36 Boys

Berlin duvarının hemen yanında bulunan Kreuzberg semti duvarın yıkılmasıyla dünyanın her yerinden insanın yaşadığı bir yer haline dönüşmüştür. O dönemde neo-nazilerin Almanya’da yaşayan yabancılara yönelik yaptığı saldırı haberleri oldukça fazlaydı. Özellikle Berlin’de yaşayan Türkler’de bu saldırıların içinde kalmışlardır. Bu nedenlerle sokakta büyüyen genç çocuklar kendilerini savunmak için birçok sokak çetesi kurmaya başladırlar.

Türklerin kurduğu bu çetelerden en kalabalık ve en ünlü olanı Kreuzberg’de bulunan 36 Boys çetesidir. Çete daha sonra oldukça büyümüş ve çeteye farklı insanlar da dahil olmuştur. Çete 1980’lerin sonundan 1990’ların sonuna kadar oldukça aktif olmuştur. Çete, ismini Berlin’in ilk rap sanatçılarından birisi olan Atilla Murat Aydın (Maxim) tarafından almıştır. 36 Boys Alman devleti tarafından yalnız bırakılmış ve bu da çete içindeki gençlerin daha çok birbirlerine kenetlenmesine neden olmuştur. 36 Boys neo-nazilerle kıran kırana sokak kavgaları yapmıştır. Çetenin varlığını simgeleyen ve en önemli özelliklerinden birisi ise duvarlara yaptıkları grafitilerdir.

36 boys

36 Boys’un en ünlü isimlerinden biri de Killa Hakan’dır. Asıl ismi Hakan Durmuş’tur. Killa Hakan’ın ailesi 1960 yılında Trabzon’dan Almanya’ya göç etmiştir. Killa Hakan’da 1973 yılında Almanya’da dünyaya gelmiş ve bu olaylarların içine doğmuştur. Almanya’da Türkçe rap yapan ilk kişilerdendir.

Killa Hakan

36 Boys’un bir diğer üyesi de Muci lakaplı Muzaffer Tosun’dur. Muci 1992 Berlin, 1999 Almanya, 1999 Avrupa kickboks ve 2002 Dünya, 2009 kıtalararası boks şampiyonudur. Şu an kendi spor okulunda öğrencilerini çalıştırıyor ve antrenörlük yapıyor.

Muci

Massaka, Almanya’nın başkenti Berlin’in Kreuzberg semtinde doğmuştur. Gençlik yılları oradaki birçok gurbetçi çocuğu gibi sokaklarda geçmiş ve daha sonra da 36 Boys çetesinin bir üyesi olmuştur. Neo-Naziler ile kavga ederken rap müzik ile tanışmış, daha sonra da kendi parçalarını yazmaya başlamıştır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.