1 Bilginin Doğruluğundan Nasıl Emin Olabiliriz ?

Bilgi nedir?

~Detaylı baktığımızda “bilgi” güçtür.

Bilgi, 21. yüzyıl şartlarında bireyleri özel kılan en büyük etmen haline geldi desek yeridir. Orta çağdan bu yana kas gücü ne kadar daha önemli görülse de artık bilgi kadar öneminin kaldığı söylenemez. Günümüz insanlarının çoğunun gözünde paradan değerli görünmese bile bilgi global açıdan insanın baş kaldırmasını sağlayan neredeyse tek yardımcımızdır.

Bilgiyi nasıl elde ederiz?

~Bilgiyi tatmin olana kadar ısrar ederek elde ederiz.

Bilgiyi ilk elde etme yöntemimiz kopyalama yöntemi, yani refleksler aracılığıyla tekrarlayarak alışkanlık haline getirmek. Öğrenme evresinin en masum zamanları diye adlandırmamızda umarım bir mahsur yoktur. Okul evresi ise bizim bilgiye ve öğrenmeye en aç olduğumuz zamanlardır. Bu dönemdeki çocukların okul dışında  durdukları her an onlar için hem zulüm hem de vakit kaybıdır.

“Zaman geçerken, kendisine bağlı olan her şeyi de sürüklüyor.”

~Andre Gide~

Ve en üzüldüğüm nokta okulların sadece belli bir zekanın üstündeki öğrencilere hizmet vermesi ve bu umut vaat eden çocukların okulda sadece sistemin çarkı olmayı ve itaati öğrenmesi çok büyük bir eksiklik. Toplumumuz için zorunlu eğitimimizi tamamlamamız lazım.

Öğrenmenin sınırı nedir?

~Öğrenmenin sınırı benim zannımca mezara girene kadardır.

Gerçekten de öğrenmek için bir sınır var mıdır? Yoksa insanoğlunun üşengeçliğine giydirdiği başka bir kılıf mıdır? İkisi de yalan diyemeyiz. Ama İnsan beyni durana kadar vücut ölümü gerçekleşmiyorsa eğer bilgiyi sahiplenmemiz için önümüzde bir ömür var. Peki neden hala bu rahatlık ve umursamazlık içerisindeyiz saygıdeğer okuyucularımız şimdi istediğiniz hayatı yaşamak için araştırmaya devam başlayın.

Ve en önemlisi bilginin doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Asla somut bir gerçeklik (Bilgi) bu dünya da varlık gösteremez. Dünyadan her zaman en az 2 seçeneğinizin olmasını temenni ederim. Ama bu demek olmuyor ki bilginin doğruluğu ölçülemez. Bilginin doğruluğundan emin olmanın (4) adımını uygulamanız yeterli

1) Olaylara karşı ön yargıyı kaldırarak her bakış açısıyla araştırma yapmak

2)  Duyduğumuz hiçbir şeye inanmamak

3) Asla yarı yolda vazgeçmemek

4)  Her daim 1. adıma geri dönmek

meo adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.