Bilimin Karanlık Yüzü: Öjenik Akımı

«

Öjenik Nedir?

Öjenik, ilk kez Platon tarafından ortaya atılan ve sağlıksız ceninleri ayırıp sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayarak toplumu genetik açıdan kontrol etmeye çalışan bir toplumsal akımdır. Ancak bir bilimsel felaket olarak sonuçlandı.

Öjenik akımına göre yapılan çalışmalar sayesinde toplumdaki engelli, hasta, homoseksüel vb. durumları olan insan sayıları azaltılacak ve toplum sağlığı ıslah edilecekti. Bu akım ilk duyulmaya başladığında bir kesim tarafından haklı görülerek savunuldu ancak kimse bu hareketin nasıl bir yöntemle gerçekleşeceğini bilmiyordu.

Yapılan Çalışmalar

Bu hareketi gerçekleştirecek  kişilerden biri  Francis Galton olacaktı. O; meteoroloji, psikometri, psikoloji, istatistik gibi birçok konuda uzmanlığı olan ve çalışmalarından dolayı ‘ Sir ‘ unvanı kazanmış başarılı bir bilim insanıydı. İşin şaşırtıcı kısmı Galton düşüncelerini kuzeni Charles Darwin’e dayandırırken Darwin’in bu harekete şiddetle karşı çıkmasıydı. Hatta Darwin, kuzeni Galton’un bu hareketini sapkınlık olarak değerlendiriyordu.

Adolf Hitler ve Öjenik

Öjenik hareketini mantıklı bulan ve destekleyen isimlerden biri de Adolf Hitler olacaktı. Bu sayede saf ve üstün bir alman ırkı yaratarak Nazi gücünü arttırmak istiyordu ve çalışmalara başlamak üzere çeşitli programlar düzenleyerek bu düşüncenin yayılımını arttırdı. ‘Kalıtımsal Olarak Hastalıklı Zürriyetin Engellenmesi Kanunu’ çıkararak resmileştirdi ve yaklaşık (bilinen) 400.000 kişi bu hareket uğruna rızası olmadan kısırlaştırıldı. Hatta bu akım daha da seviye atlayarak doğmuş ve yaşıyor olan ama onların tabiriyle topluma faydası olmayan  ( engelli, kronik hasta, tedavi edilemeyecek hastalar, akıl hastaları gibi bireyler) insanlar da öldürülmeye başlandı. Aşağıda resmi olarak 18.000 kişinin öldürüldüğü Hartheim Ötenazi Merkezi yer alıyor. Bu merkezde insanları zehirli gaz odalarına atarak öldürüyorlardı.

Nazilerin T4 Aksiyonu olarak nitelendirdiği bu insanlık suçu resmi rakamlara göre toplam 70.273 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Naziler bu düşünceyi  ‘yaşamı hak etmeyen canlıların ırksal temizliği’ olarak değerlendiriyordu.

Diğer Öjenik Faaliyetleri

Öjenik Akımına başka coğrafyalarda da rastlandı. Örneğin Sparta’da yeni doğan bebekler kontrol edilir ve yaşamaya devam ettirilip ettirilmeyeceğine karar verilirdi. Sağlıksız olanlar Taygetus Dağına götürülüp öldürülürdü. Bu duruma en çok cılız erkek bebekler maruz kalıyordu çünkü sadece en güçlü bebekler yaşamalıydı. Bu durum Adolf Hitler’in hayranlıkla nitelendirdiği bir durumdu.

T4 aksiyonu gibi birçok hareketin ortaya çıktığını da düşünürsek öjenik hareketinin insanlık tarihi boyunca yaklaşık 200 bin kişinin hayatını yitirmesine neden olduğu düşünülüyor. Öjenik akımı etik değerlere uygun bir şekilde ve canlıları öldürmeden sağlıksız ceninlerin saptanıp sağlıklı hale getirme çabası olarak hayata geçirilseydi, yüzbinlerce kişinin hayatına dokunabilecekti ve belki bir dönüş noktası olacaktı. Ancak insanları öldürerek  yapılması utanç verici kara bir leke olarak bilim tarihine geçti.

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96jenik

https://onedio.com/haber/ojenik-bilim-tarihinin-en-vahsi-ve-karanlik-sayfasi-597401

YORUMLAR

  1. Hey, you used to write magnificent, but the last several posts have been kinda boring?K I miss your great writings. Past several posts are just a little bit out of track! come on!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.