Bir İnsan Neden Kan Bağışı Yapmalı ?

Saygıdeğer okuyucularımız bu yazımızda kan bağışının ne kadar önemli olduğuna dair size uzun uzadıya bir nutuk çekmek gibi bir durum söz konusu değil. Kamu spotlarından ne kadar önemli olduğunu bildiğinizi varsayıyorum. Lakin geçtiğimiz hafta hastanede yaşadığım olaylar ve toplumumuzun gördüğüm kadarıyla tutumu bana sanki bu kamu spotlarını ömürleri boyunca hiç görmediklerini hatta önemsemedikleri düşüncesini oluşturdu. Optimist biri olmamın etkisiyle bu düşünceye inanmak istemedim.

Saygıdeğer okuyucularımız ülkemizde ve hastanelerde kan ihtiyacının kan gruplarının yaygınlığıyla hiçbir ilgisi olmadığını da sizlere en başta iletmek istiyorum. Tahmin edersiniz ki az bulunan kan gruplarının ihtiyaç oranı yüksektir. Aksine sık bulunan kan gruplarının ihtiyaç oranı daha fazladır. Bunun mantığını kavramak aslında çok zor değil. Ülkemizde ve dünyada 18 – 65 yaş arasında bulunan her bireyin düzenli kan bağışı yapmasını tavsiye ediyorum. Ne kadar söylemeyi gereksiz bulsam da bende 3 ayda bir Kızılay çadırını ziyaret eden biriyim.

Maalesef insanlarında kendi yakınlarının ihtiyaçları dışındakileri önemsemediklerine gözümle şahit oldum. Amacım demagoji yaparak sizi ikna etmek değil. Düzenli kan bağışına başladığım zamandan bu yana hem mental hem de fiziksel sağlığım da gelişmeler yaşadım. Fiziksel olarak 25 kilo civarında zayıflayıp yeme ve uyku düzenimi oturtmamı sağladı. İnanıp inanmamayı saygıdeğer okuyucularım sizlere bırakıyorum. Hayatınızda bu sosyobilimsel fikri benimsemenizi şiddetle öneriyorum.

Ülkemizde ve dünyada nüfusun çoğalmasıyla birlikte sağlığa verilen önem her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak kan ve kan ürünlerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır.  Kan ve kan ürünlerine olan talebin karşılanmasında Türk Kızılay‘ı, kan bankaları ve hastanelerin yaptığı çalışmalar dikkat çekmektedir.

GÖRAY, M., & PEKER, S. Kan ve kan ürünleri hizmetleri yönetimi. Disiplinlerarası Yenilik Araştırmaları Dergisi2(1), 15-28.

Saygıdeğer okuyucularım diğer yazılarıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.