Biz Büyüdükçe Dünyamız Küçülüyor

Sınırı olmayan bir hayal dünyası ile bu dünyadaki yolculuğumuz başlıyor. Her şeyi yapabilirim, her şeyin üstesinden gelirim düşüncesi ile büyümeye başlıyoruz. Ama biliyoruz ki bu engelli koşu hiç kimse için o kadar da kolay olmuyor. Güzel yanı ise insanların gerçek yüzünü görüp sürekli kendimize “Neden” sorusunu sormuyoruz.

Zamanla gerçek sandığımız , asla bitmez dediğimiz dostlukları , yol boyunca yanımda olur dediğimiz insanları daha yola çıkmadan kaybediyoruz. Artık ben böyle birisiyim diyerek karakterimizin oturduğunu sanıyoruz , oysa ki daha kim olduğumuzu bile bilmiyoruz. Yani hala hayal dünyasında yaşamaya devam ediyoruz.

Bu sırada hedeflerimiz , yapmak istediklerimiz oluyor. Bu hedefleri insanlarla her paylaştığımızda “Sen yapamazsın” cevabını alıyoruz. İşte şimdi dünyamız küçülmeye başlıyor. Çünkü insanları tanımıyoruz ve söylediklerine inanıyoruz. O hedeflerden de vazgeçiyoruz.

dünya ve insan

Tüm dünya arkamızda sanıyoruz . Oysa ki herkesin karşımızda olduğunu , yalnız olduğumuzu bilmiyoruz. Kendi hayatımızla ilgili her şeyi bildiğimizi düşünüyoruz ama varlığımız hariç hiçbir şeyin farkında olmuyoruz. Çünkü bunların hepsinin farkına yıllar sonra varmamız gerekiyor. Bu dönemler de hayatın en tehlikeli dönemleri oluyor. Çünkü hem hayal dünyasında yaşamaya devam ediyoruz hem de dünyamız gün geçtikçe küçülmeye başlıyor.

Her insanın farklı bir kırılma noktası oluyor , yavaş yavaş insanları tanımaya başlıyoruz. Yaşadığımız her olay bizi biraz daha olduğumuz yerde sabit kalmaya zorluyor. Zaman sonra da söylenen her şeye “Ne gerek var otur evinde” diyen insanlar ortaya çıkıyor.

Çıkar ilişkileriyle tanışıyoruz , sadece şaşırıp kendimizi sorgulamakla kalıyoruz. Bunları gördükçe de artık etrafımızda dost değil sadece arkadaş kalmaya başlıyor. Sadece ailesine güvenenler bu konuda şanslı oluyor ama bunu da yapamayanlar sudan çıkmış balığa dönüyor. Kendilerine sadece güvenebilecek insanlar aramaya başlıyorlar.

Bunlar olmaya devam ederken elimizde küçücük bir dünya kaldığını fark ediyoruz. Bu dünyada sadece kendi düşüncelerimiz için yer olduğunu anlayıp insanları pekte ciddiye almamaya başlıyoruz. En azından geçmişte olanlara göre işin güzel kısmı bu oluyor.

Sınırı olmayan bir dünyadan küçülmüş ufak bir dünyaya. Önemli olan o küçük dünyaya sığdırabildiklerimiz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.