanlar etrafımızda karşılaştığımız gibi her şekilde, boyutta ve tipte bedenin olduğunu ifade eder.

Popüler dünyanın yarattığı, moda endüstrisinin belirlediği, sosyal medyanın kusursuzlaştırarak bize altın tabaklarda sunmayı amaçladığı gerçekçi olmayan sahne görünümlerinden uzak duran bu kavram şaşırtıcı bir şekilde bedeni sevmeyi şart koşmaz, esas olan onu kabul etmek ve onunla uyum içerisinde yaşayabilmektir.

Kısacası her bedenin toplumda önemli bir yeri vardır ve biz, bize verilmiş bedenlerimize sahip çıkmalıyız. Bu sebeple gördüğünüz her vücudu kabul etmeli, karşınızdakine saygı göstermelisiniz. Var mısınız ilk olarak kendimizde yer edinmiş kalıpları fark etmeye?

Kaynakça

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.