Esrarengiz Bir Yer: Bermuda Şeytan Üçgeni

Bermuda şeytan üçgeni Atlantik Okyanusunda ve  Florida – Miami , Bermuda Adaları , Porto Riko arasında yer alan hayali bir bölgedir. Sanılanın aksine keskin sınırları olan bir bölge değildir. Geçmişte çok sayıda gemi ve uçakların esrarengiz bir şekilde kaybolmasına ev sahibi olan bölge bu yüzden efsaneleştirilerek bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılıyor.

bermuda şeytan üçgeni
map of bermuda triangle in and atlantic ocean

19.Filo

Bölgenin en bilinen olayı Amerikan donanmasına ait 19. Filo olarak adlandırılan beş uçağın 1945 yılında Florida yakınlarında kaybolmasıydı. Uçaklardan alınan son veriler pilotların telsiz konuşmalarıydı ve pusulaların düzgün çalışmadığını söylüyorlardı. Yani yönlerini kaybetmişlerdi. Daha sonra uçaklardan ne düştüklerine dair bir enkaz ne de güvenli iniş yapabildiklerine dair bilgiye erişildi. Yaşanan bu kayıptan sonra tüm olası senaryolar gözden geçirildi , arama çalışmaları yapıldı ama yine bir sonuca ulaşılamadı. Ve ne yazık ki bu olay ilk ve tek kalmayacaktı.

Ortaya Atılan Senaryolar

Burada yaşanan olaylara bilimsel ve kesin bir neden getirilememesi insanlar tarafından fantastik ve doğa dışı yorumlanmalara sebebiyet verdi. Hatta uzaydan gelen varlıkların gerçekleştirdiği, bölgenin lanetli olduğu, gökyüzünde uçan esrarengiz cisimlerin olduğu gibi birçok iddia ortaya atıldı.

Bilimsel Nedenleri

Aslında bu duruma teorik bir bakış açısı ile baktığımızda bölgedeki bu kayıplara verilebilecek bir çok bilimsel neden var. Bunlardan bazıları;

  • Bölgede bulunan Porto Riko çukurunun oluşturduğu derinlik enkazı yutmuş olabilir.
  • Okyanustan çıkan bazı maddeler (bilimsel adıyla tebeşir gazlar) katı halden gaz hale geçerek gemilerin batmasına neden olmuş olabilir.
  • Bölgede hava koşullarının  ani değişimi şiddetli fırtınalara neden olmuş olabilir.
  • Dünyanın manyetik alanında oluşan doğal düzensizlikler pusulaları şaşırtmış olabilir.
  • Gulf Stream isimli sıcak su akıntısı yüzünden suyun kaldırma kuvveti azalmış ve gemiyi taşıyamamış olabilir.
  • Hava koşulları nedeni ile alçaktan uçmak zorunda kaldıkları için yakıtları erken bitmiş olabilir.
  • Bölgede okyanus akıntıları düzensiz ve güçlü olabildiği için beklenmedik şeylere neden olabilir.
  • Kazaların gerçekleştiği yıllarda uçak ve gemilerin teknik açıdan günümüzdeki kadar gelişmemiş olması da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kısacası insanoğlu olarak olayları efsaneleştirmeyi sevdiğimiz bir gerçek.  Bermuda şeytan üçgeni bunun en büyük örneklerinden biri. Okuduğunuz için teşekkürler. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.